Агенция “Пътна инфраструктура” опря до най-ограничената процедура в закона за обществените поръчки пряко договаряне, на пътни дейности за 250 млн. лв. АПИ е преценила да възложи с пряко договаряне пътното поддържане в следващите 4 години в три областни управления – София, Ловеч и Враца, като това е поредната процедура, притискана от срокове.
Трите области са разделени в две процедури – София, Ловеч и отделно от тях Враца, като АПИ ще договаря само с фирмите, подали оферта по провалила се предходна поръчка за същите дейности от 2023 г. За Враца (прогнозна стойност 112 млн. Лв.) АПИ ще се договаря с три консорциума около фирмите “Трейс груп холд”, “Мегаинвест-холд” и “ПСТ Груп”, при София и Ловеч (136 млн. лв. прогнозна сума) ще се преговаря с 4 играча – държавната “Автомагистрали”, “Мегаинвест-холд”, “Грома Холд” и “Трейс груп холд”. Офертите на всички тези участници през 2023 г. бяха счетени за неподходящи и процедурите бяха прекратени, като конкретно за тези области обжалванията не са дали резултати и решенията за прекратяване са влезли в сила. По голяма част от процедурите в крайна сметка фирмите спечелия делата срещу решенията за прекратяване, взети от кабинета Денков, и сега служебното правителство на практика довършва процедури, започнати при служебния кабинет на Гълъб Донев. При тези процедури бяха разпределени милиарди, като отново се стигна до много големи концентрации и разпределение на парите между няколко основни играча.
Това е една от основните пътни саги, наследени от кабинета Борисов 3, като се оказа, че договорите, сключени по негово време, са наддоговорени в пъти противно на правилата и се стигна до надплащане и прекратяване. Възлагането наново на апетитните поръчки се оказа сложно, като процедурите минаха през няколко кръга на отменяне и в крайна сметка се завършват конкурсите, обявени при Гълъб Донев.