
Хиляди хора се включиха в националния протест „България няма деца за убиване“ в събота и призоваха държавата най-накрая да предприеме мерки за прекратяване на войната по пътищата.
Протестът се проведе пред сградите на съдебните палати в страната с изключение на София, където демонстрацията бе пред сградата на Министерския съвет.
Движението в центъра на София и Пловдив бе блокирано. Хиляди се събраха в село Телиш, за да почетат паметта на загиналото 12-годишно момиченце Сияна.
Протестиращите се обявиха за справедливост и безопасност, а поддръжката на пътища да бъде приоритет за държавата.
В София с едноминутно мълчание беше почетена паметта на Сияна и на всички, загинали по българските пътища.
„Да се промени Законът за движение по пътищата, да има много строги мерки спрямо джигитите на пътя. Молбата ни към цялото ни общество е: „Моля ви, шофирайте отговорно! Спомнете си за Сияна, спомнете си за Ани и Явор. Пазете децата на пътя, пазете и себе си“, призоваха протестиращите.

Движението в центъра на София бе блокирано.
Протестиращите се обявиха за справедливост и безопасност, а поддръжката на пътища да бъде приоритет за държавата.
.

.
Имаме два много ясни апела, единият е към гражданите – да осъзнаем, че ние сами сме половината от проблема със своето неспазване на законите, а вторият е към управляващите, които трябва да се справят с проблемите на пътния травматизъм, каза пред медиите Жулиета Михайлова от инициативния комитет „Заедно срещу безумието по пътищата“.
.

Протестът в София, сн. БГНЕС
Повод за поредните протести за безопасност на пътя стана катастрофата край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна Попова.
На площада в Телиш се събраха хиляди хора, не само от региона, но и от цяла България пристигнаха мотористи и автоколони, съобщи БНР.
„Детето ми си отиде по безумен начин заради безхаберието на институциите и шофьорите. Един знак можеше да я спаси. Защо не се сложи този знак? В чие чекмедже са останали сигналите, които са подавани през годините?“, каза бащата на загиналото момиченце Николай Попов.
По-късно протестиращите блокираха главния път между Плевен и Луковит при разклона за село Телиш.
„Този протест придоби огромни мащаби и се превърна в национален вик за справедливост. Подчертавам категорично, че това е граждански протест, неподвластен на партийни интереси“, каза кметът на село Телиш Нели Дакова.

Шествието в Телиш, сн. БГНЕС


Някои от протестиращите носеха плакати, на които пишеше: „Не си Бог на пътя! Оправете ни пътищата! Децата са бъдещето ни! Законът да бъде налаган!“, Не ги раждаме, за да умрат на пътя“.
.
.
“Искаме справедливост и сигурност на пътя! Време е борбата за живот, здраве и сигурност да стане основен приоритет за държавата! Всеки ден губим безценни животи. Време е да кажем СТОП! Всеки един от нас може да бъде промяната! Излезте и покажете, че животът е безценен и трябва да бъде защитен”, призоваха протестиращите.
Шествието в Пловдив тръгна в 10 ч. от Съдебната палата към Катедралния храм „Успение Богородично“.
В Ямбол протестът беше масов въпреки лошото време. Хората изразиха недоволство и срещу работата на АПИ.
Майки и деца се събраха на мирен протест и в Троян.
Русенци се обявиха строги закони, обезопасяване на пътищата и ефективни присъди.
В началото протестиращите се събраха пред Съдебната палата, след което обиколиха централния площад.
„Искаме да призовем нашите управляващи в мирно време да не говорят за война на пътя. Не може да водим война, когато живеем в мирна обстановка. Човешкият живот трябва да има стойност“, каза организаторът на протеста Кристина Василева.
По думите ѝ пътят Русе – София е „абсурден и е абсурдно да звъним на близките си, че сме пристигнали живи и здрави“.
*Очаквайте подробности
.
Източник: https://www.mediapool.bg/
.