![phpnsbbvr_800x_[1]](https://dnesnews.bg/wp-content/uploads/2025/03/phpnsbbvr_800x_1.jpg)
България ще трябва да плати солидната сума от 1 593 000 евро, след като е забавила цели 885 дни транспонирането на Директивата за насърчаване на чисти и енергийноефективни пътни превозни средства.
Въпросната директива засяга обществените поръчки за чисти превозни средства.
Решението е на Съда на Европейския съюз след отхвърлянето на българските аргументи – политическа нестабилност и пандемията от COVID-19.
Страната ни е била официално предупредена още през септември 2021 г. от Европейската комисия, че срокът е изтекъл. До апрел 2022 г. България си прави оглушки и Брюксел дава двумесечен срок да се поправи, иначе ще предприеме мерки.
Но след изтичането на повече от 20 месеца закъснение ЕК се обръща към Съда на ЕС.
Междувременно на 5 януари 2024 г. транспонирането на директивата е завършено. Последствията са, че ЕК оттегля частично иска си – отказва се от претенциите за определяне на периодична имуществена санкция и настоява за еднократна от 1 593 000 евро.
Пред СЕС България е посочила, че е било налице непреодолимо препятствие – политическа нестабилност, предизвикана от честите промени на правителството и разпускането на парламента, и пандемията, която пък е забавила законодателната дейност.
Съдът обаче постановява, че доводът е неприемлив, тъй като държава членка на ЕС не може да се позовава на разпоредби, практики или положения, съществуващи в нейния вътрешен правен ред, за да обоснове неизпълнение на задълженията, произтичащи от правото на съюза.
Източник:https://offnews.bg/