
Към момента не е ясно дали потвърждението на Конституционния съд за изборните нарушения и поисканото преизчисляване на резултатите от последния парламентарен вот ще доведе до сътресения в парламента и управляващото мнозинство. От реакциите на депутати в четвъртък се разбра, че не са особено разтревожени и че по-скоро вече са калкулирали възможните сценарии при евентуално влизане на още една партия в НС. Ако има някакъв риск за мнозинството, то е предупреждението на групата ДПС-Доган, че търпението ѝ може да се изчерпа заради спорове по назначенията на зам. министри и издигнатите кандидати за регулаторите. От ДПС-Доган заявиха, че не са съгласни с номинацията на Росен Карадимов за председател на КЗК, а компрометирането на изборите, за които той отговаряше, компрометира и кандидатурата му.
Почти всички партии са единодушни, че промени в Изборния кодекс са наложителни.
Борисов очерта два сценария
Засега не е ясно дали преизчисляването на изборните резултати ще доведе до промяна в броя на партиите, участващи в парламента, но вариантите са два – или „Величие“, които останаха с 24 гласа под чертата, ще прескочат бариерата, или пак няма да успеят, в зависимост от това дали недействителните гласове са повече или по-малко от първоначално обявеното.
Ако „Величие“ влязат, парламентарното мнозинство ще свие от сегашните 126 до 121 депутати – тоест, ще остане на ръба, но ще има мнозинство.
Въпреки това лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов очерта пред репортери два сценария за бъдещето на кабинета на Росен Желязков:
„Правителство на малцинство и продължава работа. Друг вариант какъв – ами, като гледам социологията, това може би е най-доброто за ГЕРБ, но не е добро за държавата. И затова казвам, че с колегите от ИТН и БСП трябва, разбира се и с АПС, да се търси управленско решение при този паритет“.
Борисов не изключи и варианта да се обърнат отново към „Демократична България“, за да се осигури подкрепа за кабинета: „Всички, които искат все пак до 1 януари 2026 година да има редовно правителство по пътя за неврозата“.
„Такава покана няма, на хипотези не мога да отговарям“, заяви в отговор на репортерски въпроси Надежда Йорданова от „Демократична България“.
От БСП отказаха да коментират хипотезите за пренареждане в подкрепата за кабинета „Желязков“. „Това е изпитание за управляващото мнозинство. Надявам се да успеем да го запазим, на България в момента не са ѝ необходими избори“, каза заместник-председателят на парламентарната група Кирил Добрев.
Председателят на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски демонстрира абсолютна самоувереност при който и да е сценарий:. „Нищо не ме притеснява. Аз ще спечеля още много депутати на следващите избори“.
Кирил Петков: Награждават Карадимов за най-нечестните избори
Съпредседателя на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков изтъкна, че нарушенията при проведените парламентарни избори са безпрецедентни и определението на Конституционния съд е доказателство за това.
Петков изтъкна, че отговорност за това носи и бившият служебен министър Росен Карадимов, който отговаряше за организацията на вота. Карадимов е издигнат от управляващата коалиция (по-точно от БСП) за председател на КЗК.
„Награждават с шефски пост в Комисията за защита на конкуренцията човекът, който отговаряше за най-нечестните избори в България“, коментира Кирил Петков.
ДПС-ДПС: Всички процедури по избор на регулатори да бъдат отменени
Към момента единственото по-сериозно изпитание за мнозинството идва от групата на ДПС-Доган, която подкрепя правителството на ГЕРБ, БСП и ИТН, но без да участва в него.
Хората на Доган негодуват срещу отказа да бъдат назначени техни зам.-министри, както и заради номинациите на управляващите за ключови регулатори, които не са съгласувани с ДПС-ДПС. Такъв е случаят с Росен Карадимов.
„Видяхте решението на Конституционния съд от вчера – половината от секциите са компрометирани. Това означава, че сме участвали в грандиозна манипулация по изборни нарушения“, заяви в четвъртък пред репортери Валентин Тончев от ДПС-Доган.
„И за нас остава въпросът – как БСП участваше в конституционните жалби срещу тези изборни манипулации и няколко месеца по-късно издига за председател на КЗК вицепремиера, който беше отговорен за изборния процес. Това за нас говори за сериозни зависимости и призоваваме всички процедури по избор на регулатори да бъдат отменени“, заяви Тончев.
От ДПС-ДПС се обявиха, че са внесли в деловодството на парламента предложение за създаване на Временна комисия, която да разследва влиянието на Делян Пеевски и неговото обкръжение.
Политическата криза все още не е преодоляна, потвърди и председателя на групата на ДПС-ДПС Джевдет Чакъров в кулоарите на парламента. Той каза, че депутатите от групата проявяват търпение, но „всичко си има граници“.
Въпреки проведената тази сутрин работна среща с партньорите от управленското мнозинство от ДПС-ДПС смятат, че Съветът за съвместно управление все още не функционира прозрачно и не се спазват условия по подписаното споразумение.
Ние носим солидарна отговорност в това правителство и искаме да бъдем припознати като равностоен партньор, заяви Валентин Тончев: „Това, което сме поставили като приоритет номер едно пред държавата, е държавния бюджет. Защо? Защото през този закон се прекарват политиките на едно управленско мнозинство. И ако те държат ние да бъдем част от това мнозинство, ние трябва да носим солидарна отговорност в реализирането на този бюджет пред държавата, защото там ще са заложени политиките, които управлението ще следва.
На второ място, нека да го кажем ясно – ние няма как да подкрепяме регулатори без с нас никой да е водил разговори“.
От ДПС-ДПС се присъединиха към критиките срещу номинирането на Росен Карадимов за председател на КЗК. Това стана повод да поискат отмяна на всички процедури за избор на нови състави на регулаторните органи.
Източник: https://www.mediapool.bg/