![large_638b7e7835bf815c55f2463b4965fac3[1]](https://dnesnews.bg/wp-content/uploads/2025/02/large_638b7e7835bf815c55f2463b4965fac31.jpg)
Съсловната лекарска организация и болничните сдружения заплашиха с ефективни протестни действия, ако в окончателния вариант на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) останат текстовете за контрол на разходите за болнична помощ. В проектобюджета на НЗОК се предвижда механизъм за едностранно намаляване на цените на клиничните пътеки от Здравната каса, ако отново се стигне до преразход в перото за болнична помощ и Лекарският съюз откаже да договори корекция на цените. През 2024 г. преразходът за болнична помощ е над 400 млн. лева, като бяха прехвърлени и 146 млн. лева неразплатени средства към болниците за изплащане през тази година. Болниците успяха да отчетат 2.3 млн. хоспитализации през 2024 г. – с 200 000 повече над заложеното в бюджета. До огромния преразход се стигна след отмяната на лимитите на болниците от Конституционния съд, като ситуацията се утежнява и от постоянно разрастващата се болнична мрежа – разкриват се нови болници и нови отделения във вече съществуващите.
За да може да се вмести в гласувания от парламента бюджет, Здравната каса предлага през тази година механизъм за контрол на разходите. Впрочем, такива механизми за предвидимост и устойчивост действат вече от доста години по отношение на разходите за лекарства, а от 2025 г. се предвижда и въвеждането на такъв по отношение на разходите за медицински изделия. Фармацевтичните компании връщат целия преразход в перото за лекарства обратно в бюджета на НЗОК под формата на отстъпки. А за медицинските изделия, подобно на клиничните пътеки, също е предвидено намаляване на цените, по които НЗОК плаща, ако се стигне до преразход.
Болниците обаче яростно се противопоставят на опитите за едностранно намаляване на цените на клиничните пътеки от страна на НЗОК. Досега такава опция съществуваше само в Националния рамков договор и не можеше да се налага едностранно от НЗОК, а само в преговори с БЛС, но съсловната организация може да блокира провеждането на такива преговори, оставяйки Здравната каса с вързани ръце.
Болниците и БЛС са категорично против възможността в средата на годината цените на клиничните пътеки да бъдат намалени в случай на преразход.
„Категорично настояваме механизмът за контрол на болничните финанси да отпадне от Законопроекта за бюджета на НЗОК за 2025 г. Настояваме БЛС и НЗОК да договорят адекватен механизъм, спазвайки договорното начало, в противен случай, БЛС и лечебните заведения преминаваме към ефективни протестни действия“, се казва в позиция на БЛС и болничните организации.
Според тях мярката е „безпрецедента“ и ще доведе до невъзможност на лечебните заведение да работят, да се издържат, да плащат заплати на медицинския персонал и да лекуват българските пациенти. „Нещо повече: мярката от една страна е дискриминационна и нарушава правата на лечебните заведения, които имат добра финансова дисциплина, а от друга не може да изпълни целта си за ограничаване на потреблението, защото единственото, което предлага, е да се намалят средствата за доставчиците на здравни услуги“, се посочва в позицията.
Те смятат, че болниците са най-ощетени спрямо останалите пера в бюджета на НЗОК: „Учудващ за нас е и фактът, че от всички здравноосигурителни плащания само и единствено за болниците се планира намаляване на цени в средата на годината. При надвишаване на бюджетите за медицински изделия, лекарства, при денталните услуги не се предлага подобна мярка“.
„Скандалното предложение противоречи и на изискванията за задължителния размер на възнагражденията на медиците, които поставя Законът за здравното осигуряване“, се допълва в позицията.
Според болниците механизмът не е нищо друго освен удобен начин за създаване на скрит дефицит и формиране на измамното усещане, че парите за болнична помощ стигат, а за всички останали дейности средствата са недостатъчни. „И на този фон, на фона на очевидния недостиг на средства в системата се предлага въвеждането на нова дейност т.нар. биомаркерно тестване, която също ще черпи средства от бюджета за болнична помощ на НЗОК“, се допълва в позицията.
„Български лекарски съюз и всички болнични организации считаме, че ефективният контрол в системата е необходим и за пореден път предлагаме той да се осъществява с участието на пациента. Всяка медицинска дейност, заявена за плащане от Касата, трябва да бъде верифицирана от пациента, включително и отпускането на лекарства, заплащани от НЗОК. Подобни системи работят от години в банковата сфера и е учудващо защо тяхното въвеждане в здравеопазването се отлага“, посочват от БЛС и болничните организации.
Бюджетът на НЗОК от 9.4 млрд. лв. мина на първо четене в комисии
По-късно проектобюджетът на НЗОК беше приет на съвместно заседание на финансовата, здравната и социалната комисии в Народното събрание. При обсъждането му председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов призова депутатите да не го приемат в този вид. „Абсолютно неприемливо е да се премахне договорното начало“, заяви той. Брънзалов настоя ако има такъв механизъм, то той задължително да е предмет да договорка между БЛС и НЗОК.
Проектобюджетът на НЗОК за 2025 г. е с рамка от 9.474 млрд. лева и е с над 1.3 млрд. лв. повече спрямо този за 2024 г, което е ръст от 16 на сто. Проектът обаче е редуциран спрямо проекта на служебното правителство, представен през декември.
За първичната извънболнична помощ са предвидени 647. 5 млн. лева, като са гарантирани 2.6 млн. профилактични прегледа. За специализирана извънболнична помощ са заложени 658.2 млн. лв. За дентална помощ НЗОК ще разполага с 416.4 млн. лв. За изследвания са предвидени 303 млн. лв. Перото за лекарства е 2.3 млрд лв., а за медицински изделия се предвиждат 207 млн. лв. Резервът е в размер на 277 млн. лева.
Още резерви към бюджета на НЗОК
По време на обсъждането на бюджета бяха изложени критики и от други съсловия и браншове. От фармацевтичната индустрия посочиха като проблем, че тази година разходите на НЗОК за лекарства ще са 3.3 млрд, а в бюджетът се предвиждат 2.3 млрд. лв, като разликата ще бъде възстановена от фармацевтичните компании. Настояха и за прецизиране на списъка с базови онколекарства, които тази година ще са с отделен бюджет. Причината за отделянето им в отделно перо е да не бъдат товарени с прекомерни отстъпки и да бъдат изтегляни от странта.
От Българския фармацевтичен съюз се обявиха срещу разпоредба НЗОК да не плаща на аптеките такса за 100% реимбурсираните екарства, която е по – висока от стойността на самия лекарствен продукт. Фармацевтите не одобряват, че правилото се отнася и за продуктите, за които НЗОК плаща малка част от стойността, тъй като здравният фонд покрива 100% само най-евтиният продукт от дадена група.
Източник:https://www.mediapool.bg/