![phpqdq084_800x_[1]](https://dnesnews.bg/wp-content/uploads/2025/03/phpqdq084_800x_1.jpg)
За член на комисията бе избрана и Александра Богословска, издигната от ИТН
След пет часа дебати Народното събрание избра Пламен Младеновски, издигнат от ГЕРБ, за председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Същевременно бившият депутат на БСП Таско Ерменков бе избран за член на регулатора, благодарение на гласовете на „ДПС-Ново начало“.
Така над 10-годишния мандат на бившия депутат от ОДС, ДСБ и „Синята коалиция“ Иван Иванов приключи. Той бе избран за председател на КЕВР на 2 април 2015 г. с петгодишен мандат. На 9 февруари 2022 г. парламентът, издигнал кабинета „Петков“, избра Станислав Тодоров за председател на КЕВР, но на 21 юли същата година КС обяви избора за противоконституционен и Иванов се връща на поста.
Днес в пленарната зала Делян Добрев описа кандидата на ГЕРБ Пламен Младеновски като „най-подготвен“ да оглави регулатора. Младеновски смята да предприеме мерки за ефективност в управлението на всички сектори. Той прогнозира, че в близките 5 до 10 години енергийният сектор ще мине през тотална трансформация.
Ето как протече гласуването за кандидатурата на Младеновски за председател на КЕВР. Заедно с управляващата коалиция гласува „ДПС-Ново начало“:
Издигната за председател и член на КЕВР от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) беше Меглена Русенова, но не събра достатъчно подкрепа. И в двете гласувания ПП-ДБ не получиха подкрепа от нито една формация.
Русенова е председател на Българската фотоволтаична асоциация. Пред ресорната комисия в парламента се обяви за изграждането на т.нар. умни мрежи, които според нея биха повишили енергийната ефективност.
ИТН и „ДПС-Ново начало“ с обвинения в унисон към ПП-ДБ за връзки с Прокопиев
В дебатите председателят на енергийната комисия в НС Павела Митова от ИТН заяви, че Меглена Русенова е била в дружество, свързано с Иво Прокопиев, както и че не е подала декларация към Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ) за това.
„Как хората с нулева толерантност към корупцията си обясняват тези факти“, каза Митова и „дали тази компания не е била подарък“ от Прокопиев. Подобни нападки към ПП-ДБ отправи и Станислав Анастасов от „ДПС-Ново начало“.
Радослав Рибарски от ПП-ДБ отговори на обвиненията, че от коалицията са поискали данни от КОНПИ и НАП за неподадени декларация и неплатени задължение и че оттам са отвърнали, че такива няма. Божидар Божанов от ПП-ДБ допълни, че ИТН се съсредоточават върху Прокопиев, защото не искат да се разграничат от Делян Пеевски, като споменат него.
За член на КЕВР като експерт по водоснабдяването и канализацията бе избран Таско Ерменков, издигната от БСП, реши парламентът.
За неговата кандидатура ДПС-ДПС на Доган гласуваха против, но благодарение на „ДПС-Ново начало“ тя мина с точно 121 гласа:
Венко Сабрутев (ПП-ДБ) заяви, че Ерменков е не е „кандидатура, а карикатура и номенклатура“, както и напомни, че е той е бивш агент на Държавна сигурност с кодово име „Радулов“. Драгомир Стойнев от БСП му отвърна, че говори за времена, за които нищо не знае и че от ПП-ДБ похабяват кандидатурата на Русенова.
Той напомни и за публикация във Фейсбук на Ерменков през 2018 г., че водата в София е отровна, която се оказва невярна. Мартин Димитров (ПП-ДБ) допълни, че тогавашният кмет на София Йорданка Фандъкова и Тома Биков от ГЕРБ казват, че ще сезират прокуратурата за това и че ГЕРБ нарекоха Ерменков „терорист„. На свой ред Ивайло Мирчев от ПП-ДБ призова ГЕРБ да не гласуват „проруската кандидатура“ на Ерменков и да не взимат този рязък завой вляво.
„Руските интереси не могат да имат път в енергетиката. Един колега от ГЕРБ гласува против. И мен би ме било срам“, каза Божанов след гласуването на кандидата на БСП.
Кандидатурата на ИТН за член на КЕВР Александра Богословска също събра достатъчно подкрепа с гласовете на управляващата коалиция. Тя е работила в „Напоителни системи“ като експерт по „Възстановяване на околната среда. В момента Богословска работи съвместно с проектантски екипи по големи ВиК проекти, включително и извън обхвата на действащите ВиК оператори.
Ремзи Осман бе издигнат също за кандидат за член на КЕВР, но ДПС-ДПС обаче оттеглиха кандидатурата му преди започването на дебатите.
Конституционният съдия Орлин Колев вече не е в КЗД
Преди това НС прекрати правомощията на новоизбрания конституционен съдия Орлин Колев като член на Комисията за защита от дискриминация (КЗД). Миналата седмица Колев бе избран за конституционен съдия от квотата на парламента. Той е в КЗД от 2017 г. насам. Против бяха „Възраждане“ и ПП-ДБ, като отново изтъкнаха, че Колев не трябваше да бъде избиран за член на КС, тъй като неведнъж се е обявявал в подкрепа на избора на и.ф. гл. прокурор Борислав Сарафов постоянно на поста.
Преди да се премине към избора на членовете на КЕВР, шефа на банковия надзров в БНБ и гласуването на оставката на Колев от КЗД, ПП-ДБ и „Възраждане“ се опитаха да провалят кворума, така че да няма заседание. Лена Бориславова от ПП-ДБ обвини управляващото мнозинство, че „бърза да назначи кадрите на Пеевски“, а съпартиецът ѝ Асен Василев каза: „И с дявола бихме работили, ако трябва“, каза Асен Василев от ПП след критики, че ПП-ДБ работи с „Възраждане“.
Маневрата на опозицията обаче беше неуспешна, след като един от ПП-ДБ се регистрира и кворум имаше с точно 121 депутати.
Източник:https://offnews.bg/