Парламентарните групи на „Продължаваме промяната-Демократична България“ и „БСП-Обединена левица“ разговаряха в търсене на общи приоритети в Народното събрание. На срещата от ПП-ДБ поискаха БСП да се разграничи от лидера на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски, подписвайки декларацията за санитарен кордон около него.
По време на срещата името на Делян Пеевски не бе споменато нито веднъж от представителите на „БСП-Обединена левица“.
Бившият финансов министър Асен Василевоткри срещата и каза, че се надява тя да доведе до някакво предварително съгласие по законодателните приоритети.
Какво искат ПП-ДБ:
- Смяна на състава на Висшия съдебен съвет (ВСС), който да избере нов главен прокурор – промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ);
- Борба с корупцията и прането на пари, които да гарантират, че тежко санкционирани лица не могат да се разпореждат с публични средства и общинска собственост;
- Приемане на законите, нужни за Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), а именно – нови правила за избори на шеф на КОНПИ, промени в законите за сигналоподателите и за мерките срещу пране на пари;
- Попълване на регулаторите с изтекли мандати, включително тези, които са част от т.нар. „домова книга“, от която президентът избира служебен премиер.
Атанас Зафиров от „БСП-Обединена левица“ каза, че тази среща е важна, защото цели да възстанови диалога и съответно – доверието към парламента в обществото. „Приемаме днешната среща като старт на възстановяване на доверието“, заяви Зафиров. Според него срещата цели да се формира някакво мнозинство, което да започне законодателна дейност.
Асен Василев изрази надежда, че потенциални следващи избори ще бъдат по-честни.
Кирил Петков поздрави БСП, че и те са подготвили жалба за законността на изборите и ги призова да се подпишат под декларацията, призоваваща за санитарен кордон около Пеевски:
„Този път всички сме изправени пред факта, че тези избори до голяма степен бяха нечестни. За пръв път виждаме толкова концентрирано, че има една невероятна аномалия – лидерът на една партия в НС няма обществено одобрение, за разлика от партията (б.а. Делян Пеевски и „ДПС-Ново начало“).“
Той пита дали може БСП да се присъединят към един „фундамент, който не се е случил в предходното НС“.
Зафиров му отговори без да споменава името на Пеевски и каза, че е редно да се уточни, че голяма част от проблемите в момента се дължат на факта, че мнозинството на „сглобката е променило Конституцията по изключително неподходящ начин“. БСП са категорично против Конституцията да се изменя в частта, засягаща служебното правителство.
Бившият премиер Николай Денков (ПП-ДБ) заяви, че няма как да понесат отговорност за това, тъй като са „показали шипченска съпротива посред нощите“.
Според Борислав Гуцанов написаното в декларацията на ПП-ДБ – БСП са го казвали много време. Той попита дали на свой ред ПП-ДБ биха подкрепили техни идеи – като изграждането на АЕЦ „Белене“.
Кирил Петков припомни как БСП и ПП-ДБ успешно са работили по социалните теми по време на неговото правителство и изрази надежда, че това може да се случи пак.
На финала на срещата Асен Василев предложи двете формации да си обменят документи за своите законодателни инициативи, след което да направят втора среща с цел отпушване работата на Народното събрание.
Кирил Петков предаде на Гуцанов подписите на ПП-ДБ, с които те подкрепят конституционната жалба на БСП.
Източник: offnews.bg