Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е направил своя избор и за директор на Централното разузнавателно управление (ЦРУ). Избраникът е Джон Ратклиф – бивш конгресмен и прокурор. Той е близък съюзник на Тръмп и бивш директор на националното разузнаване в края на първия му мандат.
По време на кампанията Ратклиф съветваше Тръмп по въпросите на политиката за национална сигурност.
„Очаквам с нетърпение Джон да бъде първият човек, който някога е заемал двата най-високи поста в разузнаването на нашата страна. Той ще бъде безстрашен борец за конституционните права на всички американци, като в същото време ще гарантира най-високите нива на национална сигурност и МИР ЧРЕЗ СИЛА“, заяви Тръмп в изявление в социалната мрежа „Х“, с което обяви и номинацията му.
През 2020 г. Ратклиф е бил номиниран за директор на ЦРУ от Сената с републиканско мнозинство, но всички сенатори от Демократическата партия са гласували против номинацията му. Като причини са посочили липсата на опит и партийната обвързаност.
В последно време Ратклиф критикува начина, по който администрацията на президента демократ Джо Байдън подхожда към конфликта в Близкия изток. В статия, публикувана през юни, той твърди, че заплахата на Байдън да спре доставките на оръжие за Израел заради военните му действия в Газа е изложила на риск ключов съюзник. Той също така твърди, че администрацията не е взела строги мерки по отношение на Иран.
Kои са хората, които Тръмп е избрал на ключови позиции досега
Администрацията на Тръмп постепенно започва да се оформя след победата му на президентските избори миналата седмица.
За министър на вътрешната сигурност на САЩ той избра губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноум, която преди време беше един от възможните варианти за вицепрезидент, в момента е във втория си четиригодишен мандат като губернаторка на Южна Дакота след съкрушителна победа на изборите през 2022 г. Тя доби широка популярност в страната, след като отказа да въведе в щата си масово наложеното в САЩ задължение да се носят маски по време на пандемията от КОВИД-19.
Доналд Тръмп планира да избере сенатора Марко Рубио за следващ американски държавен секретар. Очаква се той да е първият латиноамериканец на поста първи дипломат на САЩ. Рубио е най-големият „ястреб“ сред спряганите досега възможни кандидатури за поста, от които Тръмп имаше възможност да избира. През годините сенаторът се застъпваше за външна политика на „показване на мускули“ по отношение на геополитическите врагове на САЩ, включително Китай, Иран и Куба.
Тръмп ще назначи в администрацията си и Илон Мъск. Милиардерът и Вивек Рамасвами ще отговарят за новото Министерство за правителствена ефективност, което въпреки името си, не е част от правителството. В изявлението си Тръмп заяви, че Мъск и Рамасвами ще работят извън правителството, за да предлагат на Белия дом „съвети и насоки“, и ще си партнират с Бюрото за управление и бюджет, за да „проведат мащабна структурна реформа и да създадат невиждан досега предприемачески подход към правителството“. Той добави, че този ход ще доведе до шок в правителствените системи. Все още няма пълна яснота как ще функционира тази институция.
Министерството на отрбаната е дадено за водещия на телевизия Fox News Пийт Хегсет. 44-годишният Хегсет има военен опит – служил е в Афганистан и Ирак, освен това е и водещ, и автор, а към днешна дата се изявява като консервативен коментатор.
За съветник по национална сигурност е предложен Майк Уолц. Той е пенсиониран офицер от Националната гвардия и ветеран от войната. Служил е няколко пъти в Афганистан и е работил в Пентагона като политически съветник по времето, когато Доналд Ръмсфелд и Робърт Гейтс са ръководители на отбраната.
Началник на кабинета ще е 67-годишната „ледена кралица“ Сюзи Уайлс – старши съветник на президентската кампания на Тръмп през 2024 г. и неин фактически ръководител. Наемането на Уайлс е първото важно решение на Тръмп като новоизбран президент, което може да се окаже определящо за бъдещата му администрация. Твърди се, че Уайлс е спечелила доверието на Тръмп отчасти с това, че е ръководила най-дисциплинираната от трите президентски кампании на Тръмп.
Републиканецът избира за свой заместник-началник на политическия кабинет Стивън Милър. 39-годишният Милър е бил старши съветник по време на първата администрация на Тръмп. Той е централна фигура в някои от политическите решения на Тръмп, особено в хода му за разделяне на хиляди имигрантски семейства.
Една от най-тежките задачи ще бъде възложена на Том Хоман. Той е избраникът за „граничния цар“. Натоварен е с най-важния приоритет на Тръмп – провеждането на най-голямата операция по депортиране в историята на страната. Хоман е работил при Тръмп в първата му администрация начело на имиграционните и митническите служби на САЩ. Той отдавна е верен поддръжник на политическите предложения на Тръмп, като на конференция във Вашингтон през юли каза, че би бил готов да „ръководи най-голямата операция по депортиране, която тази страна някога е виждала“.
Елиз Стефаник е избрана за посланик в ООН. Тя е един от най-върлите защитници на Тръмп още от времето на първия му импийчмънт. Ако бъде утвърдена, тя ще представлява американските интереси в ООН, докато Тръмп обещава да сложи край на войната Русия-Украйна, започнала през 2022 г.
Стивън Виткоф, инвеститор в недвижими имоти, ще е специалният пратеник за Близкия изток. 67-годишният Виткоф е играл голф w клуба на Тръмп в Уест Палм Бийч, Флорида, на 15 септември, когато бившият президент стана мишена на втори опит за убийство.
Тръмп ще номинира бившия губернатор на Арканзас Майк Хъкаби за посланик в Израел. Хъкаби е убеден защитник на Израел и планираната му номинация идва в момент, когато Тръмп обеща да съгласува външната политика на САЩ по-тясно с интересите на Израел, който води войни срещу подкрепяните от Иран Хамас и Хизбула.
Тръмп избра бившия депутат от Ню Йорк Лий Зелдин за ръководител на Агенцията за опазване на околната среда. За него се твърди, че няма никакъв опит по въпросите на околната среда, но е дългогодишен поддръжник на бившия президент. 44-годишният бивш член на Камарата на представителите на САЩ от Ню Йорк пише в социалната мрежа „X“, че ще възстанови доминиращата роля на САЩ в областта на енергетиката, ще съживи автомобилната индустрия, за да върне американските работни места, както и че ще направи САЩ световен лидер в областта на изкуствения интелект.
източник: offnews.bg