Лятото на 2024 г. (1 юни – 31 август) е било най-горещото и едно от най-сухите в България от началото на века. Това сочи анализ на Националния институт за метеорология и хидрология (НИМХ).
Безводие, пожари, лоша реколта за много от културите бяха само част от задълбочените обществени проблеми през последните 3 месеца. Анализът на НИМХ може да се счете като научно потвърждение, че климатът е една от причините за тях.
ТЕМПЕРАТУРИ
Средната сезонна температура е била над климатичната норма. Също и средните температури на дневна база през цялото лято, с изключение на отделни дни. Най-високите измерени градуси в станциите на НИМХ в населени места е 42.2 градуса (Сандански на 16 юли).
Юни е най-топлият от 1930 г. насам, а юли е почти толкова топъл, колкото и юли на 2012 г. – най-топлият до сега. Август също е един от най-топлите.
Сезонните валежr в по-голямата част от страната са били под или около нормаjd. Най-големи отрицателни отклонения са се наблюдавали в Северна България, Източните Родопи, Горнотракийската низина и крайните югоизточни райони на страната.
Сушата е била най-силно изразена в различни периоди в Северозападна България, Черноморското крайбрежие, Дунавската равнина и Горнотракийската низина.
ЕКСТРЕМНИ СЪБИТИЯ
От екстремните събития интересна е градушката 12-14 юни, която като големина варира от лешник до яйце. Най-тежко е било положението в село Шереметя, Великотърновско. Любопитно е също явлението „upwelling“ – издигане на дълбоки морски води до брега, водещо до рязко понижение на температурата на водата. Наблюдавано е няколко пъти през юни край носовете Калиакра, Галата, след това и по цялото крайбрежие. Upwelling е имало и между 2 и 4 август.
източник: СЕГА