Д-р Славейко Джамбазов разяснява ползите от новите терапии за живота на пациентите и икономиката.
Иновативните терапии, които навлизат през последните години и Здравната каса заплаща, носят приблизително средно 10 добавени години живот с добро качество на пациент и имат принос от 13.1 млрд. лв. за икономиката. Това показва анализ, който обхваща 126 000 пациенти за периода 2021-2023 г. Данните бяха представени от д-р Славейко Джамбазов, експерт по оценка на здравните технологи и основател на консултантската компания НТА ООД по време на семинар за рисковете и възможностите при заплащането на лекарствени продукти от НЗОК, организиран от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).
Анализът обхваща водещите диагнози, за които НЗОК е инвестирала най-много пари за лечение на пациентите. Сред тях са онкологични и редки заболявания, захарен диабет, ревматоиден и псориатичен артрит, псориазис, предсърдно мъждене, венозна тромбоза, шизофрения, хепатит С, астма, макулна дегенерация.
През всяка следваща година достъпът на българските пациенти до навлизащите иновативни медикаменти се разширява, което е свързано със сериозни разходи за здравния фонд. През тази година бюджетът на НЗОК за лекарства е 1.96 млрд. лв, но реално ще бъдат покрити терапии за 2.78 млрд. лв, тъй като фармацевтичната индустрия ще върне под формата на отстъпки 823 млн. лв. в бюджета на НЗОК.
„Парите за медикаментозно лечение постоянно се увеличават. Ние обаче дължим отговор защо се случва това: цените ли се увеличават, броят на пациентите ли се увеличава и всъщност каква е възвръщаемостта от тази инвестиция. Обикновено ние изразяваме тази полза в добавени години живот, подобрено качество на живот на пациентите, удължаване живота на пациентите, справяне със симптомите. Но тези инвестиции имат и икономическо изражение и то идва от факта, че пациенти, чието заболяване е под контрол, са обратно в обществото, могат да работят и могат да допринасят за икономиката“, посочи Джамбазов.
В онкологията е изследван ефектът от таргетното лечение и имунотерапията на няколко локализации: карцином на бял дроб, простата, млечна жлеза и меланом. Броят на пациентите с тези локализации е нараснал от 2021 г. насам с 83%. от 2135 пациента на 3 897 пациента. Средно на пациент има добавени 4.5 години живот с добро качество. Това означава 4.5 години със 100% качество на живот или 9 години с 50% качество на живот. Общо добавените години живот са 17 696. Икономическият принос на тези пациенти за икономиката на страната е близо 369 млн. лв.
По отношение на меланома пациентите от 258 през 2021 г. се увеличават на 419 през 2023, което е 62% увеличение. Те имат средно 4 добавени години живот с добро качество за тези, които са диагностицирани в късен стадий. За тези, които са диагностицирани в ранен стадий, когато терапиите са много по-успешни, добавените години живот с добро качество са 11. И съответно общият принос към БВП на страната е 126 млн. лв.
При карцинома на белия дроб от 726 пациента с достъп до имунотерапия и таргетна терапия през 2021 година броят им през 2023 г. достига 1172 души. За пациентите, дигностицирани в късен стадий, добавените години живот с добро качество са 1.21 и 2.89. За тези, които са диагностицирани в ранен стадий, добавените години живот са 8.37 години. Общият принос към БВП на страната е 34 млн. лв.
При карцинома на млечна жлеза е имало 565 пациента с таргетно лечение през 2021 г. и броят им достига 1360 през 2023 г., което е ръст от 141%. За пациентите, диагностицирани в IV стадий, добавените години живот с добро качество са 2.93. При ранна диагноза във втори и трети стадий добавените години живот в добро качество са 9.43. Общият принос към БВП на страната е близо 80 млн. лв.
При диабета модерните терапии добавят 5.5 години живот с добро качество, а приносът към БВП на страната 2.6 млрд. лв. „Това са много по-млади пациенти, които са активни и затова се наблюдава тази огромна разлика по отношение на добавените ползи за икономиката“, обясни Джамбазов.
При псориазиса и ревматичните заболявания с иновативни терапии през 2021 г. са лекувани 1843, докато през 2023 г. те са вече 4322, което е 74% повече. Средно добавените години живот с добро качество са 6.8. Общият принос към БВП на страната е 1.4 млрд. лв.
Голямо е и въздействието и от лечението с антикоагуланти като профилактика на инсулт при предсърдно мъждене, както и като лечение на дълбока венозна тромбоза и белодробен емболизъм. Средно добавените години живот с добро качество на пациент са 10.7, а приносът към БВП е изчислен на близо 6.8 млрд. лв. С този вид терапия през 2021 г. са били обхванати 72 060 пациенти, а през 2023 г. вече броят им достига 96 360.
При Хепатит С броят лекувани пациенти с иновативни терапии през 2021 г. са 403 и при тях се наблюдава 88% ръст до 2023 г., когато са се лекували 860 души. Средно добавените години живот с добро качество са 24.6. Общият принос към БВП на страната 857 млн. лв. „Причината е, че тези пациенти дефинитивно се излекуват от хепатит С и не стигат до хепатоцелуларен карцином, затова и икономическият принос е с такава висока стойност“, обясни Джамбазов.
При пациентите с шизофрения броят лекувани пациенти с иновативна терапия бележи ръст от 75% от 923 през 2021 г. на 1614 души през 2023 г. Средно добавените години живот с добро качество са 8.7. Приносът към БВП на страната е 682 млн. лв.
Съществен е и приносът на модерните терапии за макулна дегенарация. Заболяването е водеща причина за необратима загуба на централно зрение сред възрастните. В развитите страни макулната дегенарация е най-честата причина за слепота и представлява 8.7% от всички случаи на слепота в световен мащаб във възрастовата група 45-85 години. Анти-VEGF терапиите значително забавят прогресията на болестта и добавят средно 5 години живот с добро качество на пациент.
Източник: https://www.mediapool.bg/