Вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова и енергийният министър Владимир Малинов предупредиха, че България ще загуби милиарди Сн. БГНЕС
Служебният кабинет не смее да продължи преговорите с ЕК без мандат от НС
Среднощният екшън в парламента, спретнат от депутатите от „Има такъв народ“ (ИТН) и „Възраждане“, ще струва на България милиарди лева загуби от еврофондовете и солидни щети за националния бюджет, включително и отдалечеване от еврозоната. Това стана ясно от думите на вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова след заседанието на правителството днес.
До края на септември България трябваше да изпрати промените в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) и глава RеPowerEU за одобрение в Европейската комисия, за да могат двата документа за бъдат одобрени до края на годината и да няма загуба на средства.
По тази причина снощи парламентът трябваше да приеме две решения. Едното е свързано с промените в Пътната карта за климатична неутралност, която засяга затварянето на въглищните централи край Стара Загора. С другото парламентът трябваше да даде мандат на служебния кабинет да продължи преговорите с Европейската комисия относно промените в НПВУ.
След като ИТН и „Възраждане“ саботираха взимането на тези решения сега служебното правителство не смее да продължи преговорите с ЕК, защото по думите на Людмила Петкова няма мандат за това от НС.
Рисковете за България
България е единствената страна в ЕС без внесена глава RеPowerEU и само с едно плащане по НПВУ.
Второто плащане в размер на 653 млн. евро по НПВУ беше внесено от България в ЕК през 2023 г. По него няма движение, защото не сме изпълнили три ключови реформи. Едната от тях е именно приемането на Пътната карта за климатична неутралност. Другите са свързани с приемането на Закона за личния фалит и промени в антикорупционното законодателство.
Финансовата корекция за България от неприемането на Пътната карта за климатична неутралност ще бъде в размер на 266 млн. евро, каза Людмила Петкова. На практика това означава, че страната ни губи тези пари.
Това е повече от 30% от заявеното второ плащане от 653 млн. евро. При неизпълнение на трите реформи може да има искане за връщане на средства и от първото плащане, каза Людмила Петкова.
Освен това липсата на мандат на служебното правителство да продължи преговорите с Европейската комисия по промените в НПВУ и глава RePowerEU, поставя под риск от загуба още 479 млн. евро, посочи Людмила Петкова.
За да не загуби средства България трябва да бъдат изпрати промените в ЕК най-късно до 15 – 20 октомври, тъй като техническото време за приемането им в ЕК е около два месеца. Така има шанс те да бъдат одобрени до края на годината, обясни министърът на финансите. Досега българските власти обясняваха, че най-късно до края на септември трябва да бъдат изпратени промените в НПВУ плюс глава RePowerEU.
В „най-лошия случай страната ни би загубила няколко милиарда лева по НПВУ“, каза Людмила Петкова.
В момента се изпълняват някои от проектите по НПВУ, ако парите ни бъдат орязани това означава, че те ще трябва да бъдат финансирани със средства от националния бюджет, които за 2024 г. не са заложени, обясни финансовият министър. По думите ѝ това поставя под риск изпълнението на бюджета, който е разчетен така, че да изпълним условията за приемането на страната ни в еврозоната.
Източник: https://www.mediapool.bg/