Правителството прие отчет за изпълнението на Национална програма за подобряване качеството на атмосферния въздух 2018 – 2024г. за 2023г., в който е представен напредъкът по изпълнението на предвидените в програмата мерки за намаляване на емисиите на първични фини прахови частици (ФПЧ10) от битово отопление на твърди горива и транспортния сектор (в по-големите градове).
В отчета се съдържа информация за изпълнените мерки от общините в сферата на битовото отопление и транспорта, както и за постигнатия напредък за намаляване нивата на замърсяване. Съгласно данните за 2022 и 2023 година от мониторинга на качеството на атмосферния въздух, тенденцията за постигане на съответствие с нормите за ФПЧ10 от все повече общини се запазва.
Във всички пунктове за мониторинг от Националната автоматизирана система за контрол качеството на атмосферния въздух през 2022г. и 2023г. са регистрирани нива на замърсяване под определената средногодишна норма за опазване на човешкото здраве. Продължава същественият напредък и по отношение увеличаване на броя на общините, в които е постигната и средноденонощната норма. За календарната 2023г. България не е постигнала пълно съответствие с изискванията само в един пункт за мониторинг.
Правителството прие и Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда през 2022 г. Докладът включва екологични индикатори и методологии, прилагани в оценъчните доклади на Европейската агенция по околна среда. Целта е ясно формулиране на въпросите, свързани с взаимодействието между обществото и околната среда, и представяне на информация за околната среда в България, съпоставима с оценките на общоевропейско ниво. Докладът включва 16 раздела, които обхващат основни екологични направления. Формулирани са „ключови въпроси“ от обществен интерес. Изведени са тенденции и заключения, които формират ,,ключови послания“ по съответните екологични теми.
Пълният текст на доклада е публикуван на интернет страницата на Изпълнителната агенция по околна среда.
Източник: https://offnews.bg/