Казусът с двете ДПС-та ще бъде отнесен до ВАС. На там върв и БСП.
„Двете ДПС-та не могат да бъдат регистрирани от ЦИК с наименованията им от вчера. Няма как да има две регистрирани две партии с абревиатурата ДПС. За мен казусът ще бъде отнесен до ВАС и тепърва ще станем свидетели на нови сериозни драми. Не можем да намерим никаква логика в двете коалиции ДПС от вчера. В България има регистрирани над 200 политически партии, но повчето от тях са кухи и служат само за мандатоносители.“
Това мнение изрази в ефира на NOVA NEWS политологът доц. Милен Любенов.
По думите му партийната система в страната е изчерпана, доверието в нея също.
„Най-голямото доказателство е ниската избирателна активност, каквото ще имаме и на предстоящите избори. Бъдещето ще покаже какво ще случи и накъде ще тръгне България – дали към модерния Запад или към авторитарни режими като в Унгария. За мен догодина отново ще отидем на предсрочни избори. Не виждам как в този фрагментиран парламент ще може да се постигне стабилно и устойчиво правителство“, каза още експертът.
Според него проблемите при ПП-ДБ се дължат на листите.
„В момента те са 3 към 1 в полза на ПП. Изглежда, че „Да, България“ не се чувстват уютно в тази коалиция. Те не успяха да изпратят евродепутат в Брюксел и явно се чувстват ощетени. До момента чухме от ПП-ДБ, че трябва да има премиер, който да е равно отдалечен от всички партии, но също така трябва да се каже кои партии ще подкрепят това правителство. Навсякъде в Европа има коалиционни споразумения и това е работещият вариант. За мен с БСП може да се получи същата ситуация като ДПС – да има две регистрирани БСП-та за изборите. Ако това се случи, най-вероятно нито едно от двете БСП-та няма да влезе в парламента. В момента БСП се спасява от ниската избирателна активност, защото с 80 000 гласа можеш да влезеш в парламента. Ако има висока избирателна активност, съвсем спокойно БСП може да не попадне в парламента. Проблемът в България е лидерски“, смята доц. Любенов.