Лице с имунитет е било „съпричастно“ към купуване на гласове в Долни Дъбник, Плевенско. Води се досъдебно производство. Със случая се занимава компетентната Софийска градска прокуратура (СГП).
Това четем в доклада на МВР за дейността му по време на изборите на 27 октомври, изпратен до президента, председателя на Народното събрание и премиера. Той се състои от цели пет страници, в по-голямата си част описание на функциите на министерството, а по същество – самопохвали за „пълноценно“, „ефективно“, „своевременно“ и пр. свършената работа. МВР министърът Атанас Илков вече отчете 724 получени сигнала за търговия с вот и 128 досъдебни производства.
На настойчивите въпроси на журналистите срещу кои партии и коалиции са били сигналите, т.е. в чия полза е трябвало да бъдат купени гласовете, първо обяви, че министерството няма такива систематизирани данни, трябвало да се приложи „ръчният способ“ (т.е. да се прегледа всеки един сигнал), а после – че никога няма да ги обяви. Било „престъпление“.
Ако се абстрахираме от „ръчния способ“, от доклада е видно, че министерството е стигнало само до един висш политически представител, „съпричастен“ (според министерството) към купуването на гласове – при все, че в списъците на BG Elves имаше освен хора с прякори, директно посочени и депутати, кметове, общински съветници и пр., който организират схеми в цялата страна.
Любопитно е и мълчанието в случая – що се касае до лице с имунитет. По неофициална информация на Клуб Z от СГП става въпрос за народен представител – Марио Рангелов. Рангелов е както депутат в 50-то Народно събрание, така и новоизбран за такъв след вота на 27-и в 51-вото. Той бе водач на ДПС-Доган („Алианс за права и свободи“) в листата за Плевен. От БНТ, която разполага със същата информация, са успели да се свържат с Рангелов за коментар, но не са получили такъв по същество. Бил в чужбина, не било удобно да разговаря, твърди.
Към момента не е известно СГП да е поискала сваляне на имунитета му. Известно е само, че насред всички показни тв арести на хора по анцузи и потници, извлечени от махалите, единствен заподозрян от върховете е депутат на Доган.
„Престъпна мрежа“ с участието на кандидат-депутати
Със „справка“ излезе и ДАНС и дори я оповести. И тя се състои от пет страници. По информация на Клуб Z това е цялото й съдържание, няма засекретена част.
От нея разбираме, че службата не е установила външна намеса от чужди държави в изборите ни, както и че е получила общо шест сигнала от граждани и организации. Препратила ги е към държавното обвинение. Сред тях са вече известните ни сигнали от „Да, България“ по списъците на „елфите“ и от БОЕЦ – по обвиненията на сдружението, че Атанас Илков пази шефа на полицията в Пазарджик, който пък опъва чадър над купувачите на гласове за Делян Пеевски и др. Не е известно какво прави прокуртатурата по тези сигнали.
Любопитен е обаче сигнал, подаден от жена на име Фотинка Йорданова към ДАНС-Добрич, ГДБОП и МВР, препратен от ДАНС отново към Софийска градска прокуратура.
„В материала се съдържат данни за евентуално сформирана престъпна мрежа с участието на кандидати за народни представители, която на територията на облаласт Добрич, чрез финансови стимули или принуда, цели осигуряване на гласове в полза на определени кандидати, политическа партия и коалиция (…)“, пише в справката си ДАНС.
Службата направила проверка и установила, че подателят е действително лице, но пък Фотинка Йорданова отрекла да е автор на въпросния сигнал. СГП мълчи засега и по този случай.