Столична община и разделената на две комисия КПКНОПИ са носителите на двете големи антинагради за достъп до информация, които традиционно раздава Програма достъп до информация (ПДИ) по случай 28 септември – международния ден на правото да знам.
Антинаградата „Катинар“ за Столична община е в категория „Институция, която не изпълнява задълженията си по Закона за достъп до обществена информация“ и нарушава правата на гражданите. Мотивите са връчването ѝ са продължаващата непрозрачност в тази община, която се наблюдава вече няколко мандата. В периода 2014-2016 г. Столична община е в топ 20 от най-добрите институции според рейтинга на активната прозрачност на ПДИ. Оттогава обаче се наблюдава спад и през 2024 г. най-голямата община, с най-големия бюджет в България, се намира вече на 61-вo място. Пропуски се наблюдават както при активното публикуване на информация на интернет страницата на институцията, така и при отговарянето на заявления, подавани по реда на ЗДОИ, се казва още в мотивите.
В тази категория „срамота“ има за АЕЦ „Козлодуй“ заради системни откази да предоставят информация от обществен интерес, както и за заведеното (макар и вече прекратено) дело-шамар, срещу Наталия Станчева.
ПДИ има и още една категория антинагради – за най-абсурден и/или смешен случай за достъп до информация.
Победителят в тази срамна класация е КПКОНПИ, която вече е разделена на 2 – Комисия за противодействие на корупцията и Комисия за отнемане на незаконното имущество. Отличени за, защото продължават да не предоставят достъп до решенията за конфискация, макар и съдът да е постановим, че те не могат да са служебна тайна.
През 2024 г. КОНПИ (новото наименование на Комисията) отново отказва достъп до същата информация, с мотиви че тя представлява лични данни и друга защитена тайна.
Двете комисии мълчат и по въпроса дали членовете им получават две отделни заплати за участието си в двете комисии поотделно, в какъв размер са техните брутни заплати и как се формират.
„Срамота“ в тази категория получава община Петрич, защото кметът му отказва да отговори на заявление за достъп до информация на сдружение, което е регистрирано в София. По закон въпроси за бюджета на общината може да има „местната общност“, т.е. граждани с регистрация на територията на съответната община, мотивира се кметът. „Абсурдно е при упражняването на право, гарантирано за всеки български гражданин, чужденец и дори хора без гражданство, да се прави преценка на местожителството на заявителя“, аргументират се от ПДИ защо му връчват „срамотата“.
ПОЛОЖИТЕЛНИ НАГРАДИ
Съдия Владислава Цариградска е отличена със „Златен ключ“ в категория „Гражданин, използвал най-активно правото си на информация“ за търсене на информация за събития и действия в правосъдието, които застрашават независимостта и правилното функциониране на съда. Тя води битка за установяване на истината за начина, по който през юни 2022 г., през компютри във Върховния административен съд, е осъществен, при смущаващи обстоятелства електронният вот за избор на съдии във Висшия съдебен съвет. Именно благодарение на тези нейни действия въпросът за евентуална манипулация на съдийските избори става широко известен и дава мотиви за работа върху законодателни промени за механизма на провеждане на изборите, мотивират се от ПДИ.
Почетна грамота получава получава и д-р Елена Георгиева-Иванова за активно използване на ЗДОИ в търсенето на информация, свързана с нарушения в най-голямата университетска АГ болница в страната „Майчин дом“.
„Златен ключ“ в категорията за НПО вземат от неформалното обединение на граждани „Вода за Омуртаг“, борещо се за осигуряването на постоянно течаща чиста питейно-битова вода за общината, където няма постоянно водоснабдяване от 50 г. насам. От обединението използват ЗДОИ, за да получат достъп до различни документи от значение за решаването на кризата с водата. „Мащабната гражданска инициатива превръща казуса „Вода за Омуртаг“ в проект, който ангажира вниманието на цялата държава и създава внушително информационно покритие по темата, за която всеки е чувал, с цел проблемът с водоснабдяването на Омуртаг постепенно да намери своето решение, обясняват от ПДИ.
Почетна грамота получава гражданска организация „Справедливост, права и културно сътрудничество на Балканите“, регистрирана в Бурса, Турция, която търси справедливост за жертвите от периода на тоталитарния комунистически режим по т.нар. „Възродителен процес“.
Журналистическият „Златен ключ“ е за Валя Ахчиева заради разследването ѝ „За Даная, лъжата и болницата“ и „Оплетени в лъжите за Даная“.
Почетна грамота получава получават BIRD (Бюро за разследващи репортажи и данни) за активно използване на ЗДОИ в разследванията, които правят.
В категория „Институция, организирала най-добре предоставянето на информация за граждани“ „Златен ключ“ се присъжда на община Ружинци.
Източник: https://offnews.bg/