- В разгара на скандала Апартаментгейт през 2019 Борислав Сарафов е временно отстранен от тогавашният гл. прокурор Сотир Цацаров. Нищо не последва.
- Сега се разбира, че през 2017 г. Сарафов и жена му са купили имот на техния син на тяхно име, без това да е декларирано нито в първата непълна, нито в поправената му декларация за 2017.
- Години по-късно и.ф. главен прокурор Сарафов ще твърди, че няма “нито финансово, нито морално участие” в имотни сделки на роднините си!
- Документите обаче го уличават в лъжа. Сарафов е продал апартамент и е превел парите по сметка на бившата му съпруга – Евгения Сарафова. “Тя реално ги използва, за да доплати жилището в комплекс “Еделвайс” – казва Сарафов 10 дни след като е заявил, че няма “нито финансово, нито морално участие”
- Няма обяснение за произхода на 75 000 лв. на семейството през 2017-2019, когато Сарафов не декларира имота и така осъществява документно престъпление.
- Прокурор Талева запазва пълно мълчание за къщата в с. Пролеша, за която е образувала досъдебно производство, но после го прекратява.
- Талева е разследвала “заплатите” от “Юнион Ивкони” и “Елидис” на сина и бившата жена на Сарафов, разкрити от БОЕЦ, но не вижда зависимостите.
През май 2023, малко преди да избухне войната Гешев – Сарафов, от BIRD.BG публикувахме задълбочено разследване относно необяснимото благосъстояние на Борислав Сарафов и неговото семейство. След началото на враждебните действия помежду им това разследване стана повод да бъде сезирана новосъздадената фигура на ад-хок прокурора за разследване на главния прокурор. Това беше първия по рода си сигнал в родната съдебна история. Неговото практическо развитие и съдба онагледи колко несъстоятелен е всъщност въпросният механизъм. Нещо повече, той се оказа и потаен. Ад-хок прокурорът Даниела Талева упорито отказва и до днес да предостави на обществеността, а и на вносителите на сигнали, постановленията за прекратяване.
Разследващият екип на BIRD сложи край на това безобразие и по съдебен ред получи достъп до документите. А те разкриват изключително скандални факти, за които Талева си е затворила очите.
Постановленията за изпиране на Сарафов
На основание чл. 205 от НПК, когато има достатъчно данни за извършено престъпление, документите трябва незабавно да бъдат изпратени на прокуратурата, за да се проведе обективна проверка. Когато данните излизат от прокурорска проверка материалите трябва да се отделят и да се образува досъдебно производство.Това не е направено нито през 2019 г. от Специализираната прокуратура, нито през 2023 от Талева.
Сарафов: “Не съм участвал нито финансово нито морално”
На 22.12.2023, малко преди държавата да хлопне кепенци за коледните празници, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов прекосява коридорите в Съдебната палата от собствения си кабинет до кабинет номер 4 ет. 5, за да бъде разпитан от ад хок прокурор Даниела Талева по първия сигнал срещу него, относно имотните сделки на роднините му. На разпита той заявява, че няма нищо общо с тях:
“Винаги съм гледал само моята си работа и съм стоял изцяло настрани от семейния бизнес и каквито и да било сделки и покупки на имоти и активи. Не съм се бъркал, а не ме е и интересувало.” – твърди Сарафов.
И веднага се опровергава в следващите си отговори, в които показва завидна осведоменост за строителните начинания и имотните придобивки на роднините си:
“Синът ми развива бизнес в сферата на строителното предприемачество – ползва наследствената земя и тегли фирмен кредит, за да строи на нея. Доста време му отнема и работата по проектиране и градоустройствени процедури… Майка му, от сина ми знам, че помага в тези начинания… По отношение на обектите, закупени в комплекс „Еделвайс”, доколкото знам, те са закупени „на зелено” преди сградата да бъде построена, а 2020 г. и 2022 г. са изповядани сделките.”
