![Image_19811948_40_0[1]](https://dnesnews.bg/wp-content/uploads/2025/01/Image_19811948_40_01.jpg)
“В следващите 10 дни ще вземем решение дали отиваме на избори, или да съставим ново правителство”, заяви сръбският президент Александър Вучич след оставката на премиера Милош Вучевич. Оттеглянето му от поста бе и първата политическа жертва на масовите студентски и граждански протести заради срутен навес на жп гара в Нови Сад, който уби 15 души. Оттогава нарастващ брой граждани обвиняват за трагедията некачествените строителни работи и корупцията в страната.
“Гневът сред сърбите расте с всеки изминал ден. Гняв, какъвто не бях виждал никога през живота си. И това ме плаши”, коментира още Вучич.
Студенти, които са барикадирали кампуси от седмици, се събраха тези дни пред централата на управляващата партия на Вучич в Нови Сад, където неидентифицирани проправителствени поддръжници пребиха няколко протестиращи в понеделник вечерта. Побоят бе посочен и като причина за оставката на премиера. Външната стена на офиса на партията беше покрита с графити с надписи “Убийци”, “Крадци” и други обиди.
Бранимир Йованчичевич, професор във Факултета по химия в Белград, изрази надежда, че оставката на Вучевич е първа стъпка към по-нататъшни политически промени. “Ако президентът мисли, че смяната на една по същество маловажна фигура ще реши проблема, той дълбоко греши”, каза Йованчичевич.
Вучич обеща да изпълни едно от основните искания на протестиращите – предоставянето на договори и други документи, свързани с реконструкцията на жп гарата в Нови Сад, извършена от китайска компания и нейни подизпълнители. Повечето от другите първоначални искания на студентите вече бяха частично изпълнени, включително наказателно преследване на хората, отговорни за трагедията, и уволнение на министрите, които ръководеха проекта за възстановяване на гарата.
Докато протестите набираха скорост обаче, опозиционните политици започнаха да настояват президентът да състави ново преходно правителство. “Вучич се опитва да спечели време, очаквайки, че протестите ще утихнат”, каза Драгомир Анделович, политически анализатор. Протестите, добави той, ще продължат, защото оставката на премиера “е просто опит за нова измама”.
“Ню Йорк Таймс” припомня, че сръбският лидер е майстор в маневрирането в рамките на дълбоко поляризираната политика на страната и между Русия и Запада. Също така Вучич има дълга история в изхвърлянето на съюзници зад борда, поне за известно време, докато ситуацията не се успокои.
Президентски пост в Сърбия беше до голяма степен церемониална позиция, но откакто Вучич стана държавен глава през 2017 г. след период като премиер, той се превърна в доминиращ властови център на държавата. Във външнополитически план кризата в Сърбия, където зетят на президента на САЩ Джаред Кушнер работи по сложна сделка за луксозен хотел с марката “Тръмп” в центъра на Белград, поставя дилема пред Белия дом. При Байдън Вашингтон се опита да ухажва Вучич и да го отделят от традиционно тясното партньорство с Русия и бяха критикувани от опозиционни политици, че е твърде мек към сръбския президент.
Източник:https://www.24chasa.bg/