
Руският посланик Василий Небензя говори по време на заседанието на Съвета за сигурност снощи, Сн. ЕПА/БГНЕС
Съветът за сигурност на ООН одобри в понеделник предложената от американското правителство резолюция за Украйна, която съдържа призив за бързо прекратяване на войната и в която Русия не е окачествена като агресор, предаде ДПА.
Това е първият път, в който Съветът за сигурност одобрява съвместна резолюция за войната в Украйна. Десет страни гласуваха „за“ резолюцията, а пет се въздържаха, като по този начин бе събрано необходимото мнозинство.
САЩ, Русия и Китай гласуваха „за“ резолюцията, а всичките пет европейски страни в съвета – Великобритания, Франция, Словения, Дания и Гърция, се въздържаха. На теория, Великобритания и Франция имат правото да наложат вето на резолюциите на Съвета за сигурност, но те не са се ползвали от това си право от 1989 година.
Съгласно международното право резолюциите на Съвета за сигурност на ООН имат обвързващ характер.
Точно на третата годишнина от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, причинило многохилядни жертви и огромни разрушения, в одобрения от Съвета за сигурност документ, наименуван „Път към мира“, Москва не е наречена агресор и няма призив за изтеглянето на руските сили от Украйна. Тя съдържа призив единствено за бързо слагане на край на войната.
След гласуването френският постоянен представител Никола дьо Ривиер каза: „Няма да има мир и сигурност никъде, ако агресията бъде възнаградена и законът на джунглата побеждава“.
По този повод Кремъл днес приветства по-балансираната според него позиция на САЩ по отношение на Украйна.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Москва вижда резолюцията като доказателство за истинското желание на Вашингтон да се опита да намери мирно решение.
„Виждаме, че Съединените щати заемат много по-балансирана позиция, което наистина помага на усилията, насочени към разрешаване на конфликта в Украйна“, заяви Песков пред репортери. „Със сигурност приветстваме това. Смятаме, че такава балансирана позиция говори за истинско желание да се допринесе за уреждане.“
Песков допълни, че Европа все още не е приела уравновесена позиция, но позицията ѝ може да се промени.
„Е, що се отнася до европейците, разбира се, изявленията, направени от Брюксел и така нататък – включително от Киев вчера, те все още не сигнализират за балансираност, но може би въз основа на резултатите от контактите между европейци и американци, Европа някак си ще започне да клони към по-голям баланс“, каза той.
Още по темата
По-рано в понеделник Общото събрание на ООН разгледа две версии на резолюция за Украйна: европейско-украинската и тази, подготвена от САЩ.
Съединените щати поискаха Киев да оттегли резолюция, подкрепена от европейските страни, която съдържаше и искане за незабавно изтегляне на руските войски от украинска територия, предаде Асошиейтед прес, като се позова на американски служител и европейски дипломат. Вашингтон оказа натиск и върху други страни преди гласуването в ООН, призовавайки ги да гласуват за оригиналния вариант на неговия документ, а не за украинско-европейския, отбелязва Financial Times.
И страните от Г-7 обсъдиха и съвместно изявление за третата годишнина от войната срещу Украйна, но не успяха да постигнат съгласие, тъй като САЩ отказаха да включат думи за „агресията“ на Русия в текста. Дискусиите продължават, казаха няколко замесени длъжностни лица пред FT, като някакво споразумение вероятно е възможно във вторник.
Източник: https://www.mediapool.bg/