На въпроса дали лично той има някакво участие (финансово или друг вид) в придобиването на недвижими имоти от Боби и Евгения Сарафови в периода 2020 – 2023 г. Сарафов е категоричен:
“Нямам абсолютно никакво участие в придобиването на тези имоти, нито финансово, нито морално. Даже и за съвет не ме е питал.”
Десет дни по-късно, на 11.01.2024 г. Сарафов пак е на разпит и става ясно, че тези му твърдения са лъжа:
Можете ли да посочите как сте придобил апартамент No 79, находящ се в гр. София, район “Красно село”… и каква е причината сумата от продажбата на посочения имот, да бъде преведена по сметката на бившата Ви съпруга – Евгения Цветкова Сарафова? – пита прокурор Талева.
Сарафов се обяснява така: “Този имот съм придобил с дарение от моите родители. Причината да бъдат преведени парите от продажбата на това жилище по сметката на съпругата ми, е че преди официално да документираме развода си, се бяхме разбрали всички имоти, които съм имал аз като моя собственост, да останат на първородния ми син Боби Борислав Сарафов. Бившата ми съпруга настояваше това да не бъде оформено с дарение, тъй като то може да се оспорва, а да стане с продажби. Тъй като Евгения няма други деца, на които да остави наследство, прецених, че парите от посочения апартамент може да ползва тя, за да закупи жилище, в което да живее самостоятелно и то да е в същата сграда, в която синът ми Боби Сарафов, има закупен апартамент, защото нейното имущество ще бъде наследено от общия ни син. Това е причината парите от продажбата на посочения апартамент да бъдат преведени по нейна сметка и тя реално ги използва, за да доплати жилището в комплекс „Еделвайс” в кв. „Бояна”.
Очевидно това обяснение се разминава с предишното “нямам никакво участие нито финансово, нито морално”, но Талева не се впечатлява, както не се е впечатлила и от фактите установени по разследването за ролята на Борислав Сарафов в скандала “Осемте джуджета”. Там няколко свидетели също го уличиха в лъжа за твърдението му, че е бил само един път в прочутия ресторант на Петьо Еврото и бил подмамен да отиде от бившия гл. прокурор Иван Гешев.
Доколкото всички тези лъжи за имотите и “Осемте джуджета” са изречени от Сарафов при обяснения в рамките на проверка, а не при образуване на досъдебно производство, проблемът на единствения кандидат за главен прокурор е само морален и няма как да му бъде търсена отговорност за лъжесвидетелстване. Но от начина, по който са водени и смачкани тези проверки става ясно, че да се търси отговорност от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов изобщо не влиза в намеренията на ад хок прокурора Даниела Талева от съседния нему кабинет.
Покупки на имоти за милион, продажби за половин
Имотните сделки на Сарафови за периода 2017-2023 г. са впечатляващи като количество и суми. Те дават повод за две проверки, като и двете са инициирани след разкрития на разследващите журналисти от Биволъ и BIRD, а не от Инспектората на ВСС, който проверява имотните декларации на магистратите.
Имотните сделки на Сарафови за периода 2017 – 2022 по дати:
Легендата към таблицата е важна. В зелено са показани сделките, разкрити в рамките на скандала “Апартаментгейт”, за които имаше данъчна ревизия и прокурорска проверка в Специализираната прокуратура, приключила със заключение, че всичко е точно и несъответствия няма. В синьо са новите сделки в периода 2019 – 2022, за които отново стана ясно от наше журналистическо разследване и те станаха повод за проверката от Талева. В червено са посочени сделките, за които има основателни съмнения, че са на нереално ниски цени.
2017-2019: необясними 75 000 лв. и документно престъпление на Сарафов
Да започнем със стъпка назад. Още през пролетта на 2019, в разгара на скандала “Апартаментгейт”, Биволъ разкри как синът на Сарафов, 21-годишният Боби, си е купил два апартамента и гараж за 540 хиляди лева. По това време Боби е все още студент в Англия, като и до ден-днешен не става явно какво и къде точно е следвал той на Острова. Не става ясно също така и как Сарафов-старши е платил това следване, доколкото ценовото равнище във Великобритания както тогава, така и сега, е изключително високо.
