„Изборите бяха честни. Така се случи, че един месец преди вота се занимавах с анализите на евентуалните резултати.
Това, което бе намерено в урните, като гласове, е почти точно това, което показаха социологическите проучвания. Грешката бе под 6%. Такава точност и приближение между прогнози и резултати, аз рядко съм виждал“.
Това заяви специалистът по провеждане на избори проф. Михаил Константинов, коментирайки скорошните избори за парламент у нас.
„Нека продължим с международната ситуация. В момента виждаме едно разумно поведение – Харис се обади, Тръмп протегна ръка. Ние се опасявахме от обратното, но то не се случи.
И сега новата американска администрация има три основни задачи – да спре войните в Европа и Близкия изток и да не допусне война в Далечния изток“, заяви Константинов в ефира на БНТ.
„Още едно нещо във връзка с международната практика. Във Франция изборите се правят от МВР, а във Великобритания комисията се състои от един човек“, каза математикът в препратка към проблемите с избирателните комисии у нас.
„Може да има разлика в двама-трима депутати, в десет, но като цяло това бе желанието на българския народ. Очевидно има безобразия в определен брой секции.
Резултатът ще бъде касиран, но няма да бъде заместен с друг резултат, защото ние друг резултат не знаем.
Конституционният съд може да каже само, че тези резултати отпадат, както през 2009 година. Пак имаше някакви безобразия, паднаха 18 000 гласа, едни загубиха един мандат, други спечелиха един мандат. Нещо такова ще стане и сега„, убеден е специалистът по избори.
„Резултатът в до 30 секции ще бъде обявен за незаконен, несъстоял се. Тези гласове от секциите ще бъдат извадени от базата данни, ще направим преизчисление на мандатите и ще получим един почти същ парламент.
Междувременно 51-вият парламент ще си работи, защото друго не може да се направи. Властта е непрекъсваема„, обясни как ще станат нещата Константинов.
„Конституционният съд има опит в това отношение, той ще постъпи правилно и ще видите, че точно това ще стане“, категоричен бе той.
„Когато се писаха тези законови норми се смяташе, че взаимният контрол между партиите ще е достатъчен. Това, че представителите им в комисиите действат в синхрон и заедно правят безобразия е проблем на кадрите. Така, че може да се промени начинът, по който се съставят комисиите.
Аз ви казах двата варианта. Очевидно трябва да има някаква професионална администрация на ниво в СИК, но ние не може да променим всичките 85 000 души в СИК.
Може обаче председателите и секретарите да станат нещо като постоянна действаща администрация на това ниво. Да са видни представители на обществото, желателно юристи, както е в Гърция, които да се ангажират с името си.
Ако в секцията има дори само един човек, който иска да се спази закона, няма да има никакви шашми“, разясни възможните мерки Константинов.
„Политически задачи не се решават с технически средства. Ако някой не го е разбрал, аз имам съмнения за неговото интелектуално ниво. Участвам в разговор за машините вече 12 години.
Купения вот няма да изчезне, но ще се намали, когато хората, които си продават гласа си намерят поминък.
Защо в Европа си изхвърлиха машините?“, повдигна въпроса математикът.
„Недействителните гласове са само при хартиените бюлетини. Те са 3%, а международната норма е 4.
В Германия са 2%. Там гласуват само с хартия“, добави той.
„Американците разбраха, че не трябва да пробиват дупка в лодката, в която плуваме. Те проявиха мъдрост да разберат, че лодката е една.
Нека и ние да проявим мъдрост“, призова професорът, коментирайки и изборите за президент в САЩ.