
Германските законодатели гласуваха за огромно увеличение на разходите за отбрана и инфраструктура – тектонична промяна за страната, която може да промени облика на европейската отбрана.
Законът, приет от Бундестага с две трети мнозинство, ще освободи разходите за отбрана и сигурност от строгите правила за държавния дълг и ще създаде инфраструктурен фонд на стойност 500 млрд. евро.
Финансовият пакет бе одобрен след сложни преговори и поредица отстъпки, чрез които консервативният блок между Християндемократическия съюз (ХДС)/Християнсоциалния съюз (ХСС) и Социалдемократическата партия на Германия (СДПГ) си осигуриха подкрепата на Съюз 90/Зелени.
Заедно те разполагат с 520 гласа в Бундестага, което е с 31 гласа повече от мнозинството от две трети, необходимо за изменение на конституцията.
Така Германия е натъпт да сложи край на десетилетията на фискален консерватизъм с надеждата за съживяване на икономическия растеж, предаде Ройтерс.
Германия е известна с предпазливия си подход към разходите за отбрана – не само поради исторически причини от 1945 г., но и поради световната дългова криза от 2009 г., припомня Би Си Си.
Един от водещите германски вестници определи това гласуване като „съдбовен ден за нашата нация“.
Съгласно мярката всички разходи за отбрана, които възлизат на повече от 1 % от БВП на Германия, вече няма да бъдат обект на ограничение за вземане на заеми. Досега тази „дългова спирачка“ беше фиксирана на 0.35 % от БВП.
Промяната би могла да преобрази пренебрегваните досега въоръжени сили на страната в епоха на голяма несигурност за Европа.
В проектозакона се посочва, че смекчаването на строгото конституционно ограничение за държавните заеми, известно като „дългова спирачка“, ще се прилага не само за разходите за отбрана, но и за федералните разходи за гражданска защита, разузнавателните служби, киберсигурността и др.
Става дума и за освобождаването на 500 млрд. евро за германската инфраструктура – за ремонт на мостове и пътища, но също и мерки за борба с изменението на климата – нещо, за което Зелената партия настояваше.
„Фискална базука“
Това е значителна политическа победа за лидера на ХДС/ХСС Фридрих Мерц, който, когато поеме властта като канцлер, вече ще има достъп до стотици милиарди евро, които да инвестира в държавата – това, което някои в Германия нарекоха „фискална базука“.
Това е важен момент и за Украйна. Одобрените днес от Бундестага планове в областта на отбраната също така позволяват разходите за помощ за държави, „нападнати в нарушение на международното право“, да бъдат освободени от дълговата спирачка.
Това ще позволи на напускащия канцлер Олаф Шолц да отпусне 3 млрд. евро помощ за Украйна още следващата седмица.
Германия и други европейски държави бяха подложени на натиск да укрепят отбраната си пред лицето на Русия и промените в политиката на САЩ при президента Доналд Тръмп.
Консервативният блок на Фридрих Мерц и Германската социалдемократическа партия (ГСДП), които преговарят за формиране на центристка коалиция след изборите миналия месец, имат планове да създадат специален фонд за развитие на инфраструктурата в размер на 500 милиарда евро (546 милиарда долара) и да облекчат конституционно заложените правила за държавния дълг, за да се позволят по-големи разходи за сигурност.
Законодателната инициатива все още трябва да бъде одобрена и от горната камара (Бундесрата), която представлява регионалните правителства на 16-те федерални провинции на Германия. Основното препятствие пред преминаването изглежда бе преодоляно вчера, когато партия „Баварски свободни избиратели“ се съгласи да подкрепи проектозакона.
Центристките сили ХДС/ХСС и ГСДП искаха да прокарат законодателството през отиващия си парламент поради опасения, че то може да бъде блокирано от увеличен брой крайнодесни и крайнолеви депутати в следващия Бундестаг, който започва своята дейност на 25 март. Мерц оправда краткия график с бързо променящата се геополитическа ситуация, допълва Ройтерс. „Зелените“ също подкрепиха проекта.
Планът ще позволи и деблокирането на 3 милиарда евро за Украйна. Според говорител на германското правителство още в идните седмици на Киев биха могли да бъдат изпратени артилерийски боеприпаси.
Фридрих Мерц вижда нова ера за европейската сигурност
Планираното от Германия увеличение на заемите за финансиране на разходите за отбрана и за подпомагане на икономическия растеж е предвестник на нова ера за европейската сигурност, заяви по-рано преди гласуването вероятният бъдещ канцлер Фридрих Мерц, цитиран от Ройтерс.
„Поне от десетилетие изпитваме фалшиво чувство за сигурност“, каза Мерц пред Бундестага, като добави, че следвоенните мирни дивиденти отдавна са изчерпани и е необходимо цялостно възстановяване на отбранителните способности на Германия. „Решението, което вземаме днес относно готовността за отбрана … не може да бъде нищо по-малко от първата голяма стъпка към една нова европейска отбранителна общност, която включва и държави, които не са членки на Европейския съюз“, каза той, като подчерта ролята на Великобритания и Норвегия.
Мерц препоръча поръчките в областта на отбраната да се възлагат на европейски производители, когато това е възможно и подчерта, че Берлин увеличава разходите си за отбрана в отговор на „войната на (руския президент Владимир) Путин срещу Европа“, отбелязва Франс прес.
„Войната на Русия срещу Европа“ наложи да се представи план за огромни инвестиции, особено във военната сфера, който германските депутати ще гласуват по-късно днес, заяви Мерц. „Обстоятелствата се определят преди всичко от агресивната война на Владимир Путин срещу Европа. Това наистина е война срещу Европа, а не само война срещу териториалната цялост на Украйна“, заяви той.
Ръст на пазарите и еврото
Пазарите се повишиха във вторник още преди гласуването в Бундестага поради очакването, че плановете ще стимулират растежа в Германия и в цялата еврозона. Еврото достигна най-високото си ниво от повече от пет месеца.
Инвеститорите заявиха, че фискалната инжекция може да помогне на най-голямата икономика в Европа да излезе от две последователни години на отрицателен растеж. Те обаче предупредиха, че пакетът трябва да бъде придружен от широкообхватни реформи.
Източник: https://www.mediapool.bg/