В разгара на “Апартаментгейт” през 2019 Сарафов е временно отстранен от Цацаров, но само докато НАП и Специализираната прокуратура на две инстанции го изпраха. Компетентните органи “провериха” Сарафови и валидираха техните приходи, разходи и луксозни апартаменти. Проверката на НАП така и не видя бял свят, докато постановлението на спец-прокуратурата е повърхностно и тенденциозно.
Ето какво е установено по преписка 2050/2019 на Специализирана прокуратура с наблюдаващ прокурор Антоанета Софрониева, която стъпва на ревизията на НАП:
– В ревизирания период /01.01.2015 – 31.12.2018/ Боби Бориславов Сарафов не е получавал доходи от трудови правоотношения.
– Той е получил множество заеми и дарения от физически лица.
– Освен апартаментите е придобил и къща в с. Пролеша за 44 000 лв.
Даренията, заемите и разходите на младия Боби, в резюме:
Тук трябва да отбележим, че както къщата в Пролеша, така и Ателие № 31 в к-с Еделвайс са подозрително евтини. Подобни имоти в същия комплекс и по същото време се продават на такава цена, но в евро. Къщата в с. Пролеша, пък струва поне 4 пъти повече. Тези индикации за симулативни сделки не намират обяснение в постановлението на спец.-прокуратурата. А покрай вилата в Пролеша излязоха и други скандални факти, за които трябва отделно разследване.
Бие на очи и разликата от близо 340 хиляди лв. между приходите на Боби и направените от него разходи. Тук на помощ идва родата. Лелята на Боби му дарява панелка в Люлин, която той продава през 2019 г. доста изгодно за 132,966 лв. А за Ателие № 3 се включват с целия си наличен финансов ресурс мама и тате.
Ателието с тераса и гараж е платено от Борислав и Евгения Сарафови както следва – капаро 21,427 лв. от бащата, остатък за апартамента 199,822 лв. от майката и още 41,075 лв. пак от майката за гаража.
Проблем обаче има като се като сравнят данните с декларираното от Сарафов имущество пред ИВСС.
- Борислав Сарафов дава дарение 101,000 лв, на сина си плюс още 21,427 лв. капаро за втория апартамент. В декларацията му за 2017 се виждат 86,000 лв. от продажба на апартамент и още 9,584 лв, на влог. Разликата е 30,000 лв.
- Евгения Сарафова дава общо 240,897 лв. за ателието и гаража като е декларирала на влог 114,532 лв. с произход “спестявания, кредит на съпруга, продажба на недвижим имот” и още 41,754 евро или 81,500 лв., общо 196,032 лв. Разликата е 44,865 лв.
- Така кумулираното необяснимо имущество на Сарафови след всички продажби на имоти и заеми става близо 75 хиляди лева.
- На всичко това прокурор Софрониева не си е направила труда да търси отговори. Тя приема ан гро, че доходите от заплати на прокурор Борислав Сарафов за последните 8 години, които са на сума 534,755.90 лв. са достатъчно обяснение за всички смущаващи факти.
Но освен всичко друго от постановлението на Софрониева се разбира, че Борислав Сарафов не е декларирал пред ИВСС, че е станал купувач-възложител на недвижим имот. Този факт липсва в първата непълна и в поправената му декларация за 2017.
“На 07.08.2018 г. между Евгения Цветкова Сарафова, Боби Бориславов Сарафов и Андриана Иванова Станчева – представител на „Еделвайс-3 Бояна” ЕООД е било сключено споразумение за заместване на купувача-възложител Евгения Цветкова Сарафова с нов купувач-възложител Борислав Боби Сарафов.” – пише в нейното постановление.
Излиза, че Сарафов не е декларирал, че през 2018 е прехвърлил имот в строеж на сина си.
Да, тук става дума за същия Борислав Сарафов, който години по-късно ще твърди, че няма “нито финансово, нито морално участие” в тези имотни сделки на роднините си.
