Сдруженията на таксиметровите шофьори, които готвят голям национален протест на 20 ноември, призоваха днес регулаторните органи да реагират на драстичното поскъпване на цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. От началото на октомври едновременно всички застрахователните компании са повишили застрахователните премии за таксиметровите автомобили с 50% до 1100%.
„За първи път от Освобождението насам нашият бранш ще направи национален таксиметров протест на 20 ноември от 11 ч. Ще обхванем всяко населено място, където има таксиметрови шофьори. Този протест е организиран срещу застрахователния октопод, който с огромните си пипала се опитва да задуши нас, таксиметровите шофьори, с повишение на застрахователната премия от над 50% до 1100% по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“, обяви на специална пресконференция председателят на „Съюз такси“ Кирил Ризов.
От Инициативния комитет за провеждане на протеста прочетоха и обръщение до Народното събрание, Министерството на транспорта и съобщенията, Министерството на финансите, Комисията за финансов надзор, Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита от дискриминация. В него се призовава КЗК и КЗП да се самосезират, за да установят какво е наложило едновременното и драстично вдигане на премията от застрахователите и дали има забранени картелни съглашения.
Мотивът на застрахователите да завишат цената на „Гражданската отговорност“ за таксиметровите коли е, че са рискови, казаха недоволните шофьори. “Не може застрахователите да третират таксиметровите автомобили като рискови, когато за всички е ясно, че таксиметровите шофьори са по-опитните – извършват по-малко нарушения и участват в по-малко ПТП по своя вина, което се вижда от справките на КАТ”, посочи Ризов.
Затова от таксиметровия съюз призовават и Комисията за финансов надзор също да се самосезира и да провери какви са данните от КАТ за пътнотранспортните произшествия по вина на таксиметровите автомобили и какво е процентното им отношение спрямо останалите автомобили.
„Както при всеки друг застрахователен продукт, премията по застраховка „Гражданска отговорност“ зависи от статистическите наблюдения за щетите в резултат на покритите по полицата рискове, посочи Ризов. Той посочи, че по никакъв начин не може да се обоснове ръст на застрахователната премия по-висок от 50%.
По време на пресконференцията бе отбелязано, че в таксиметровия бранш работят около 35 – 40 хиляди шофьори в България и всички те ще бъда ангажирани в предстоящия национален протест, който ще включва и блокиране на магистрали и пътища. „Застрахователният октопод ще види срещу себе си летящи дракони“, закани се Кирил Ризов.
От Асоциацията на българските застрахователи все още не са реагирали на недоволството и обвиненията на таксиметровите шофьори за картелни съгласувани действия.