
Протестиращите сръбски студенти бяха посрещнати във Виена радушно преди седмица
Протестният студентски поход „Пумпай“ стигна Страсбург
Сръбската полиция задържа инженера геолог Зоран Джаич, който пръв посочи недостатъците при реконструкцията на жп гарата в Нови Сад. При падането на козирката на гарата на 1 ноември миналата година загинаха 16 души, предаде БГНЕС. Тази трагедия стана причина за масови студентски протести в Сърбия и искане за оставката на правителството и на президента Вучич.
Адвокатът на Джаич Бранко Рогошич потвърди информацията за ареста му. Той съобщи, че клиентът му е бил отведен от полицаи в прокуратурата.
Инженерът, който е участвал в реставрацията на гарата, е един от първите, които посочват нередности в строителните дейности. Сега той е част от неформален разследващ комитет, който казва, че събира доказателства за това, че отговорност за трагедията носят и високопоставени държавни служители.
„Прокуратурата няма да направи нищо, докато Вучич е държавен глава. За да доведем нещата докрай и да разкрием кой е отговорен, трябва да направим всичко сами, заедно със студентите. Надявам се, че можем да намерим някой честен човек в отдела, който разследва организираната престъпност – това е единственият начин. Тогава някои от истинските виновници може да бъдат арестувани и всичко ще се срине като къща от карти“, заяви Джаич.
Вчера протестиращите сръбски студенти, пътували с велосипеди, пристигнаха в Страсбург.
Повече от сто души се събраха на площад „Клебер“, за да ги приветстват. По постлан червен килим хората държаха различни плакати, най-често с надпис „Пумпай!“ – слоганът на протеста срещу режима на сръбския президент Александър Вучич, който няма буквален превод, означава „Давай, натискай!“ в жаргонен смисъл.
На 3 април десетки протестиращи потеглиха с велосипеди от Нови Сад, за да търсят справедливост. Те изминаха 1300 километра с колела, за да се обърнат към представители на европейските институции. Целта им е да разкажат за случващото се в Сърбия, като връчат документ, описващ нарушенията на гражданските права в страната.
Около 80 студенти, както и членове на академичната общност, караха велосипедите си в продължение на дни. В началото на колоната се развяваха сръбски знамена. В групата има представители и на четирите университета, а около една пета от участниците са жени.
Днес студентите ще поискат справедливост за жертвите от Нови Сад пред европейските институции, като ще запазят 16 минути мълчание – по минута за всеки загинал при срутването на козирката на жп гарата.
Източник: https://www.segabg.com/