Германия е пред избори, след като той уволни финансовия министър
Канцлерът Олаф Шолц планира да се обърне към Бундестага с вот на доверие на 15 януари, съобщава Der Spiegel.
Сценарият предсрочни избори надвисна над Германия, след като вчера Шолц освободи финансовия министър Кристиан Линднер. Уволненият е лидер на Свободна демократическа партия, една от трите формации в сложната управляваща коалиция, формирана след дълги преговори през 2021 г. Другите са социалдемократите на Шолц и „Зелените“.
В изявление канцлерът обяви, че ще поиска вот на доверие. Ако не го издържи, е възможно да се стигне до избори напролет. Шолц добави, че е загубил доверието на Линднер, двамата имали сериозни различия как да се попълнят дупките в бюджета и за развитието на икономиката.
Днес той директно обвини финансовия министър за разпадането на управляващата коалиция. „Твърде често федералният министър Линднер блокираше неуместно законодателство, твърде често той използваше тесногръди партизански политически тактики, твърде често той подкопаваше доверието ми“, каза Шолц, цитиран от Bild. Според канцлера Линднер се застъпва за намаляване на данъците за тези, които печелят високи доходи, и в същото време за намаляване на пенсиите за всички пенсионери. „Неприлично е, несправедливо е“, каза Шолц.
Новината за уволнението на Линднер първоначално обиколи неформално германски профили в социалните мрежи. По-късно бе официално потвърдена. Знаеше се, че преди това лидерите на трите формации са се срещнали, за да търсят изход от икономическата криза. Финансовият министър поискал намаляване на данъците, на социалните разходи и дерегулация. Партньорите не се съгласили, а той настоял за предсрочни избори.
„Бившият финансов министър призова за намаляване на бюджетните разходи и бюрократични бариери пред правенето на бизнес, по-ниски данъци за богатите граждани и по-бавен преход към неутрална по отношение на въглерода икономика. Социалдемократите, представлявани от канцлера Шолц, и Зелените, представлявани от министъра на икономиката Роберт Хабек се застъпват за решаване на проблемите в икономиката с помощта на целеви държавни разходи“, обяснява разногласията „Дойче веле“.
Според наблюдатели ако вотът на недоверие е през януари, изборите вероятно ще са през март. Редовните по график са следващата есен. Преобладаващите мнения в Германия са, че ново мнозинство в настоящия парламент е невъзможно.
И досега бе известно, че напрежението между формациите в управляващата коалиция е огромно, цари неразбирателство по много въпроси. Рейтингът на трите парти пада, растат успехите на крайнодесните.
Der Spiegel припомня, че през 2005 г. канцлерът Герхард Шрьодер поиска вот на доверие с намерението да загуби, за да предизвика нови избори.
Източник: https://www.segabg.com/