![phpgcjew8_800x_[1]](https://dnesnews.bg/wp-content/uploads/2025/03/phpgcjew8_800x_1.jpg)
“9.5 млрд. лв. в ръцете на Пеевски и Борисов“
Доц. д-р Петко Стефановски е новият управител на Националната здравноосигурителна каса
ДПС – Ново начало и ДПС – ДПС подкрепиха избора на управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Единственият кандидат за поста доц. д-р Петко Стефановски бе номиниран за шеф на Касата от ГЕРБ – СДС.
„За“ кандидатурата му гласуваха 147 депутати, „против“ – 81. Подкрепата дойде от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“, „БСП-Обединена левица“, „Демокрация, права и свободи“-ДПС, и „Има такъв народ“.
Против бяха от „Продължаваме промяната-Демократична България“, „Възраждане“, „Морал, единство, чест“ и „Величие“.
Доц. Стефановски поема поста от Станимир Михайлов, с петгодишен мандат на управление на здравния фонд от близо 9,5 млрд. лв.
Кой е новият управител на НЗОК
Доц. Стефановски има над 25 години стаж в системата на здравеопазването, 20 години е работил в системата на Спешната помощ. Има степен „магистър“ по медицина и втора квалификационна степен по „Обществено здраве и здравен мениджмънт“. През 2019 г. защитава дисертационен труд. Зам.-министър на здравеопазването в правителството „Денков“.
Доц. д-р Петко Стефановски, дм, е възпитаник на Медицински университет (МУ) – Плевен, където завършва „Медицина“. Има придобити специалности по „Спешна медицина“ и „Анестезиология и интензивно лечение“.
От 2014 г. е част от преподавателския състав на катедрата по Анестезиология и интензивно лечение към МУ – Плевен.
Д-р Стефановски е бил дългогодишен ръководител на „Спешно отделение“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение “Д-р Георги Странски“ в град Плевен, показва справка на Министерството на здравеопазването и в доклада на здравната комисия.
Ще подкрепим – няма да подкрепим
Във времето за разисквания Маргарита Махаева от Възраждане обяви, че изборът на Стефановски е преждевременен, тъй като все още няма окончателна яснота по решението на Конституционния съд (КС) по казуса със Станимир Михайлов, чието отстраняване от поста беше обявено за противоконституционно. Все още няма тълкуване на КС, припомни Махаева и определи гласуването на Стефановски като „опит за институционален саботаж“. Така депутатката от Възраждане мотивира отказа на парламентарната си група да подкрепи единствената кандидатура за управител на НЗОК.
Хасан Адемов от ДПС – Доган припомни, че предстои избор на 29-ия управител на Касата и предположи, че опитът на доцента в спешната медицина ще му е от полза при вземането на решения в екстремни ситуации. Адемов подчерта, че неговата парламентарна група ще подкрепи кандидатурата на Стефановски, ако той „разсее съмненията за зависимости и се разграничи от ДПС – Ново начало“.
Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“ обяви, че ИТН ще подкрепи кандидата „с надеждата той да бъде по-добър от досегашния“.
Васил Пандов от „Продължаваме промяната“ (ПП) също припомни, че има висящо конституционно дело и не е ясно дали мандатът на досегашния управител на НЗОК Станимир Михайлов е изтекъл. Той подчерта, че неговата парламентарна група няма да подкрепи избора на Стефановски и мотивите не са предизвикани от личните му качества. Пандов подчерта, че здравният фонд трябва да е независим орган и припомни, че това е най-големията договорен партньор в държавата, тъй като сключва договори за близо 9,5 млрд. лв.
Депутатът от ПП припомни, че по време на управлението на ГЕРБ неведнъж е имало оставки на управители на Касата заради натиск от управляващите.
„Има огромна политическа намеса в дейността на управителя на НЗОК, ние нямаме доверие на мнозинството, че може да избере независим управител, не оспорвам личните качества на доц. Стефановски, но имам съмнения, че ще устои на натиск от тези, които го избират“, подчерта Пандов.
От БСП видяха в кандидатурата на Стефановски опитен специалист и администратор, който ще може да управлява ефективно фонда и заявиха подкрепата си.
В реплики и дуплики между депутати от ГЕРБ, ПП, Възраждане последваха обвинения в зависимост от Делян Пеевски, липса на управленски умения и др. подобни, които предизвикаха процедури по начина на водене към зам.-председателката на НС Николета Кузманова от ИТН, която изключи микрофона на Кирил Петков. Радостин Василев коментира, че рядко е имало толкова наглост у водещ на пленарно заседание и заяви на Кузманова „вие сте позор“.
Завръщане към дебата бе изказването на Ивайло Папов от Възраждане, който коментира, че изборът е предрешен и изрази надежда, че новият управител на Касата няма да бъде радетел за „верига частни болници“.
Според Александър Симидчиев от Демократична България (ДБ) управителят на Касата се избира по формални критерии, въпреки че той ще ръководи най-голямата финансова институция в държавата. Той подчерта, че ДБ няма да подкрепи кандидата.
Коста Стоянов от Възраждане зададе конкретни въпроси към кандидата – какви механизми ще използва за подобряване на ефективността на на детското здравеопазване и достъпа до него, предвид закритите педиатрични отделения в болници в страната и невъзможността в НКБ и ИСУЛ да се лекуват деца заради недостига на медицински сестри. Стоянов попита и как ще се подобри достъпа до здравна грижа на бременните жени и хората в отдалечени райони; как новият управител ще балансира в политиките за финансиране на скъпи иновативни терапии и какво ще предприеме за заличаване на огромната разлика във възнагражденията на ръководните кадри в болниците и редовите медици.
Петко Стефановски не се възползва от правото си да отговори на въпросите, които му бяха зададени по време на разискванията, а от опозицията коментираха, че ще бъде послушен управител, щом е отказал да отговаря след препоръка на депутати от ДПС – Ново начало и ГЕРБ.
Новият управител на НЗОК взе думата едва след като изборът му стана факт, за да обяви, че не е членувал в партия и няма политически зависимости. Доцентът обеща да се ръководи „от интересите на здравноосигурените“, а по повод коментарите на опозицията заяви „ще се направя, че не съм чул тези неща“.
Източник:https://offnews.bg/