
Изборните измами вероятно са много по-мащабни от това, което Конституционният съд е приел за безспорно установено по делото за частично касиране на последните парламентарни избори през октомври миналата година, става ясно от мотивите на съда.
КС е заличил като невалидни най-много гласове (1110) от партията на Делян Пеевски ДПС – Ново начало. На второ място е ГЕРБ със заличени 452 гласа.
В мотивите на съда обаче се набиват на очи повтарящите се съмнения или установени нарушения за избирателните райони, в които партията на Делян Пеевски се представя особено добре. Най-често споменаваният избирателен район е Благоевградският, където ДПС – Ново начало печели цели 21.5% от гласове и е втора сила след ГЕРБ (32.8%).
Твърде често се споменават съмненията или установените нарушения при гласуването още в Пазарджишко, Кърджалийско и други области, които са силни за партията на Пеевски.
В рамките на конституционното дело КС прие заключенията на експертите за гласуването в 1 768 избирателни секции, които са около 15% от всички секции в страната.
Експертите се натъкват на множество нарушения, които провокират назначаването на специални експертизи.
Един за всички – всички за един
КС е назначил графична експертиза със задача да установи дали маркирането на 287 хартиени бюлетини от три избирателни секции в Монтанско (060800027), Врачанско (122400033) и Плевенско (152400205) е фалшифицирано.
Изводът на експертите е, че за 95 хартиени бюлетини във Врачанско, 72 хартиени бюлетини от Монтана и 106 хартиени бюлетини от Плевенско става дума за фалшификация. Те са попълнени не от отделни избиратели, а най-вероятно от едно или две лица.
Доставката по домовете
Повтарящ се проблем на българските избори е възможността за контрол върху гласуването с подвижна урна. Това гласуване може да се проведе по предварителна заявка от хора с намалена мобилност, но води до изумителни резултати в полза на една партия.
В секция 133900006 в Пазарджишко с подвижна избирателна кутия са гласували 271 избиратели, сочат мотивите на съда. От тях 258 души или 95% са гласували за една партия, се допълва в решението. Проверка на Mediapool показа, че вотът е за ДПС – Ново начало.
“Съдът намира, че макар по отношение на някои от гласуванията с подвижна избирателна кутия да са налице съмнения за обективната възможност регистрираният брой гласували избиратели да са упражнили активното си избирателно право в съответствие с конституционно установените му характеристики, този факт сам по себе си не е достатъчен, за да се признае за недействителен гласът на всички избиратели гласували със съответната подвижна избирателна кутия. Тайната на вота не позволява на Съда да приеме за недействителни част от подадените гласове“, се казва в решението на КС.
Експертите на съда констатират още “сериозно отклонение от установеното общо добро състояние на изборните книжа“ в Благоевградски изборен район.
„В громната си част те не бяха съобразени с изискванията на чл. 284 ИК и на Методическите указания на Централната избирателна комисия“, се казва в решението съда.
Изключените камери
КС допълва, че липсата на законово установени преки правни последици от неосъществяването на видеонаблюдение не води до незаконност на вота.
„В същото време именно благодарение на осъщественото видеонаблюдение в реално време и видеозаснемане за обществеността станаха достояние неправилни преброявания на действителни гласове за определени партии и в частност за политическа партия „Величие“, което се превърна и в главен мотив за оспорване на изборите“, каза съда.
Най-много камери (20) не са били включени нарочно в Кърджали и Благоевградско (7).
„Това значи, че причината за липсващото видеонаблюдение и видеозаснемане в тези секции е субективна – дължи се на действията на членовете на секционната избирателна комисия“, казва КС.
В решението се допълва: “Видеонаблюдението в реално време и видеозаснемането прави преброяването на гласовете прозрачно, което пряко рефлектира върху легитимността на избраната представителна власт, поради което самите партии, като участници в изборния процес, би трябвало да имат интерес от неговото утвърждаване“.
Общият резултат от проверените 1768 избирателни секции показва промяна на разпределението на действителните гласове между партиите и коалициите в 46,75% от проверените протоколи. Промяната в над 90% от случаите е в резултат на несъответна на закона преценка за действителност и недействителност на подадения глас. В повечето случаи обаче разминаванията са малки – в рамките на един-два гласа за кандидатска листа.
Проверката на съда е установила най-честа липса на бюлетини в Благоевградския избирателен район
Ново начало за секциите
КС изрично споменава масовите смени на членове на секционни избирателни комисии в петте дни преди изборите. От 21 до 26 октомври м.г. са извършени изумителните 10 479 смени на членове на секционните комисии, които в 99% от случите са били немотивирани. Причината е разцеплението на ДПС.
Още по темата
“Прегледът на основанията за смяна на членове на секционни избирателни комисии показва реален проблем при организирането на изборния процес. Голяма част от осъществените смени най-вероятно са резултат на настъпилото в периода на подготовката на изборите разцепление в една от политическите партии (ДПС-б.в.), участник в изборите, но това само допринася за по-яркото открояване на съществуващ законодателен пропуск, позволяващ на политическите партии да извършват по всяко време, без каквато и да е обосновка, смени в състава на избирателните секции, което превръща членовете им в пряко зависими от партийните предложители и не допринася за доверието в изборната администрация, а чрез нея и в самия изборен процес“, се казва в решението.
Най-голям е броят на смените в състава на секционните избирателни комисии в 27 Старозагорски изборен район – 1524 или близо 37% от членовете на секционните комисии са били заменени.
В Кърджалийски изборен район са направени 534 смени – 12,6% от състава на секционните избирателни комисии. Над 10% от състава на секционните избирателни комисии е сменен в Хасковски и в Шуменски изборен район.
В Пазарджишки изборен район процентът на несъответните на законовите изисквания протоколи е 24%, за 01 Благоевградски изборен район и за 15 Плевенски изборен район – близо 30%, за 16 Пловдивски изборен район и за 20 Силистренски изборен район – близо 32%, а за 23-ти МИР София смените са 35%.
Източник: https://www.mediapool.bg/