
Премахването на незаконни постройки в столичния кв. „Захарна фабрика“ очаквано предизвика напрежение и доведе до сблъсък между районни администрации в София.
Поне 7 постройки вече са разрушени, съобщава БНР.
Събарянето на незаконните къщи и бараки започна във вторник. Районът беше отцепен от полиция, на място имаше и водно оръдие. До сблъсъци не се стигна, но от Българския хелзинкски комитет оспориха законността на действията на кмета на район „Илинден“ Емил Бранчевски.
Сн. БГНЕС
Бранчевски, който беше избран за кмет като номинация на „Спаси София“, но в последствие се обяви за независим, заяви часове след началото на операцията, че тя преминава без напрежение.
Къде ще отидат хората
Според него общинската администрация поддържа добър контакт със семействата, които обитават незаконните постройки и трябва да ги напуснат. И в момента те продължават да си събират покъщнина, ние им съдействаме, каза кметът пред БТА. Ден по-рано той обясни, че засегнати от премахването са около 60 души.
Сн. БГНЕС
На част от хората били предложени жилища в кв. „Ботунец“. Във вторник районният кмет на „Кремиковци“ Лилия Донкова обаче обяви, че тя не е съгласна с преместването на хората от „Захарна фабрика“ на територията на района, който управлява. Несъгласие имало и от жителите на „Ботунец“. Според позицията ѝ и тя, и хората от района били готови да защитят „изразената позиция чрез протест“.
Хората от „Захарна фабрика“ отказват да се преместят в жилищата в „Ботунец“, тъй като според тях те не стават за живеене. Според адвокат Диана Драгиев от Българския хелзинкски комитет (БХК), който ги представлява по дело пред Европейския съд по правата на човека, по документи въпросните жилища са без ток, вода и входни врати. Кметът Емил Бранчевски твърди, че са обитаеми.
По-късно във вторник Бранчевски каза, че идеята за настаняването на хора в кв. „Ботунец“ била хипотетична и отпаднала. Той вече бил намерил жилища за общо 30 души – пет семейства ще бъдат настанени в ж.к. „Люлин“, едно – в „Красна поляна“, две – в „Захарна фабрика“. Предстои настаняване да бъде осигурено за всички семейства, каза Бранчевски пред БТА.
„Говорих с кмета на „Кремиковци“, тя има право да излезе с нейната позиция, но я уверих, чена територията на нейния район хора няма да бъдат настанявани“, каза кметът на „Илинден“.
„Законът е нарушен“
Според БХК събарянето на незаконните постройки, процесът по което започна още през 2016 г., сега се прави в нарушеуние на закона. Причината е, че от петък, 11 април, имало решение на ЕСПЧ за привременна защита на част от постройките. Някои от тях обаче вече били разрушени.
Сн. БГНЕС
„Това означава, че е нарушен законът. Оттук натам най-вероятно данъкоплатецът ще плати сметката, не разбира се, нарушителят, а нарушителят със сигурност е районният кмет, който доколкото разбрах тук от полицаите, е разпоредил тези действия“, коментира Радослав Стоянов от БХК пред БНР.
Според районния кмет нямало да има хора, които да останат на улицата. Част от семействата вече били настанени в други домове.
Районният кмет твърди, че напрежението около събарянето на постройките, е политическо. Според Бранчевски сега се приключвал процес, започнал още през 2016 г. Премахването на гетото в „Захарна фабрика“ било нужно, тъй като близката река била пълна с отпадъци, имало и сигнали за горене на отпадъци.
Докога ще продължи събарянето на постройките, не е ясно. „Отделно трябва да се изхвърли и битов боклук в съседство, така че не е изключено събарянето да продължи и след Великден“, посочи Бранчевски.
Източник: https://www.mediapool.bg/