Важните неща, които са пред нас, са си тук, в България, и ние трябва да намерим решение на тези проблеми без да се оглеждаме за поощрително потупване по рамото или някакъв намек на благословия. Влиянието на новата политика на администрацията на Тръмп задава една много голяма обща рамка, в която България ще се вмести поради факта, че ние сме една малка държава. Промяната в управлението на САЩ ще има въздействие първо, чрез евентуалните промени във взаимоотношенията с ЕС, и второ, с решенията, които Тръмп ще вземе по някои ключови най-вече кризисни геополитически процеси. Това каза в предаването „Метроном“ на Радио „Фокус“ политологът проф. Александър Маринов.
Кризата в българската политическа система достигна критични нива, посочи той и добави, че според него следващата година ще има сериозни промени в българската политика, като някои от сегашните партии и политически лидери ще отстъпят назад и ще се появят нови субекти. „Тук вече стои въпросът за постепенно формиране на една нова или силно обновена политическа система в България, без това непременно да значи промяна на базисните конституционни рамки, но просто ще започне да се прави политиката по друг начин. Това е моята прогноза за 2025 година,“ каза той и добави, че много по-правдоподобно е политическите партии да не успеят да съставят правителство, но според него дори да има, „то ще е краткотрайно, ще е неефективно и ще носи много големи негативи на тези, които участват в поредната сглобка“.
Проф. Александър Маринов анонсира учредяването на новата формация „България може“, за която категорично заяви, че не е замислена като пилотен проект на президента Радев. „Ако въпросът е дали партията е създадена по идея на президента, насочена от президента и т.н. – не, не е така. Ако става дума за ценностите, принципите и целите – да, имаме голяма степен на съвпадения с политическия курс, който президента Радев водеше през последните години“, обясни политологът и добави, че единството на идеи, личности, начин на общуване с обществото, конкретните решения или конкретните политики, които се предлагат, ще са гаранция за успеха на този нов проект, който ще участва още на следващите избори.
Президентът Радев според него е последният остров на стабилност в общата картина на политическата криза, доколкото една институция може да компенсира разпада на останалите. „В този хаос, който цари, една враждебност на всеки срещу всеки, задачата на президента не е лесна, защото непрекъснато го упрекват в едно или друго пристрастие, защото той трябва да взима отношения към текущи проблеми, които винаги са породени от някого и чието решаване засяга някого.“