
Наблюдавайки жестоката война в Украйна и опитвайки се да си представим как тя може да завърши, си струва да си спомним две войни от XX век. Едната е Зимната война от 1939-1940 г. между Финландия и Съветския съюз, а втората е Корейската война в началото на 50-те години. И двете има на какво да ни научат и да ни дадат представа за определени инструменти, които да послужат като основа за постигането на мир в руско-украинския конфликт, казва бившият командир на Европейското командване на САЩ и върховен главнокомандващ на съюзническите сили в Европа, пенсионираният адмирал от ВМС на САЩ Джеймс Ставридис пред Bloomberg.
Урокът от войната с Финландия
Паралелите с Финландия са много силни. Войната започва с изненадваща атака през ноември 1939 г., когато Червената армия на Сталин предприема непровокирана атака срещу много по-малкия си съсед.
Още: Русия в едната стая, Украйна в другата: Нови преговори за край на войната (ВИДЕО)
Въпреки колосалното превъзходство в численост и въоръжение на руснаците, финландците успяват да организират енергична и креативна защита. Използвайки зимата в своя полза, както и импровизирани оръжия като известния коктейл Молотов, те се бият самоотвержено срещу съветските войски и с право се гордеят с това.
Лошата новина е, че въпреки всичко финландците са принудени да отстъпят около 11% от територията си на Русия. Огромното несъответствие в жива сила и военна техника прави това неизбежно. Финландия трябваше да приеме също така да бъде неутрална държава и да не се присъединява към никакви западни коалиции. Това беше неприятен избор, но той запази Финландия като суверенна държава.
На какво ни научи войната на Корейския полуостров
Още: Защо изведнъж Тръмп поиска украинските АЕЦ и каква е връзката с криптовалутите?
Корейската война на свой ред даде два важни урока. Северна Корея нахлу в Южна Корея през юни 1950 г. и сраженията продължиха три години. След много трудни преговори бе прекратен огънят и се стигна до примирие.
Първият урок от Корея, който може да се приложи и в Украйна, е необходимостта от създаване на значителна демилитаризирана зона между воюващите страни. Разделителната линия от 160 мили (257,5 км) между Северна и Южна Корея съществува вече над 70 години. През това време имаше много спорове и нашествия от двете страни, но наличието на демилитаризираната зона помогна за поддържането все пак на някакъв мир на полуострова.
В Украйна тепърва ще се определя каква ще е площта на тази евентуална демилитаризирана зона, как ще бъдат организирани на нея мироопазващите войски – дали ще са европейски военни от едната страна и китайски от другата, дали ще са силите на НАТО от една страна и на Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС) от друга, или може би неутрални мироопазващи сили на ООН и такива, привлечени от Южна Америка и от Африка на юг от Сахара?
Възможни са много комбинации в организацията на зоната, но така или иначе нейната история на Корейския полуостров е доста поучителна и полезна.
Другият урок от Корейската война обаче не е много приятен – войната може да продължи дори след като обстрелите спрат. Защото Северна и Южна Корея технически все още са във война. Има и чести инциденти, почти винаги подстрекавани от Северна Корея. Но все пак примирието остава.
