![phpurn7fz_800x_[1]](https://dnesnews.bg/wp-content/uploads/2025/02/phpurn7fz_800x_1.jpg)
1. Изключително висока избирателна активност. Най-високата от 1990 досега – цели 83%. Това показва огромна политизация и ангажиране на обществото. Можем само да си мечтаем в България за връщането на такава избирателна активност от началото на прехода.
2. „Невидимата“ граница между Източна и Западна Германия става все по-видима. Там пластовете са много: освен миналите режими, има разлика по доходи, религиозна принадлежност, големина и тип чуждестранни общности. Интересна разлика има и в Берлин – там обаче източните квартали са на левите (Дие Линке), а западните на християндемократите (ХДС), докато централните на зелените.
3. Въпреки сериозната подкрепа от Мъск и Тръмп, АзГ нито спечелиха изборите, нито някой е готов да се коалира с тях, заради фундаменталните различия с останалите партии. Техният ръст обаче е значителен.
4. Политическа култура – в нощта на изборите, лидерите на основните претенденти с над 4% подкрепа, участваха в дебат, излъчван на живо. В партийна система, близка до българската, това е начин да се развива коалиционната култура.
5. Политическа отговорност – лидери на две от партиите, които загубиха много на тези избори – социалдемократите (СДП) и свободните демократи, вече обявиха по един или друг начин, своите оставки.
6. Очакванията са за голяма коалиция между ХДС/ХСС и СДП. Двете имат 328 места от нужните 316. Няма да е учудващо, ако се конструира и по-широко представителство с участието на зелените. Намирането на консенсус за политиките по климата и миграцията ще са основния препъникамък.
7. Поколенчески вариации – най-младите (18-24) отиват към радикално ляво (Дие Линке) и радикално дясно (АзГ), докато центристките партии намаляват сред този сегмент. Двете се противопоставят по редица социални и културни въпроси.
8. Тик-Ток вече не е платформа само за АзГ, както беше на предните избори. Дие Линке всъщност оттам се съживиха – от 3% на почти 9% за един месец. Останалите партии имат слабо присъствие там и следователно по-слабо представителство сред най-младите.
9. Консервативно-лявата партия на Сара Вагенкнехт ще се окаже немското „Величие“ – в момента са на 4.97% и вероятно няма да влязат в Бундестага. В случай, че преминат бариерата от 5%, ще е нужна тройна коалиция.
–-
Авторът е изследовател в Centre for East European and International Studies (ZOiS) в Берлин, един от лидерите на студентските протести през 2013 г.
Източник:https://offnews.bg/