За да обобщим – спец-прокурорката Софрониева не само не е потърсила едни мистериозни 75 хиляди лв. на семейството, но и буквално си е затворила очите за документно престъпление на нейния шеф – зам. главния прокурор Борислав Сарафов. По наше скромно мнение тук най-вероятно е изпълнен състав на престъпление по чл. 313, ал. 1 и ал. 2 от НК.
Впоследствие Талева удобно стъпва на заключенията на прок. Софрониева (потвърдени от прок. Илиян Точев от АСП), за да изпере Сарафови и за бъдещите им придобивки. Това обаче е още по-проблематично, доколкото прокурорските постановления за отказ от образуване на наказателно производство не се ползват със сила на пресъдено нещо (СПН). Т.е. те представляват една юридическа нула, която обаче Талева удобно ползва като патерица.
2020-2023: Нови покупки, огромни заплати и строителство за милиони
В края на 2019 г. Сарафов се развежда със съпругата си Евгения, но тя запазва фамилното му име. Преди развода продава апартамент в Красно село за 205,362 лв. Следва рязко и необяснимо нарастване на благосъстоянието на бившата му съпруга.
По-малко от месец след развода, Евгения Сарафова се сдобива с терен в Драгалевци за 117,000 лв. А след още месец и половина купува ателие 136.7 кв.м. и гараж 23.5 кв.м. с прилежащите им части от дворно място в същия комплекс “Еделвайс” където е Боби. За тях тя плаща общо 290,000 лв.
Възниква въпросът откъде са тези 407,000 лв. за имоти, като такива пари не са отразени в декларацията на Сарафов пред ИВСС за 2019 г., когато още е имал брак с Евгения. От обясненията на кандидата за главен прокурор се разбира, че той благородно е превел на жена си 205,000 лв. от продажбата на апартамента в Красно село.
Остават 202,000 лв., които Сарафова трябва някак да обясни, защото бившият й вече съпруг не ги е описал в декларацията си.
Но това не е всичко. На следващата година Евгения брои 24,502 лв. за парцели край с. Пролеша, а Боби в лично качество и чрез фирмата си брои още 35,000 лв. за съседни на нейните имоти. Цената от 5 лв. на квадратен метър е подозрително ниска. Става дума за УПИ с предназначение ниско строителство. Участъци в района на Пролеша се предлагат в момента за около 50 евро на кв.м. Имотите са продадени от фирма на Станимир Жарков, чийто син продава по-рано на Боби Сарафов вилата в Пролеша.
Освен това Боби започва мащабно строителство в София на имот, който му е дарен от баба му Венета, а тя го получила в дар от “чичото” на Боби – Светлин Танчев, бивш депутат от ГЕРБ и първи братовчед на Борислав Сарафов, който пък ползва безвъзмездно автомобил предоставен му от семейната фирма на Танчеви “Елидис”.
Със строителство се захваща и майката Евгения Сарафова, която успява да вдигне на терена в Драгалевци луксозна къща с над 700 кв.м. РЗП и двор от 750 кв.м. и да я продаде в началото на 2024 г. за 3,7 милиона лева.
В основната си част тези нови факти за нарасналото благосъстояние на Сарафови бяха изнесени в публикация на BIRD и Биволъ, а Веселин Иванов (пиар на главния прокурор) препраща публикацията на Талева – и това става повод да се образува първата проверка по новия механизъм за разследване на главния прокурор и неговите заместници. Делото е със знаковия номер 1/2023 на Върховна прокуратура.
Разследване “с 200” по мейла
На първо място прави впечатление светкавичната скорост, с която прок. Талева е провела и приключила “разследването”. Личната проверка на Талева започва на 19.12.2023, скоро след като тя фактически встъпва в длъжност. Постановлението за отказ е с дата 25.01.2024. Т.е. всичко приключва за рекордно кратък срок, който на всичко отгоре включва и празниците около Коледа и Нова Година. В рамките на този срок Талева успява да лично да разпита следните лица: Борислав Сарафов, сина му, бившата му жена Евгения, Станимир Жарков, Светлин Танчев и Веселин Иванов.
