И на днешното заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет не беше издигната кандидатура за председател на Върховния административен съд. Мандатът на настоящия му шеф Георги Чолаков изтича на 22 ноември. По закон номинации се правят в 4 заседания на съвета, следващи това, на което е открита процедурата по избор. Днешното беше третото, така остава само възможността кандидатури да се издигнат на 14 ноември. Изборът е насрочен за 20 март догодина. Това повтаря сценария от процедурата за избор на главен прокурор, в която и.ф. Борислав Сарафов беше номиниран за титуляр в последния възможен момент от трима членове на Прокурорската колегия на съвета.
Според Закона за съдебната власт предложения за председател на ВАС може да правят поне трима членове на Съдийската колегия на ВСС, министърът на правосъдието и Пленумът на Върховния административен съд. Служебната правосъдна министърка Мария Павлова едва ли ще се възползва от това си правомощие, след като не го направи в процедурата по избор на главен прокурор, която също е отворена в момента, но в много по-напреднала фаза, времето за номинации приключи, Сарафов представи концепцията си и изборът предстои през януари.
Пленумът на ВАС също не изглежда нетърпелив да издигне номинация. Върховните съдии се събраха на пленум на 30 октомври уж с тази цел. Кандидатури нямаше, но вместо това Георги Чолаков получи почти пълна подкрепа (само 1 глас против) да даде съгласието си ВСС да го определи за временен шеф на съда след края на 7-годишния му мандат. Съдиите явно нямат притеснения, че оставането на Чолаков на поста като и.ф., при това за неопределено време, би било твърде спорно, като се има предвид едно решение на КС от 2005 г., че мандатите на главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища не могат да се удължават и с ден извън седемте им години.
Процедурата за избор на председател на ВАС беше открита на 17 октомври, въпреки всички призиви това да не се случва заради изтеклия мандат на Висшия съдебен съвет. По същата причина протести имаше и срещу възобновяването на процедурата за избор на главен прокурор. Чуха се и призиви Сарафов да оттегли кандидатурата си, има и протести. Мнозинството в съвета обаче е на мнение, че точно избирайки приемници на Сарафов и Чолаков, спазват Конституцията и бранят държавността.
Източник: https://www.segabg.com/