Днес е възможно да има отрезвяване и преосмисляне на вчерашните изявления на ПП-ДБ. Тези изявления вероятно са пожелателни, още повече че повече от половината парламентарна група се обяви против подобно изключване.
Това каза пред БНР адвокат Петър Славов, бивш депутат от гражданската квота на Реформаторския блок, за изключването на Даниел Лорер и Явор Божанков от ПГ на ПП-ДБ заради гласуването им по време на избора на председател на парламента.
Датата вече чука на вратата. При тази натовареност на КС е възможно допълнително забавяне. Това ще попречи на евентуални промени в ЗСВ, подчерта Петър Славов. По думите му, това са „все неща, които помагат на тази порочна процедура“.
Депутатите от демократичната общност трябваше много по-рано да отправят питане до КС не само за тълкуване, но и за конституционосъобразността на отделни разпоредби в ЗСВ, обясни той.
„Това е искане по отношение на конституционосъобразността на приложим законов текст и това задължително би трябвало да спре процедурата.“
Петър Славов заяви още, че са „екстравагантни“ идеите да се самообявят парламентарни групи преди избора на председател на парламента, за да може президентът да отвори процедурата по консултации за правителство и даване на мандати, но никой не пита държавния глава дали е съгласен.
ПП-ДБ ще имат проблем при изключване на двама депутати, защото ще се изравнят с „Възраждане“ и президентът ще прецени при равен брой депутати на кого ще даде втория мандат, посочи той.
Относно двете питания на ГЕРБ до Конституционния съд – за правомощията на органи с изтекъл мандат, какъвто е ВСС, който върви към избор на нов главен прокурор, и за ограничаването на права на народни представители, Петър Славов коментира:
„Основният фактор е времевият. Изборът и гласуването във ВСС (за нов главен прокурор – бел. ред.) е насрочен за 16 януари. Това, което се случва в момента, безспорно е допълнително забавяне на възможността нещо да се предприеме – тази процедура да бъде спряна, отложена, включително прекратена с евентуални изменения в Закона за съдебната власт. Нещата стават все по-трудни да бъдат спрени към тази дата – 16 януари.“
Вече има произнасяне на КС във връзка с лустрацията преди години, припомни той във връзка с второто питане.
Проблемът е голямото бездействие и забавяне на депутатите от ПП-ДБ, отправи критики Славов и нарече „необяснимо това бавене и чудене, което гледаме у депутатите на т.нар. демократична общност“. Той квалифицира нещата като „притеснителни“, защото още при размразяването на процедурата за избор на главен прокурор през септември е имало какво да се направи.
„За да не изпадаме сега в тази ситуация да ги финтират“, заключи адвокатът.