При по-внимателен прочит става ясно, обаче, че тези “разпити” са всъщност обяснения, снети по епистоларен път. Т.е. Талева изпраща мейл до въпросното лице с въпроси, след което лицето връща отговори, също по мейл. Това обаче е доста порочна и будеща недоумение практика. Основен принцип в наказателното право е принципът на непосредственост – т.е. разследващият орган, който и да е той, следва лично и непосредствено да възприеме отговорите на въпросите, които задава – от лицето, на което ги задава. Включително и като отчете езика на тялото. Напълно възможно е, например, писмените отговори от лица като Жарков, Танчев и прочее да са премерено написани от вещи адвокати, а не от тях лично. Това се явява процесуално нарушение от категорията на съществените. Т.е. Талева е снела сведенията по начин, който максимално улеснява замесените лица, а и нея самата – като и спестява необходимостта да се занимава с тях лице-в-лице. За сравнение, авторът на тези редове беше тормозен с месеци от прокурор от Чепеларе, който държеше лично да го разпита не защото е подозиран в престъпление, а защото е направил разкрития за незаконна сеч.
Както вече посочихме, новите покупки и мащабни строителни начинания на Сарафови за периода 2020-2023 трудно се връзват с предишното голямо охарчване за апартаментите на Боби. Разбира се, Талева е улеснена от еквилибристиките на НАП и спецпрокуратурата, с които Сарафов е изпран за периода 2017-2019. Както и нейната предшественичка, прокурор Талева също не вижда липсващите 75,000 лв. от сметките на Борислав и Евгения Сарафови докато още са били съпрузи. Затваря си очите и за неверните данни в три декларации на Борислав Сарафов за 2017 и 2018 г.
Налице е обаче проблем с доказването на доходи за новите имотни придобивки, доколкото заплатата на Борислав Сарафов вече е изгърмян патрон, парите от продажбата на още едно жилище /205,000 лв./ не са достатъчни, а налични пари или такива в банкови влогове на Сарафови не са декларирани.
Евгения трябва да обясни като минимум какъв е произходът на една солидна сума от 225,000 лв., похарчена за имотни придобивки. А Сарафов трябва да обясни защо не са декларирани.
Вече споменахме, че бившата съпруга строи луксозна сграда на терена в Драгалевци, в която по най-консервативни оценки е вложен още поне един милион лв., като няма данни за ипотека на имота и на самата сграда.
Боби пък трябва да обяснява с какви пари строи огромна сграда със 17 апартамента на терена подарен от баба му.
Какви са тези заплати?!
Тези проблеми с доказването на доходи са отстранени с два финта – огромните заплати на Евгения и Боби и кредит от 4 милиона лв. изтеглен от фирмата на Боби. И двата казуса са силно съмнителни и проблематични.
Оказва се, че освен с мащабно строително предприемачество, Боби и Евгения Сарафови се трудят и като наети лица. Всеки от тях получавал по над 15,000 лв. месечно, като двамата се водели по ведомост в две фирми – “Юнион Ивкони” и “Елидис”. Любопитна подробност е, че през 2022 месечната заплата на Евгения от “Елидис” е била “само” 6 хиляди лв., като през 2023 скача на 10 хиляди лв.. Колкото е и заплатата на Боби от “Елидис” – през целия проверяван период. “Ивкони” пък им плаща малко по-скромно – по 5,500 лв. на месец всекиму за целия проверяван период.
Скандалните заплати бяха разкрити от БОЕЦ, след което Свободна Европа потвърди, че Талева е знаела за тях. Потвърждава го черно-на-бяло и нейното постановление, с което се сдобихме по съдебен ред.
Прави силно и осезаемо впечатление, че Талева възприема като сто процента чиста монета “доказателствата” за високите трудови доходи на Боби Сарафов и майка му Евгения. Припомняме, че Боби е току-що завършил студент. Няма никаква информация какво точно работи той в “Юнион Ивкони” и “Елидис”. Заплати от порядъка на 10 хиляди лева месечно принципно се полагат на висш или полу-висш мениджмънт в една частна фирма, особено преди сериозната инфлация от последните години.
