Служебният кабинет предлага законопроектът, който ще регламентира събирането на приходите и приоритетите на бюджетните разходи, да бъде в сила до края март.
Законопроектът трябва да регулира плащанията на държавата, докато Народното събрание не приеме редовен бюджет за 2025. Документът е публикуван на сайта на Народното събрание, но не е включен в дневния ред на парламентарната комисия по бюджет и финанси.
Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова обяви в понеделник на последното заседание на служебния кабинет за 2024 г., че в законопроекта са регламентирани всички размери, показатели, бази, процедури, каквито са в бюджета за 2024 г. и те ще действат до приемането на бюджета за 2025 г.
Служебното правителство предлага законопроектът да влезе в сила със задна дата, от 1 януари 2025 г.
В документа е записано, че ако приходите в държавния бюджет през първото тримесечие на 2025 г. са недостатъчни за покриване на разходите, първостепенните разпоредители ще намалят разходите си, а приоритет ще имат заплатите и социалните плащания.
„Пенсиите по бюджета на държавното обществено осигуряване се изплащат в пълен размер“, гласи законопроектът. Това е необходимо, защото пенсиите бяха увеличени от 1 юли 2024 г., а не от януари и плащанията за първата половина на миналата година са по-ниски.
Бившият социален министър Хасан Адемов коментра пред БНР, че не е ясно в какъв ще са януарките песнии, които ще бъдат изплатени на 7 януари.
В документа се посочва още, че плащанията, свързани с пенсиите, осигурителните вноски и обезщетенията, с дейността на Националната здравноосигурителна каса и трансферите към общините, ще се извършват по правилата, валидни към 31 декември 2024 г.
Капиталови разходи могат да се извършват, единствено ако ведомствата разполагат със спестени средства от предходни години, като „Сребърният фонд“ е изключен от тях.
Ще се удължи и действието на разпоредбите, отнасящи се за данъчните облекчения за деца и ценовия таван за производителите на ток.
Първото заседание на ресорната бюджетна комисия е насрочено за 7 януари, а засега дневният му ред остава непроменен спрямо миналата година. Той включва изслушване на финансовия министър Людмила Петкова, работа по първо четене на данъчните закони и на част от критикувания законопроект за държавния бюджет за настоящата година.
Противоречията и несъгласията около проектобюджета, предложен от служебната власт и министър Петкова, са изключително сериозни и никой не се наема да прогнозира дали и кога България може да има утвърден държавен бюджет за новата година.
Източник: https://www.mediapool.bg/