![phpvlt4kd_800x_[1]](https://dnesnews.bg/wp-content/uploads/2025/02/phpvlt4kd_800x_1.jpg)
Холивуд преживя още една изпълнена със събития година: „Дедпул“ се изправи срещу „Върколака“, Блейк Лайвли и Джъстин Балдони се съдиха, „Отвътре навън 2“ завладя боксофиса, а продължението на „Жокера“ категорично не, пише Стивън Макинтош за BBC.
Междувременно надпреварата за Оскарите се разигра на мрачния фон на горските пожари, които опустошиха Лос Анджелис и оставиха хиляди разрушени домове.
В сезона на наградите имаше достойно количество скандали. Докато използването на изкуствен интелект в „Бруталистът“ и липсата на координатор по интимните въпроси в „Анора“ бяха като буря в чаша вода в Twitter, имаше един истински спор, в който някои туитове едва не унищожиха „Емилия Перес“.
В навечерието на наградите „Оскар“ в неделя (2 март), ето 17 от странностите, тенденциите, особеностите и рекордите от тазгодишната партида номинирани.
1. За първи път от повече от пет десетилетия насам два мюзикъла са номинирани за най-добър филм.
„Wicked“ и „Емилия Перес“ са първата мелодична двойка, която се бори за основната награда от 1969 г. насам – тогава това бяха „Смешно момиче“ и „Оливър!“.
Възраждането на мюзикъла се дължи отчасти на това, че в днешно време е два пъти по-лесно да се получи номинация за най-добър филм, след като главната категория беше разширена до 10 позиции.
Последният мюзикъл, спечелил наградата за най-добър филм, е „Чикаго“ през 2003 г.
2. Ейдриън Броуди вече държи един рекорд на Оскарите и може да счупи още един.
В момента американската звезда е най-младият носител на наградата за най-добър актьор – той беше на 29 години, когато спечели за изпълнението си във филма „Пианистът“ през 2002 г.
Но Броуди не беше номиниран отново до тази година, когато получи награда за филма „Бруталистът“. Ако спечели отново, той ще стане първият човек, спечелил категорията за главна мъжка роля с първите си две номинации.
В момента само седем други актьори имат 100% успеваемост при спечелването на Оскарите от две или повече номинации – Вивиън Лий, Хилари Суонк, Кевин Спейси, Луиза Райнер, Кристоф Валц, Хелън Хей и Махершала Али.
3. Но Тимъти Шаламе е голяма заплаха.
Звездата от „Дюн“ и „Уонка“ е най-сериозният конкурент на Броуди в категорията за най-добър актьор, благодарение на прочутия си образ на Боб Дилън в „Напълно непознат“.
Ако спечели, Шаламе не само ще прекъсне победната серия на Броуди, но и ще му отнеме рекорда като най-млад победител в историята. В това няма нищо особено – Шаламе ще бъде само с 10 месеца по-млад от Броуди, когато спечели.
4. „Емилия Перес“ от Netflix може да последва моделa на стрийминг филмите.
Той може да има най-много номинации, но испаноезичният мюзикъл може да сподели същата съдба като други скорошни стрийминг филми, които бяха много номинирани, но не успяха да се сдобият с много награди.
„Ирландецът“ (Netflix) не спечели Оскар, макар да имаше 10 номинации.
„Манк“ (Netflix) спечели две награди от общо 10 номинации.
„Силата на кучето“ (Netflix) спечели една награда от 12 номинации.
„Убийците на цветната луна“ (Apple) не спечели нито една награда от 10 номинации.
„Емилия Перес“ е отбелязан в няколко категории, но по същия начин е малко вероятно да спечели зашеметяващо много награди.
Само един стрийминг филм някога е печелил награда за най-добър филм – „Кода“ на Apple – който имаше само три номинации.
5. Две звезди от „Наследници“ споделят един недостатък.
Кийрън Кълкин и Джеръми Стронг са номинирани за най-добра поддържаща мъжка роля, съответно за изпълненията си в „Истинска болка“ и „Стажантът“. Но те са единствените двама номинирани в категорията, които не са от филми, номинирани за най-добър филм.
Липсата на „Истинска болка“ в категорията за най-добър филм не би трябвало да попречи на фаворита Кълкин да спечели. Последният човек, спечелил категорията без номинация за най-добър филм, е Кристофър Плъмър през 2012 г. за „Beginners“.