Няма нито житейска, нито друга логика да се приеме, че младият Боби може от студентската скамейка директно да бъде назначен на мениджърска позиция. Това е очевидно само по себе си и ненуждаещо се от доказване, но явно не и за ад-хок прокурора Талева. По никакъв начин не е изследвано нито дали парите са реално превеждани, нито по кои банкови сметки са преведени. Не е изискана и проверена и длъжностната характеристика на младия Боби и майка му, за да се види какво реално са работили те. А и работили ли са въобще?!
И накрая не става ясно как е възможно да си на заплата на пълен работен ден в две фирми едновременно, като същевременно развиваш крупна, мащабна строителна дейност. Боби и Евгения или са киборги, или са намерили начин да работят 24 часа в денонощието. Нещо, което трудовото законодателство така или иначе забранява.
На всички тези въпроси Талева отговори в интервю за любимия на властта в-к “24 часа” с твърдението, че “да получаваш заплата не е престъпление”. Това е демонстрация, че най-върховният в момента прокурор на републиката не е наясно със съдебната практика в Европа, която дава многобройни примери за властимащи (например Марин льо Пен), осъдени именно за заплатите на техни приближени, след като е установено, че те са се трудили фиктивно и “получаването на заплата” не е законен доход, а незаконна облага прикрита под формата на “заплата”.
Но дори и тези заплати да са реални, Талева не казва нито дума за липсата на едни 300 хиляди лв. в декларациите на Сарафов: 75 хиляди лв. за периода 2017-2019 и 225 хиляди за 2020-2022 г.
4 милиона лева от банката на ТИМ
Отделно от това Талева не е проучила изобщо въпроса как така банка ЦКБ, собственост на небезизвестните “тимаджии”, е отпуснала кредит от 4 милиона лева на фирмата “Иксора Резидънс” на младия Боби Сарафов, срещу обезпечение от само 885,400 лв. На толкова е оценен имотът, получен като дарение от неговата баба.
С този заем младият Сарафов успява доста бързо да построи луксозна сграда със 17 апартамента, като общите части включват фитнес, джакузита и “отопляеми лежанки”. Може би дори с мултитемпературно отопление.
Талева посвещава много усилия да изясни, че този имот всъщност е дарение за Боби Сарафов по волята на баба му Венета, но по сложни семейни причини той първо станал собственост на нейния племенник, а той го върнал обратно на нея, за да го дари тя накрая на внука си.
За изясняване на кредита от 4 милиона лева и на другите съмнителни сделки на симулативни цени такива усилия не са положени. Няма и един ред кореспонденция от Талева до ЦКБ, нито пък вдигане на банковата тайна, нито дори минимално изследване дали са спазени законовите норми, регламентиращи банковата дейност.
Няма и дума в постановлението на Талева за градежа на Евгения Сарафова в Драгалевци, който очевидно също не се е случил с пари от закуски. За този имот не е имало банкова ипотека, което изключва хипотезата за заем. Тогава откъде са парите?
В разследването на BIRD и Биволъ е посочено е друго смущаващо обстоятелство. Апартаментите в комплекс “Еделвайс” за майка и син Сарафови са от фирма, в която краен собственик е бил арестуваният на Сейшелите Мукеш Валабджи, подсъдим за длъжностно присвояване в големи размери, пране на пари и тероризъм.
В България, по случая Мукеш Валабджи, е образувана прокурорска преписка № 11287/2022 по описа на СГП. Разследването е за пране на пари и преводи на големи суми (милиони) по сметки в България. ДАНС също е ангажирана. От времето на Иван Гешев и досега при и.ф. главен прокурор Сарафов разследването е “на трупчета”. До изтичането на абсолютната давност обаче има още доста време.
Българските партньори на Валабджи са Христо Чепишев, предприемач и основател на групировката СИК. По делото на Мукеш протичат също така наркобосът Христофорос Аманатидис – Таки, както и братът на депутата от ГЕРБ и зам.-председател на парламента Росица Кирова – Константин Върбанов. Копия от паспортите на двамата са открити в компютъра на Мукеш. След осветяването на тези факти, Върбанов заведе “дело шамар” (SLAPP) срещу екипа на BIRD.
