Дългочаканото безплатно саниране с европейски пари и общинската програма със средства от държавния бюджет, които трябваше да подобрят живота на българите в градове и села, буксуват.
В същото време бившето и настоящото ръководство на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), което отговаря за изпълнението им, взаимно се обвиняват.
Междувременно хората чакат МРРБ най-после да публикува списъка с одобрените блокове за безплатно саниране, а не да подписва договори на тъмно по неясни критерии с предимно малки общини, което е индикация, че нещата не са съвсем в ред.
Андрей Цеков: Има ли комисиона за ГЕРБ-Ново начало
Вярна ли е информацията, че „емисари на ГЕРБ – Ново начало обикалят кметовете и обвързват предприемането на действия от МРРБ“ по общинската програма и безплатното саниране с „поемането на ангажимент за корупционна комисиона в размер между 7 % и 20 %“? Този въпрос задава Андрей Цеков, бивш министър на регионалното развитие и благоустройството и настоящ кандидат за председател на парламента от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) на страницата си във Фейсбук.
Той пита още защо Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) вече 7 месеца бави плащанията по договорите с общините по Националната програма за общински проекти, финансирана от държавния бюджет, както и сключването на договорите за саниране по Националния план за възстановяване и устойчивост.
„Това са въпроси, на които служебният министър на регионалното развитие и благоустройството дължи незабавни отговори. И са теми, с които следва да се занимаят правораздавателните органи“, пише Андрей Цеков.
В отговора до медиите на ведомството, управлявано от инж. Виолета Коритарова няма и ред за твърденията за комисионната. Посочено е само, че намеците на Андрей Цеков за корупция в МРРБ „не му правят чест“.
Парите по общинската програма не стигат
От разпространеното прессъобщение става ясно, че заложените в бюджета 400 млн. лв. за проекти по общинската програма за 2024 г. няма да стигнат. Затова МРРБ е поискало допълнително 100 млн. лв. от финансовото министерство, но все още очаква отговор.
Към момента МРРБ е разплатило 350 милиона лева по Инвестиционната програма за общински проекти. Отделно има искания за плащане на още 300 млн. лв.
В същото време последният редовен кабинет е заложил в бюджета по програмата едва 400 млн. лв. По тази причина ще е нужен допълнителен финансов ресурс, посочват от МРРБ.
То е поискало становище от финансовото министерство как да процедира с оглед обезпечаване на нужния финансов ресурс. За целта са били изпратени две писма до финансовия министър Петкова.
Очаква се в най-кратки срокове да бъдат получени нови 100 милиона лева, а след изчерпването им – необходимия остатък, посочват от МРРБ.
Около 80% е напредъкът по изпълнението на Инвестиционната програма за общински проекти по всички показатели – от сключването на споразумения с общините до изплащането на средства въз основа на подадените искания за авансови и междинни плащания, отчитат от МРРБ.
От подадените 2170 заявления са сключени 1700 споразумения с общини. Подписани са и 126 анекса за изменение на вече сключени споразумения. Само през изминалата седмица за два дни са подписани над 120 споразумения за над 260 млн. лв., казват от ведомството на министър Коритарова.
„В тази връзка категорично не отговарят на истината твърденията на бившия регионален министър Андрей Цеков за забава в плащанията, още по-малко – че се плаща избирателно“, е посочено в съобщението на МРРБ.
Продължава тайното подписване на договори за саниране
От МРРБ твърдят, че не са верни твърденията, че се бави подписването на договорите за безплатно саниране по ПВУ.
Служебният регионален министър твърди, че забавянето се дължи на наследени от управлението на Андрей Цеков в МРРБ проблеми, „които с много усилия са почти преодолени“.
„Вече са подготвени и изпратени покани до всички одобрени сгради. Подписани са над 150 договора. Редица общини вече провеждат обществени поръчки за избор на изпълнители под условие за наличие на финансиране“, заявяват от МРРБ.
До този момент МРРБ така и не е публикувало официалния списък с одобрените за саниране сгради. Коритарова твърди, че са подписани над 150 договора, но проверка на Mediapool в публичния модул на системата за еврофондовете ИСУН показва, че са сключени 92 договора с 21 общини за 123.5 млн. лв. при бюджет от 1.2 милиарда лева. Това означава, че са договорени едва около 10 на сто от средствата.
Те отиват предимно в малки общини като Омуртаг, където „ДПС-Ново начало“ спечели неотдавна кметските избори. Сред другите общини са такива като Белослав, Брезник, Лозница, Дряново, Драгоман. Нито един от петте най-големи български града няма сключен договор с МРРБ към момента, според справката в ИСУН. От областните центрове единствените подписани договори са с Велико Търново и Видин.
От МРРБ не посочват за колко и кои сгради ще подпишат договори, както и къде може да се види окончателният списък. В края на 2023 г. бяха одобрени за финансиране 756 сгради за безплатно саниране. По информация на кметове някои от тях са отпаднали в полза на други, след подадени 253 възражения срещу класирането в МРРБ.
В началото на 2025 г. ще започне физическото изпълнение на мерките за повишаване на енергийната ефективност на одобрените сгради, твърдят още от МРРБ.
Заради установеното от служебния кабинет значително забавяне в изпълнението на първия етап на т.нар. програма за саниране, са били възложени проверки за причините, в това число и анализ за спазване на нормативните правила при регистриране, оценяване и класиране на получените проектни предложения.
Първоначално определеният тримесечен срок за оценяване на проектните предложения е удължаван два пъти – на четири и пет месеца, в противоречие на изискванията. Заради това се е стигнало до забавяне на утвърждаването на списъците на одобрените, резервните, отхвърлените проектни предложения и тези с прекратено производство, което е поставило под риск навременното реализиране на инвестицията в цялост, се казва в позицията на МРРБ.
В нея е посочено още, че са установени пропуски при провеждането на процедурата и осигуряването на административен ресурс за реализирането ѝ.
След анализ за преодоляване на констатираните проблеми са предприети действия за преодоляване на забавянето. Процесът по договаряне е ускорен. Направена е и организация в най-кратки срокове да бъдат изпратени покани до всички одобрени сгради на първия етап. Предприети са също така стъпки за увеличаване на административния капацитет на Звеното за изпълнение на НПВУ към МРРБ, отчита министър Коритарова.
източник: mediapool.bg