Износът на руски природен газ през най-страите газопроводи от съветската епоха, минаващи през Украйна за Европа, беше спрян в ранните часове на Нова година.
Развитието бе очаквано, макар и силно нежелано от страните от Централна Европа, които все още внасят руски газ през Украйна. Въпреки натиска върху Киев, Русия и Украйна не постигнаха споразумение за продължаване на транзита.
„Ние спряхме транзита на руски газ. Това е историческо събитие. Русия губи своите пазари, ще понесе финансови загуби. Европа вече взе решение да се откаже от руския газ“, каза министърът на енергетиката на Украйна Герман Галущенко в изявление, цитирано от Ройтерс.
Транзитът на газ през Украйна доставяше приблизително половината от общия износ на газ по тръбопроводите на Русия за Европа. Другата половина минава през България и продължението на “Турски поток“
„Турски поток“ има две разклонения – едното е за турския вътрешен пазар, а през другото се снабдяват клиенти от Централна Европа, включително Унгария и Сърбия. България единствено транзитира суровината, след като Кремъл спря доставката на газ за българските потребители през април, 2022 година.
Основните купувачи на руски газ през Украйна бяха Словакия и Австрия, които обявиха, че са уредили алтернативни доставки.
Молдова, някога част от Съветския съюз, е сред най-засегнатите страни. Той казва, че сега ще трябва да въведе мерки за намаляване на потреблението на газ с една трета.
“Поради многократния и ясно изразен отказ на украинската страна да поднови тези споразумения, „Газпром“ беше лишен от техническата и юридическа възможност да доставя газ за транзит през територията на Украйна от 1 януари 2025 г.“, се казва в изявление на „Газпром“.
„Считано от 08:00 московско време (05:00 GMT), доставките на руски газ за транспортирането му през територията на Украйна не се извършват. Министерството на енергетиката на Украйна също заяви, че транспортирането на руски газ през Украйна „е спряно в интерес на националната сигурност“.
Сега Украйна е изправена пред загуба от около 800 милиона долара годишно от транзитни такси от Русия, докато Газпром ще загуби близо 5 милиарда долара от продажби на газ.
Русия бе основен доставчик на газ за Европа преди началото на войната в Украйна. Газопроводът Ямал-Европа през Беларус също беше затворен, а маршрутът на Северен поток през Балтийско море до Германия беше взривен през 2022 г.
Източник:https://www.mediapool.bg/