Израелско проучване, публикувано наскоро, разкрива потенциалните невропсихиатрични рискове за деца, изложени на канабис в утробата. В светлината на нарастващата употреба на канабис сред бременни жени, изследването е от особено значение, съобщи израелската новинарска агенция ТПС.
Много бременни жени прибягват до канабис, за да облекчат различни симптоми като гадене, повръщане, болка и стрес. Някои жени продължават да го употребяват по време на бременността, вярвайки, че няма рискове, особено ако са го използвали редовно преди това поради хронични заболявания или зависимост, пише БТА.
Учени от Еврейския университет и Медицинския център „Хадаса“ установиха леко повишен риск от Синдром на дефицит на вниманието/хиперактивност (ADHD) и по-голяма склонност към употреба на канабис при деца, чиито майки са консумирали марихуана по време на бременността. Въпреки това, изследването не открива значима връзка с други невропсихиатрични състояния като аутизъм, психоза, тревожност или депресия.
Проучването, ръководено от проф. Илан Маток и д-р Хели Басалов от Еврейския университет в сътрудничество с проф. Омер Боне и д-р Ноа Якиревич-Амир от „Хадаса“, е публикувано в рецензирана статия. Изследването включва систематичен преглед и мета-анализ на данни от над 500 000 участници от различни наблюдателни проучвания. Основният фокус е върху потенциалните рискове от пренаталната експозиция на тетрахидроканабинол (THC), основното психоактивно съединение в канабиса, което може да преминава през плацентата и да влияе върху развиващия се мозък на плода.
Въпреки че не са установени значими връзки между излагането на канабис в утробата и други основни невропсихиатрични разстройства, учените откриха леко увеличение на риска от ADHD и повишена вероятност от бъдеща употреба на канабис сред деца, чиито майки са употребявали веществото по време на бременността.
„Резултатите показват, че макар излагането на канабис по време на бременност да не увеличава значително риска от множество невропсихиатрични разстройства, все пак има леко увеличение на риска от ADHD и по-голяма вероятност децата по-късно да започнат да употребяват канабис“, сподели проф. Маток.
Проучването също така подчертава, че силата на канабиса се е променила с времето. Анализираните данни обхващат период от 80-те години до началото на 2000 г., когато канабисът обикновено е съдържал по-ниски нива на THC в сравнение с днешно време. Това може да означава, че резултатите подценяват потенциалното въздействие на излагането на канабис върху дългосрочните невропсихиатрични последствия.
Проф. Маток подчертава, че резултатите от проучването не трябва да се интерпретират като окончателни. „Важно е да се разбере, че тези открития не са категорични,“ каза той. „Бременните жени трябва да бъдат информирани за потенциалните рискове, а здравните специалисти трябва да продължат да препоръчват предпазливост при употребата на канабис по време на бременност,“ добави той.
Някои изследвания също свързват употребата на канабис по време на бременност с по-ниско тегло при раждане, преждевременно раждане и малка обиколка на главата на бебето. Въпреки това, данните не са напълно последователни. Също така има индикации, че излагането на канабис може да допринесе за забавяне на когнитивното и двигателното развитие в ранна детска възраст.
Източник: fakti.bg