
Освобождаване от матури за зрелостниците с успех със среден успех „Много добър“ 5.00 в последните три класа в гимназиалния етап и повтаряне на първи клас. Това предлагат от синдиката „Образование“ към КТ „Подкрепа“. Идеите идват след резултатите от национално проучване за дефицитите на учениците в първи клас и за ефективността на държавните зрелостни изпити (ДЗИ).
„Инициативата е в контекста на очакваните реформи в системата на образованието, насочени към смислени и ефективни промени“, обясняват от синдиката в своя публикация във Фейсбук.
Проучването цели да изследва значимостта на езиковата интеграция, социалните умения, както и мотивацията на учениците в гимназиалния етап. Изследването е направено по методите на „национална анкета“ и „ад хок“. Участвали са повече от 4000 учители, родители и заинтересовани граждани.
Промяна: Връщане на образованието 20 години назад
Една от промените, към които приканват от синдиката, е задължителните зрелостни изпити по български език и профилиращ предмет, изучаван в 11. и 12. Клас, или по професия, както е за учениците от професионалните гимназии, да отпаднат за някои ученици. Идеята е онези зрелостници, които са имали най-малко много добър среден успех в 10-и, 11-и и 12-и клас да бъдат освободени от матури.
74.3% от респондентите в проучването подкрепят тази идея, защото смятат, че това е мотивация за учениците през последните три гимназиални класа и освобождаване на време, за да се подготвят за изпити във висши училища.
„България, въпреки многото си университети, си остава нетен износител на студенти и то на тези с най-висок успех. Българският пазар на труда не може да задържи най-добрите ни ученици“, е мнението на учителския синдикат.
Как обаче евентуалната мярка, която всъщност съществуваше в българската образователна система до преди около 20 години (2002 г.), би възспряла студентите да кандидатстват в чуждестранни университети не става ясно от публикацията. Днес, когато матурите са задължителни, оценките от тях се взимат под внимание при кандидатстването за избраната от бъдещите студенти специалност в българските университети.
Отново в първи клас
Участниците в проучването са попитани и дали приемат въвеждането на възможност за повтаряне на първи клас (само веднъж) при наличие на дефицити в езиковите и социалните умения на ученика. 88.4% от респондентите подкрепят при тези дефицити децата да останат в първи клас.
„Това потвърждава националният анализ на ефективността на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО), както и несъвършенството на училищната политика в начален етап“, твърдят от синдиката „Образование“.
Оттам припомнят, че „предлагат да отпадне националното външно оценяване в четвърти клас и да има възможност за повтаряне на клас през целия начален етап“.
Заплатите на директорите на „светло“
От синдиката обръщат внимание, че е „започнала процедурата по увеличение на заплатите в сектора, като някои директори вече са готови с увеличенията на работещите, но правилата за директорските заплати още са в проект“.
„Предлагаме директорските заплати в системата да преминат към Наредба 4 от 20 април 2017 г. за нормиране и заплащане на труда, а не да са на „тъмно“ със специална методика“, пишат от „Образование“.
Припомняме, че в първия ден на април между МОН, синдикати и работодатели беше договорено 15% увеличение на възнагражденията на педагогическите специалисти.
Минималната основна работна заплата на директорите след допълнителното увеличение стана 2596 лв. За директор с придобита втора степен на кариерно развитие минималното възнаграждение стана 2630 лв., за директор с придобита първа степен на кариерно развитие – 2665 лв.
Източник: https://www.mediapool.bg/