Всеки актьор в категорията тази година е номиниран за Оскар за първи път, с изключение на Едуард Нортън, който има три предишни номинации.
6. „Субстанция“ е първият хорър с тема „тялото“, който е номиниран за най-добър филм, и едва седмият хорър като цяло.
Другите шест са: „Екзорсистът“, „Излез“, „Мълчанието на агнетата“, „Челюсти“, „Шесто чувство“ и „Черният лебед“.
„Субстанция“ е силен претендент в категорията за най-добър грим и прически – категория, в която победителят често се припокрива с победителите в актьорските категории. Това може да работи в полза на Деми Мур в напрегнатата надпревара за най-добра актриса.
7. Изабела Роселини е номинирана за осемминутното си изпълнение в „Конклав“, но това не е най-краткото изпълнение с номинация в историята на Оскарите.
Беатрис Стрейт печели в същата категория – най-добра поддържаща актриса, за ролята си в „Мрежата“, която продължава 5 мин. 02 сек.
Грандамата на киното Джуди Денч е с минимална преднина, печелейки за изпълнението си във филма „Влюбеният Шекспир“, което продължава 5 мин. 52 сек.
Ако оставим победителите настрана, се смята, че най-краткото номинирано изпълнение е това на Хърмаяни Бадли във филма „Стая на върха“ от 1959 г. с продължителност 2 мин. 19 сек.
А ако говорим за продължителност, то „Бруталистът“ (3 ч. и 35 мин., с антракта) ще бъде четвъртият най-дълъг претендент за най-добър филм на всички времена след „Отнесени от вихъра“, „Лорънс Арабски“ и „Бен-Хур“.
8. Звездата от „Sing Sing“ Колман Доминго е номиниран за най-добър актьор, само година след последната си номинация в същата категория за „Рустин“.
Без съмнение, това е сериозно постижение. Но той има да извърви още доста път, за да настигне Бет Дейвис и Гриър Гарсън, които през 30-те и 40-те години на миналия век са имали пет последователни номинации за „Оскар“.
Веднага след тях са Ал Пачино, Елизабет Тейлър, Марлон Брандо, Телма Ритър и Дженифър Джоунс, които имат по четири номинации.
С по три поредни номинации се справят Брадли Купър, Рене Зелуегър, Ръсел Кроу, Глен Клоуз, Джейн Фонда, Мерил Стрийп, Джак Никълсън, Уилям Хърт, Ричард Бъртън, Дебора Кер, Грегъри Пек, Ингрид Бергман, Гари Купър и Спенсър Трейси.
9. Всичките пет номинирани за най-добра актриса са от филми, които са номинирани и за най-добър филм.
Това се случва за първи път от 1977 г. насам.
Историческата липса на припокриване между двете категории често се обяснява с това, че Академията е по-малко склонна да дава главната награда на филми, посветени на жените.
Но тази тенденция се промени през последните години, като филми с участието на жени в главните роли като „Номадландия“, „Кода“ и „Всичко наведнъж“ спечелиха наградата за най-добър филм.
10. Преди номинацията на Себастиан Стан за „Стажантът“ само седем други актьори са били номинирани за „Оскар“ за ролята на президент на САЩ.
Франк Лангела получи признание за образа на Ричард Никсън, а Даниел Дей-Луис и Реймънд Маси бяха номинирани за ролята на Ейбрахам Линкълн.
Сам Рокуел беше номиниран за ролята на Джордж Буш, Александър Нокс – за Удроу Уилсън, а Джеймс Уитмор – за Хари Труман.
Може би най-забележителното е, че сър Антъни Хопкинс е номиниран два пъти за пресъздаването на двама различни президенти в отделни филми – веднъж като Никсън и друг път като Джон Куинси Адамс.
Стен е малко по-различен, тъй като изобразява Тръмп в по-младите му години като магнат в сферата на недвижимите имоти, а не по време на мандата му като президент, но ние все пак го смятаме за достоен за включване в този ексклузивен клуб.
11. Биографичният филм на Роби Уилямс „Better Man“ е номиниран за най-добри визуални ефекти, но той има връзка и с два други филма в надпреварата.
Песента „Swing Supreme“ на британския певец участва в ключова сцена на „Емилия Перес“, а бившите му колеги от групата Take That се появяват в началото на „Anora“, когато в нощен клуб звучи ремикс на „Greatest Day“.
Изтъкването ѝ във филма води до това, че останалите членове на Take That изпълняват песента на тазгодишните филмови награди Bafta.