Всичко това е отхвърлено от ад-хок прокурор Талева с краткото обяснение, че Сарафови не се явявали свързани лица с продавачите. Ти да видиш.
Ахилесовата пета “Пролеша”
Пълно мълчание запазва Даниела Талева и за къщата в с. Пролеша, която е установена още в предишната проверка на спецпрокуратурата.
Наше разследване разкри, че тази къща с РЗП 297 кв.м. е дарена от Станимир Жарков на неговия син, който веднага след това я продава за символичната цена от 44 000 лв. на Боби Сарафов.
Връзката не е случайна. Преди години Борислав Сарафов е бил следовател по шумно дело за тежко хулиганство, изтезания и изнудване срещу Станимир Жарков, който обаче се измъква с условна присъда..
Години по-късно бизнесменът от Божурище става общински съветник от ГЕРБ и буквално харизва къщата и още няколко апетитни имота на сина на Сарафов.
Случаят там е особено чувствителен, защото има многобройни свидетели, че Борислав Сарафов лично е ползвал къщата като крайградска вила, но не е декларирал този факт. Наш екип посети селото и записа твърденията на местни хора и съседи, които потвърдиха, че Сарафов е пребивавал често там.
За това, че Сарафов е ползвал къщата като вила твърди и лице приближено на Сарафов, което даде по свое желание подробно интервю за нашата медия. Освен това има и свидетели на близките отношения между Сарафов и Жарков, които те отричат в повърхностните разпити проведени от Талева.
Тази къща в Пролеша е обект на отделен сигнал до Талева заведен с номер 1/2024 по описа на ВП, по който дори бе образувано досъдебно производство, за разлика от обикновените прокурорски проверки по другите казуси. То е по чл. 313 от НК заради данните в сигнала, че Сарафов е ползвал чужд недвижим имот, но не го е декларирал.
Следва да отбележим очевидния двоен стандарт на ад-хок прокурора. В случая с мащабното строителство на Сарафови край Витоша тя не образува наказателно производство, а във втория случай (касаещ вилата в Пролеша) е решила все пак да образува такова.
Разбира се тази преписка също бе прекратена, а вносителят на сигнала, Атанас Чобанов от BIRD, неуспешно пробва да получи постановлението за прекратяване по реда на любезното напомняне, а след това и по реда на ЗДОИ.
Ад-хок прокурорът Даниела Талева отказа да го предостави с аргумента, че подателят на сигнала нямал качество на пострадало лице. Всъщност Талева използва една законова “вратичка”, с която прокуратурата системно злоупотребява. А именно – образува се досъдебно производство, но по него не се конституира никой. Впоследствие ДП се прекратява и така няма кой да обжалва пред съд. За разлика от отказите от образуване на ДП, в този случай сигналоподателят няма право на жалба. Твърде удобно!
Едно нещо е сигурно, обаче – този отказ да бъде предоставено постановлението също вече е обжалван по съдебен ред, а с резултатите ще се запознаете в следваща публикация по темата. Предстои делото да бъде насрочено в съда.
Водеща снимка: Даниела Талева и Борислав Сарафов на фона на Съдебната палата и част от Постановление по пр.пр. № 1/2023 ВКП. Колаж: BIRD.BG
***
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект, за да прави такива смущаващи разкрития. Отговорът е: От смутители като Вас!
BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени.
Тази кауза има цена. Да смущаваш статуквото е трудоемко, рисково и зле платено занятие.
Включете се и вие, внесете малко смут! Ако се включите всеки месец това ще ни даде възможност да планираме и организираме смущенията. Към момента имаме само 470 редовни смутители, които допринасят със сумата от 6413.48 € месечно, или средно по 13.36 € на смутител. Целта ни е да станат поне 1000. Огромна благодарност от нашия екип на всички безстрашни смутители.
Източник: https://bird.bg/