Съдия Владислава Цариградска е завела дело срещу България пред Европейския съд по правата на човека, съобщи самата тя пред бТВ.
Жалбоподатели са и трите ѝ деца. Пред съда в Страсбург Цариградска твърди, че са нарушени три текста от Конвенцията за правата на човека, гарантиращи правото на живот, правото на зачитане на личния и семейния живот и правото на ефективни правни средства за защита.
„Причината – заплахите спрямо мен, които са от 2019-2020 г. Те не получават нужното разследване. Прокуратурата, ръководена тогава от Иван Гешев, игнорира тези заплахи, въпреки подкрепата от страна на ВСС“, поясни тя.
По думите ѝ това, което се прави по случая със заплахите срещу нея, е по-скоро подигравка, отколкото грижа за живота ѝ и този на децата ѝ.
Тя обясни, че не е било необходимо и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да отправя питане към МВР за наличието на нови заплахи срещу нея, защото самата тя е можела да отговори на този въпрос.
„Няма защо г-н Сарафов да иска, каквато и да било информация от МВР. Дали има нови заплахи към мен, може да бъде установено съвсем просто, когато бъда запитана“, добави Цариградска.
Цариградска каза още, че не е имало нови заплахи, но „обикновено не се заплашва безкрайно много пъти“.
„Заплашва се, докато заплахите може да произведат желания ефект. Много е важно да се държи сметка защо започнаха заплахите спрямо мен и това в какъв контекст бяха отправени. Какво събуди т. нар. Червен пират? (задържан за заплахите срещу нея)“, коментира Цариградска.
Тя обясни, че това в момента е единствената версия и по думите ѝ се нарича тунелно виждане и разследване.
„Това значи, че се отхвърлят други версии. Твърдя, че заплахите към мен, към децата ми, не получават нужното разследване. Приписана е цялата тази сложна деятелност на един човек в уязвимо положение“, смята Цариградска.
Според нея отключващият фактор е било нейно критично мнение към бившия главен прокурор Сотир Цацаров и мнението ѝ, че прокуратурата има надмощие над съда.
Цариградска има охрана от Министерството на правосъдието. Тя обаче е е само на работното ѝ място и в работно време, т.е. когато съдията е в Съдебната палата. Полицейската охрана пред дома ѝ беше свалена без предупреждение и обяснения.
Тя посочи, че мащабите на проблема са много по-големи – прокуратурата може да шантажира и да поставя в зависимости всеки съдия в България.
„Има около 800 прокурорски проверки спрямо съдии в периода от 1998 г. досега. Това са само предварителни проверки, а не разследвания. Но това е повод да се събере чувствителна информация за всеки – от професионалния и личния му живот. Има и подслушвания с помощта на СРС-та“, коментира Цариградска.
Заплахите срещу Цариградска под формата на клеветнически публикации започват в края на 2019 г. и началото на 2020 г., след като тя отказва да се отведе по дело в Районния съд в Луковит, по което страна е Мартин Божанов – Нотариуса, припомня в. „Сега“.
Заплахите се подновяват и влошават след убийството на Божанов, когато тя получава заплахи посредством нейни познати и над 70 закани на електронната поща на Окръжния съд в Плевен, където работи.
Част от заканите са, че „ще ѝ изкормят гениталиите“, ще бъде „нарязана парче по парче“, че „мъжът ѝ и децата ѝ ще са с бетонирани крака на дъното на язовир“, „ще намерят децата на съдия Цариградска в някоя канавка край Славяново, обесени на червата им“.
Прокуратурата твърди, че тези закани са отправени от мъж с психично заболяване – Илко Захариев Червения пират. Той е арестуван, после пратен от съда за принудително лечение, а от 13 август е в неизвестност.
„Не твърдя, че получавам нови заплахи, а че ако не мълча, ще има реализация на старите“, коментира тя пред „Сега“.
В жалбата пред ЕСПЧ съдията посочва, че нито при снемането на личната охрана през 2020 г., нито на полицейската охрана пред дома ѝ през 2024 г. е направена оценка дали съществува реална заплаха за живота на Цариградска и децата ѝ. Тя дори не е уведомена за преустановяването на мерките.