![img_1499.jpg[1]](https://dnesnews.bg/wp-content/uploads/2025/03/img_1499.jpg1_.webp)
Гилдията очаква отговорите да залегнат в съответни изменения на наредбите
Камарата на архитектите в България е изпратила дълъг списък с неясни въпроси около прилагането на един от най-често изменяните закони у нас – за устройство на територията. Казусите засягат множество теми – като проектирането на подземни гаражи, изграждането на високи стени без оценка на съответствието, допускането на съществени изменения в проектите. Архитектите са получили категорични отговори от ДНСК и очакват те да залегнат като част от нормативната уредба.
Сред ключовите въпроси, зададени от архитектите, е кои правила важат при искане за допускане на съществени изменения в даден инвестиционен проект – актуалното законодателство или правилата, действали при издаването на разрешението. ДНСК са отговорили категорично, че в този случай важат правилата, действали към момента на издаване на разрешението за строеж. ДНСК се е произнесло и по друга неяснота в ЗУТ – необходимо ли е задължително да се обявяват на заявителите и да влизат в сила след 14-дневен срок изменения в подробните устройствени планове, по които няма други заинтересовани лица. ДНСК е разяснил, че обявяването е задължително, а влизането в сила е по общия ред – веднага, ако не подлежат на обжалване.
Зададени са и множество въпроси около конкретни строителни правила – за реда на съобщаване на съседите за разполагането на подземно застрояване по границите на имотите, за правилата за изграждане на огради над допустимите параметри – ДНСК уточнява, че за това не е необходима оценка на съответствието, за изчисляване на височината при отдръпнати навътре от ограничителните линии на застрояване сгради, и т.н. Има някои въпроси, които не са получили категоричен отговор – като например следва ли да се спазват минималните изисквания за озеленяване при обекти с временно предназначение. Тук ДНСК е обяснил, че не може да се даде категоричен отговор, защото на територията на общините действат много различни наредби.
Дадените от ДНСК отговори са официално подписани от дирекцията и могат да служат на практика като задължително за всички главни архитекти указание за реда за прилагане на закона, разясниха архитекти. Очаква се това да доведе до уеднаквяване на практиката и да улесни спазването на правилата. От КАБ очакват въпросите с категорични отговори да бъдат трайно уредени с изменения в съответните наредби. ЗУТ е тежък и изключително често променян закон – така например в една от рекордните откъм изменения години – 2020-а, законът е променян 7 пъти.
Ето и пълният списък със зададени въпроси и получените от ДНСК отговори (ако документът не се визуализира, презаредете).
Източник:https://www.segabg.com/