
По традиция протестите преминаха най-бурно в столицата Атина.
Гърция бе завладяна от стачки и протести на годишнината от трагедията в Темпи
14-годишен българин, който беше арестуван вчера следобед в центъра на Солун за притежание на коктейл „Молотов“, е отведен в прокуратурата, съобщи гръцката медия „Елада 24“. Той е задържан при проверка от полицейски служители след инцидентите, причинени от група мъже с качулки след големия митинг в града. Демонстрацията бе част от общонационалните протести, отбелязали вчера 2 г. от трагедията в Темпи.
Арестувана е и майката на непълнолетния. Според полицията у 14-годишния е намерено самоделно запалително устройство, образувано е досъдебно производство.
В петък хиляди гърци се включиха в стачките из цялата страна, отбелязващи втората годишнина от фаталната влакова катастрофа, при която загинаха 57 души. Протести се проведоха в 200 града.
По време на протестите в Атина полицията спря анархисти, опитващи се да нахлуят в сградата на парламента на централния площад „Синтагма“, предаде БНР. Камъни и коктейли „Молотов“ полетяха към сгради на различни институции и охраняващите ги полицаи. Транспортът в Гърция бе блокиран до тази сутрин.
Предварително организаторите се заканиха, че протестите ще бъдат с невиждан от години мащаб.
57 души, почти всички студенти, загинаха, а десетки други бяха ранени, когато междуградски пътнически влак се сблъска челно с товарен локомотив в долината Темпи на 28 февруари 2023 г. Това е най-тежкият железопътен инцидент в историята на Гърция.
Петрос Константину, виден ляв активист, заяви: “Това, което виждаме, е река от възмущение, която набъбва с всяка минута. Гражданите се чувстват измамени. Те искат отговори, искат справедливост и искат да подкрепят семействата на жертвите. Всички вярват, че това ще бъде най-голямата демонстрация на народна сила в тази страна от десетилетия насам“.
В навечерието на протестите Никос Андрулакис, лидер на основната опозиционна партия в Гърция – ПАСОК, обвини правителството, че “мами“ гръцкия народ и “прави всичко възможно, за да скрие политическата си отговорност“. Той заяви, че следващата седмица ще внесе искане за вот на недоверие към правителството, с което ще засили натиска върху премиера Кириакос Мицотакис.
Всички международни и вътрешни полети бяха спрени, тъй като ръководителите на полети се присъединиха към моряците, машинистите, лекарите, адвокатите и учителите в 24-часова обща стачка, за да отдадат почит на жертвите на катастрофата. В цялата страна предприятията бяха затворени, а театрите отмениха представленията си.
В предградията на Атина групи от всички възрасти се отправиха към центъра с плакати с надпис “Нямам кислород“ – лозунгът на протестите, който повтаря последните думи на жената, обадила се на службите за спешна помощ. Много ученици отидоха в клас, облечени в черно – символ на траур. Друг надпис на протестиращи гласеше: “Правителство на убийци“.
Откакто за пръв път спечели поста през юли 2019 г., Мицотакис, бивш банкер, не се е сблъсквал с такива вълнения. Общественият гняв относно реакцията на катастрофата – не на последно място решението за бързо почистване на мястото и премахване на отломките, които включват жизненоважни доказателства и човешки останки – се засили от възприеманото и нарастващо усещане за прикриване от страна на правителството.
В рамките на няколко дни след катастрофата гръцките власти побързаха да покрият с чакъл и цимент района, което все още не е напълно обяснено. Обвиненията в политическа намеса в разследването се засилват от бавното темпо, с което се осъществява правосъдието: все още не е проведен съдебен процес и нито един държавен служител не е осъден или подведен под отговорност за трагедията.
Източник: https://www.segabg.com/