Президентът на БФС Георги Иванов призна, че положението във футболната централа не е цветущо, а и няма особени поводи за оптимизъм.
Взимаме кредити, за да плащаме заплати, и няма никакъв повод за оптимизъм, заяви президентът
Финансовото състояние на Българския футболен съюз (БФС) никак не е цветущо, въпреки бодрия отчет по време на конгреса през март. Това стана ясно от изказване на президента на БФС Георги Иванов-Гонзо по време на форума FootballNext, организиран от „Дарик радио“.
„Много неща правим, но не можем да ги стартираме, защото нямаме нужното финансиране. Взимаме кредите, за да плащаме заплати. Федерацията има определен бюджет, който получава от УЕФА и ФИФА. Имаме наистина проблем с финансирането. БФС няма пари. БФС не може да развие детско-юношеския футбол, клубовете трябва да го направят. Ако имаме 10 милиона лева на година за развитието на футбола, футбола ще го променим, за да можем да помагаме на школите, да даваме условия. Щяхме да обърнем внимание на школите, да съберем отборите и да работят по единна методика, както сега не се прави. Искаме да направим 35 терена, за да има къде да играят децата. Защото нямаме инфраструктура. Има отбори, които нямат терени и тренират един час. Когато трябва да изграждаш, няма как да тренираш един час. Ако махнем загрявката и паузата между упражненията, те играчите тренират по около 20 минути. Ние си говорим, но е глас в пустиня“, каза Иванов.
Президентът на футболния съюз призна, че на фона на този недоимък резонно няма поводи за оптимизъм за бъдещето на футбола ни. „Няма как да говорим за оптимизъм, като положението не е добро. Ако нещата се развиват по начин, който искаме, можем да сме оптимисти. Ние за 8 месеца не можем нищо да направим. Работим и се опитваме да направим по нещо навсякъде. Гасим пожари. Много са нещата. Нищо не се случва за секунда. Всички тези социални мрежи, тези плейстейшъни… Те пречат. Ситуацията е цялостна, ако беше един проблемът, досега да го бяхме решили. Ние всички, всички клубове, всички хора, които се занимаваме с футбол, трябва да опитаме да го извадим от блатото. В последните години бяхме всеки срещу всеки и трябва да се обединим. Ако бием Люксембург и Беларус, и станем първи в групата, ще има някакъв оптимизъм. Когато публиката подкрепи националите, те ще играят със сърце и душа. Но ако трябва да говорим за форуми като Европейско или Световно първенство – ще бъде много трудно“, коментира той.
Според Георги Иванов, за да се види напредък във футбола ни, непременно трябва да се подобри качеството на работа в школите на клубовете. „Ние трябва да вложим усилията си в детско-юношеския футбол. Това е приоритет на клубовете. Трябва да си дадем сметка, че клубовете произвеждат футболистите. Ако нещо ще променяме във футбола, трябва да променим треньорите в детско-юношеския футбол, защото там имаме резерви. Тези треньори в детския футбол да са по-мотивирани да работят. Те сигурно взимат около 1500 лева средна заплата. При такава заплата треньорът е предразположен към корупция. Ако някой татко ти даде пари да играе синът му, който е 100 килограма, ти искаш-не искаш, взимаш парите. Този треньор не е концентриран изцяло върху работата си, а да си изкара пари“, призна президентът на футболния ни съюз.
Източник: https://www.segabg.com/