Консумацията на шепа шамфъстък дневно може значително да подобри здравето на очите, става ясно от публикация в сп. The Journal of Nutrition.

 

Добавянето на обеления, сухо изпечен и безсолен шамфъстък към обичайната диета само за 12 седмици има принос за подобряване на оптична плътност на макулния пигмент при участниците в проучването.

Макулата е малка, но важна зона в центъра на ретината, разположена в задната част на окото. Тя играе ключова роля за качественото зрение, като осигурява централно и цветно виждане, както и възможността за разпознаване на фини детайли като черти на лицето и текст.

С напредването на възрастта дегенерацията на макулата става често срещана. В САЩ около 20 милиона възрастни са засегнати от това състояние, което е водеща причина за загуба на зрението и слепота.

Макулната дегенерация обаче може да засегне и по-млади хора. Основни рискови фактори включват тютюнопушене, фамилна предразположеност, наднормено тегло и високо кръвно налягане.

Шамфъстъкът е особено богат на лутеин – растителен пигмент, който предпазва макулата от увреждане от синя светлина. Проучването показва, че нивата на лутеин в тялото на участниците са нараснали само след шест седмици и са се удвоили до края на изследването.

Макулната дегенерация може да бъде лекувана в напреднал стадий, но ранното откриване на състоянието позволява по-ефективно лечение с хранителни вещества и добавки.

Според експертите светлината с по-къси дължини на вълната, като синята, носи повече енергия. Макар повечето ултравиолетови лъчи да се абсорбират от роговицата и лещата, част от синята светлина все пак достига до задната част на окото. Пигментът лутеин има способността да филтрира и абсорбира част от тези сини светлинни вълни, което спомага за намаляване на отблясъците и подобрява яснотата и контраста на зрението. Лутеинът също така помага на макулата, като създава резерв, който предотвратява проникването на светлината в задната част на окото и евентуалното ѝ увреждащо въздействие.

Шамфъстъкът е добър източник на лутеин благодарение на високата му биодостъпност, улеснена от моно- и полиненаситените мазнини, полезни за сърцето, съдържащи се в ядките. Лутеин се намира също в авокадото и тъмните листни зеленчуци, които също съдържат полезни мазнини. Лекарите препоръчват тези зеленчуци да се консумират в комбинация с ядки, семена, масла или мазна риба като сьомга, за да се усвои максимално лутеинът.

Лутеинът има способността да преминава и през кръвно-мозъчната бариера, което разширява положителното му въздействие върху организма.

Доказано е, че лутеинът може да защитава здравето на очите, кожата, мозъка и сърцето поради противовъзпалителния си характер и способността си да намалява оксидативния стрес.

 

Друг растителен пигмент, който може да намали дегенерацията на макулата, е зеаксантинът. Това е мастноразтворим антиоксидант, който се съдържа в оранжевите чушки, зелето и зеления фасул.

 

Според авторите най-добрата стратегия за избягване на макулна дегенерация е да се посещава офталмолог веднъж годишно за преглед преди появата на симптомите.

Освен това всяка промяна в зрението или в яснотата на зрението не бива да се подценява, а да й се обърне внимание колкото е възможно по-скоро. Това може да включва необичайни промени във формите на обектите, както и линии, които изглеждат „вибриращи“.

Напредналата дегенерация на макулата се категоризира като „влажна“ или „суха“.

 

При влажната макулна дегенерация се наблюдава натрупване на странични продукти от метаболизма на ретината, което води до отслабване на защитната бариера, предотвратяваща растежа на нови кръвоносни съдове в ретината. Тези новообразувани съдове стават пропускливи, което позволява на кръвни продукти да изтекат в ретината и да предизвикат подуването ѝ.

Лечението на състоянието включва инжекции с моноклонални антитела, които спират растежа на тези кръвоносни съдове. Очакванията са, че това ще помогне на ретината да се стабилизира, ще забави напредването на дегенерацията и може да подобри зрението на пациента.

При сухата макулна дегенерация в макулата се образуват отлагания, известни като друзи, които могат да доведат до атрофия и да предизвикат отмирането на части от ретината и макулата.

 

Референции:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S002231662401099X?via%3Dihub#coi0010