
Близките на двамата пребити метеоролози искат справедливост за тях
Психично болен мъж пребива по жесток начин метеоролози на връх Мургаш. Жена намушква трима души с нож. Мъж заплашва и напада жени в район „Оборище“ в София. Защо държавата нехае за хората с тежки психични заболявания?
„Като роман на Стивън Кинг“ – това бяха думи на говорителя на софийска районна прокуратура Николай Николаев по време на съвместния брифинг на полицията и прокуратурата за събитията на 8 срещу 9 март в станцията на връх Мургаш.
От тази разпространена във всички емисии информация научихме за побоя на двамата синоптици, за нанесените им множество рани, за машата и шиша за печка, използвани от нападателя, за начина, по който той е проникнал в станцията, научихме неговата възраст, както и че живее в централен софийски квартал. Към онзи момент обаче не разбрахме кой е той, как се е озовал на това място, нито какво точно е предизвикало агресията. Картината, която се изясни впоследствие, се оказа още по-стъписваща.
Представете си ужаса в планината
Това е липсващата глава от романа на Стивън Кинг, ако продължим с метафората на говорителя на софийската районна прокуратура.
Представете си я. Навън е зима. В планината температурите са минусови. В полунощ контурите на видимото и невидимото отдавна са се слели с тишината на заспалата природа. И тогава пред нищо неподозиращите метеоролози в синоптичната станция се появява чисто гол мъж. Да, чисто гол.
В акта на Софийски градски съд (СГС) това се споменава осем пъти. Голият мъж нахлува от горния етаж и шокира семейството метеоролози със своята видима неадекватност. Първата им реакция е да го прогонят, да го изпъдят навън, да се маха веднага. Но той не иска да се озове отново на студа. Чисто гол. Сам в планината. В акта на СГС е констатирано, че до момента на изгонването си той не е проявил агресия. Така е започнало всичко.
В тази драматична среща на метеоролозите Румяна и Георги Златанови с нападателя Стоян Стоянов сблъсъкът е неминуем. Напрежението е ескалирало и резултатът е средна телесна повреда за нападнатото семейство, частична загуба на съзнание за мъжа, разбита челюст, кръвонасядания и прочее следи от физическата схватка. Множество дълбоки охлузвания и разкъсно-контузни рани има и по тялото на нападателя.
Изключително стресирани и уплашени, двамата метеоролози не са знаели как да реагират при срещата си с човек с тежко психическо заболяване. А нима някой от нас знае?
Мъжът е бил видимо неадекватен, очевидно премръзнал, с налудно поведение. Как е попаднал там? Колко време е бродил в планината? Къде са му дрехите? Как е оцелял в студа? Какво се е случило с колата му? Къде му е телефонът? Това са все въпроси, на които органите на МВР и прокуратурата не са дали отговор. Най-важният въпрос обаче е защо в продължение на два дни институциите не са реагирали на изпратения от родителите сигнал за изчезнал психично болен човек.
Защо никой не го е издирвал?
Ето на кой въпрос близките, колегите на двамата тежко пострадали метеоролози, както и всички ние, трябва да потърсим отговор, за да възстановим цялата картина и да потърсим справедливост.
Съдът подчертава, че в нито един момент не могат да бъдат упрекнати метеоролозите, че не са знаели как да реагират при среща с психично болния човек. Това се преодолява с разумна грижа от държавата да информира и просвети, а така и да опази всички – и хората с увреждания и тези, които живеят с тях или случайно се оказват до тях на улицата. А и никой не би могъл да е сигурен, че е защитен от болестта. Случаят в станцията Мургаш го доказва: нападателят е учил във Великобритания, Шотландия, работил е като финансов експерт в престижни институции.
В публично съдебно заседание СГС, наказателно отделение, III въззивен състав с председател Мирослава Тодорова, разпореди обвиняемият Стоян Стоянов да бъде транспортиран в Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски“, където да бъде под домашен арест и да бъде лекуван.
В Държавната психиатрична клиника „Св. Иван Рилски“ в отделението за мъже с остри психози, най-тежкото отделение, 30 тежко болни са поверени на грижите на един санитар и една медицинска сестра.
Това е екипът, който трябва да оцелее в продължение на 24 часа до идването на смяната на другия ден. Това научаваме от директорката на болницата д-р Гълъбова, която обяснява мотивите за протеста на медиците, които настояват за подобряване на условията на труд, за увеличаване на заплатите и за достойно отношение към медицинските екипи, ангажирани с ментално болни хора. А това са хора, които не възприемат адекватно действителността, които живеят оплетени от собствените си демони и които в изострената фаза на своето заболяване са в състояние да разрушат всичко около себе си и себе си дори.
В психиатричните клиники пациентите отиват доведени или от спешна помощ или от полицията. Често пъти те нямат семейство или пък имат близки, които обаче не са способни да се грижат за тях.
А кой тогава да се грижи за психично болните?
Според Конституцията и законодателството, психичното здраве е отговорност на държавата. Чл. 51 от Конституцията предвижда, че хората в уязвимо положение се намират под особена закрила на държавата. Как се случва това е дълга и нерадостна тема, от която обществото гнусливо извръща поглед.
Докато… един ден, както си вървиш по софийска оживена улица, погълнат от онзи делничен шум на обитаемия хорски кошер, пред очите ти една обикновена на вид млада жена не намушка трима души с нож.
Докато… в социалните мрежи не се появят множество тревожни сигнали за мъж, който заплашва и напада жени в район „Оборище“ в столицата. Ей така, без повод.
Помните тези случаи, нали? Първият е от февруари тази година за жена с тежки психични проблеми, която е лежала няколко пъти в психиатрия. И само случайността е предотвратила фаталния край. Вторият е от тази седмица. Благодарение на бързата реакция на служители на СДВР този инцидент приключва без жертви. Въпросният мъж – с психични отклонения, констатирани отдавна, е задържан и настанен в болнично заведение.
За отчетите на МВР и прокуратурата всички тези случаи са част от статистиката. За засегнатите, роднините, колегите, приятелите – това са драматични епизоди, които оставят кошмарни спомени.
Всички тези случаи повдигат много сериозни теми, които са свързани с превенцията и помощта за хората с проблеми в семействата, с необходимостта от повече информация за диагнозата и спецификата на заболяването на всеки един от тях, с местата за настаняване в специализираните здравни заведения и с капацитета на служителите на МВР да реагират адекватно. Защото на терен те са първите, които трябва да бъдат подготвени как да предотвратят тежките инциденти, които могат да възникнат в резултат на остро психическо заболяване. Като случилото се с метеоролозите на връх Мургаш.
Колегите на Руми и Жоро от Мургаш искат справедливост. Протестират. Протестират и работещи в големи психиатрични клиники в страната. Протестират, защото оценката за труда им е оскърбителна. И защото без тях „страната ще се превърне в истинска лудница“. Почти като по Стивън Кинг.
***
Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло.