
Фридрих Мерц, лидерът на партията, спечелила изборите и бъдещ канцлер на Германия, нарече руския ракетен удар по град Суми на Цветница „сериозно военно престъпление“. Поради това Украйна се нуждае от силна помощ в продължаващия военен конфликт, каза Мерц, който трябва официално да поеме поста канцлер в началото на май.
Запитан дали ще достави на Украйна Taurus (ракетата с най-голям обсег на действие, която тя би получала), Мерц каза пред ARD, че е готов да направи това в координация с европейските съюзници: „Нашите европейски партньори вече доставят крилати ракети. Британците го правят, французите го правят и в крайна сметка американците също. Трябва да се споразумеем за това заедно. И ако се съгласим, Германия трябва да участва.“
Далечината на полета на Taurus (до 500 км) значително надвишава тази на американския ATACMS (до 300 км), както и на британския Storm Shadow и френския му аналог SCALP-EG (250-290 км в експортната версия).
Владимир Путин, който започна войната, няма да „реагира положително на слабостта и предложенията за мир“, каза Мерц за опитите на Доналд Тръмп да преговаря с Кремъл за прекратяване на войната. Като доказателство той посочи нападението срещу Суми, при което загинаха най-малко 34 цивилни и бяха ранени 117: „Това прави Путин с тези, които му говорят за прекратяване на огъня“. Мерц добави: „[Путин] трябва в един момент да осъзнае безнадеждността на тази война и това означава, че трябва да помогнем на Украйна.“
Той дори предположи, че Taurus може да се използват за поразяване на цели като Керченския мост.
Канцлерът в оставка Олаф Шолц категорично отказа да предостави на Украйна Taurus, настоявайки по-специално, че това ще изисква присъствието на германски военни специалисти в Украйна. Шолц казваше, че смята себе си за отговорен за това войната между Русия и Украйна да не се превърне, по думите му, във война между Русия и НАТО.
Министърът на отбраната Борис Писториус, който се очаква да запази поста си в новото коалиционно правителство, наричаше преди година решението да не се дадат на Украйна ракети Taurus правилно. Но Писториус в същото време заема твърда позиция спрямо Русия.
Още по темата
Мирът в Украйна „не е постижим в близко бъдеще“, предупреди той в петък, когато европейските страни обещаха да предоставят на Киев нов пакет военна помощ на стойност рекордните 21 милиарда евро. „Русия трябва да разбере, че Украйна е способна да продължи битката и ние ще я подкрепим“, каза Писториус след среща на Контактната група за отбраната на Украйна.
Преди това, докато беше в опозиция, Мерц и ръководеният от него Християндемократически съюз настояваха за прехвърлянето на ракети в Украйна. Миналия октомври Мерц призова Шолц да постави ултиматум на Путин и да заплаши да достави Taurus в рамките на 24 часа, ако руската армия не спре атаките срещу гражданската инфраструктура на Украйна.
Мерц все още не е канцлер: официалното гласуване е насрочено за 6 май и през това време контекстът може да се промени, отбелязва политологът Алекс Юсупов, сътрудник на фондация „Фридрих Еберт“. „Все още обаче няма осезаеми ефекти от дипломатическите инициативи на Вашингтон – и докато това е така, вероятността за доставки е реална“, добавя той.
Според Юсупов Taurus няма да позволи да се обърне ситуацията на бойното поле, но прехвърлянето на тези ракети ще отбележи по-нататъшно разминаване на подходите на Европа и САЩ. Ако Мерц съгласува това решение с Вашингтон, инициативата му ще бъде третирана „хладно“, смята той. Ако новият канцлер се ограничи до споразумение с Лондон и Париж, „което все още е трудно да си представим“, това ще бъде първата му ясна стъпка към освобождаване от зависимостта от Съединените щати.
Източник: https://www.mediapool.bg/