12. Ралф Файнс може да е добър знак за „Конклав“.
Последните два пъти, когато британската звезда беше номинирана за актьорско майсторство – за „Списъкът на Шиндлер“ и „Английският пациент“, неговият филм спечели наградата за най-добър филм.
Ако „Конклав“ спечели, Файнс ще постави рекорд за участие в най-много филми, спечелили награди за най-добър филм, превръщайки се в единствения актьор с роли в четири (другият е „The Hurt Locker“).
Отсъствието на Едуард Бергер в категорията за най-добър режисьор обаче значително отслабва шансовете на „Конклав“. Само шест филма някога са печелили наградата за най-добър филм без съответната номинация за режисура.
Плюсът е, че три от тях са през последните 12 години („Арго“, „Кода“ и „Зелената книга“), което предполага, че това сега е по-малко препятствие, отколкото преди.
Защо Бергер не е номиниран? Един от възможните фактори е, че за разлика от петимата режисьори, които бяха номинирани, той не е автор или съавтор на сценария на филма си. „Конклав“ е адаптиран по романа на Робърт Харис от британския сценарист Питър Строугън.
13. Даян Уорън наистина иска да спечели.
Авторката на песни отбеляза 16-ата си номинация за най-добра оригинална песен тази година, за написването на The Journey от „Шестте тройки“.
Но Уорън никога не е печелила. При положение че кампанията на „Емилия Перес“ беше съсипана и може да раздели гласовете с две песни в категорията, може ли това най-накрая да е нейната година?
Тя със сигурност се надява на това. По-рано този месец, когато в акаунта на филма в X попитаха последователите си: „Кой носител на „Оскар“ би ви направил най-щастливи?“ Уорън отговори блестящо: „Аз!“
14. „Wicked“ има да изкачва висок връх, за да спечели най-добър филм, след като пропусна номинация за режисура и сценарий.
Тя получи няколко технически номинации, както и актьорски номинации за Синтия Ериво и Ариана Гранде, но нито една от тях не е водеща в своята категория.
Последният филм, който печели награда за най-добър филм без съответната победа в режисьорската, сценарната или актьорската категория, е „Ребека“ през 1942 г.
15. Две номинирани вървят по стъпките на своите майки.
Звездата от „Все още съм тук“ Фернанда Торес е номинирана за най-добра актриса – след като майка ѝ Фернанда Монтенегро стана първата бразилска номинирана в същата категория през 1999 г. за „Централна гара“.
В същото време майката на звездата от „Конклав“ Изабела Роселини, Ингрид Бергман, е номинирана за най-добра актриса шест пъти в кариерата си, като печели два пъти, и печели награда за най-добра поддържаща женска роля.
16. Режисьорът на „Анора“ може да стане първият човек, спечелил четири Оскара за един и същи филм.
Тъй като Шон Бейкър е участвал в много аспекти от продукцията на филма, той лично може да спечели наградата за най-добър филм, монтаж, режисура и сценарий. Никой досега не е правил това.
През 1953 г. Уолт Дисни наистина печели четири Оскара в една и съща вечер, но за четири различни филма.
А Бонг Джун-Хо от „Паразит“ беше невероятно близо до това през 2020 г., но тъй като наградата за най-добър международен филм технически се дава на страната, която го е представила, а не на режисьора, той взе само три за собствената си витрина с трофеи.
Ако „Анора“ все пак спечели голямата награда, това ще бъде втората поредна година, в която режисьорът на най-добрия филм печели заедно със съпругата си. Бейкър и съпругата му Саманта Куан ще последват „Опенхаймер“ на Кристофър Нолан и Ема Томас.
„Анора“ също така ще бъде първият филм с рейтинг 18, който печели наградата за най-добър филм след „Отстъпление“ през 2007 г.
17. Вече е официално: Котаракът във филма „Flow“ се казва Flow.
Възхитителният филм за котка, която оцелява след наводнение, е „черният кон“ в категорията за анимационен филм, след като изпревари касовите „Отвътре навън 2“ и „Дивият робот“ за наградата на наградите „Златен глобус“.
„Докато работехме по „Flow“, котката нямаше име“, каза по-рано този месец режисьорът на филма Гинц Зилбалодис. „Просто я наричахме „котката“.“
„Чух от много хора, че смятат, че името ѝ е Flow. Хората дори вече са кръстили котките си Flow! Така че мисля, че можем да наречем котката Flow“.
Източник:https://offnews.bg/