Димитър Главчев не е единственият вариант за следващ служебен премиер. Други възможни кандидати за този пост също са съгласни да го заемат.
Това се разбра от думите на президента Румен Радев по време на консултациите, които той проведе днес с парламентарните политически сили за бъдещия нов служебен кабинет. Този разговор е задължителен според последните промени в Конституцията, преди държавният глава да избере един от висшите държавни служители, които потенциално могат да заемат поста.
Нито един от партийните представители, които се отзоваха на поканата на Радев, не се опита да лансира един или друг възможен кандидат за поста. Напротив, всички се надпреварваха да уверяват, че нямат роля в този процес. По отношение на състава на бъдещия служебен кабинет претенции изявиха единствено от ПП-ДБ. Десните, както и преди, твърдо се противопоставят на възможността Калин Стоянов да продължи да заема поста на вътрешен министър.
Така консултациите приключиха без име на нов служебен премиер и без дата за предстоящите предсрочни избори.
Държавният глава може да избере служебен премиер от списък, наричан метафорично „домова книга“, с определени личности, които заемат едни от най-високите държавни постове – председателят на Народното събрание, управителя или подуправителите на БНБ, председателят на Сметната палата или неговите заместници, както и омбудсманът и неговият заместник. Подуправителят на БНБ и бивш депутат на ДПС Петър Чобанов потвърди пред “Сега“, че не изключва възможността да стане служебен министър-председател. Появи се и информация, че зам.-председателката на Сметната палата Горица Грънчарова също е съгласна. Това засега остава непотвърдено. След като служебният премиер бъде избран, той ще има право сам да назначи министрите от бъдещия кабинет.
ГЕРБ-СДС не взима отношение
Бившият председател на парламента и настоящ депутат на ГЕРБ-СДС Росен Желязков повтори казаното от лидера на формацията Бойко Борисов, че няма да влияят на президента в избора му на служебен премиер, както и на избора на кабинет. „Парламентът има възможност да управлява чрез парламентарен контрол. Политическите групи не бива да се бъркат в тези компетенции, да дават съвети и напътствия за това какъв трябва да бъде кабинетът и какви да са номинираните премиер и министри“, каза Желязков.
ПП-ДБ: Нов шеф на МВР
Макар и с уговорката, че не искат да навлиза в правомощията на президента, експремиерът Николай Денков заяви, че дясното обединение не смята настоящия вътрешен министър Калин Стоянов за достатъчно компетентен да осигури честни избори. Десните твърдят, че разполагат с данни, според които търговията с гласове е нараснала при служебния кабинет. „Нашият призив е, ако може да вземете предвид това и да се потърси друг състав на МВР“, каза Денков.
В отговор Радев заяви, че да обсъжда състава на бъдещия служебен кабинет, означава да каже кои назначения му харесват и кои не. „Казано е в Конституцията – аз посочвам кандидата за премиер, а той решава и избира Министерския съвет“, припомни Радев.
Малко по-късно вътрешният министър отвърна на ПП-ДБ с политически коментар. Стоянов написа във Фейсбук, че МВР „не носи отговорност за ничии политически провали“. „Намирам за смехотворно, дори бих казал порочно, определени политически кръгове публично да си търсят вътрешен министър, който да им върне загубеното обществено доверие, като им удвои или утрои резултата, който са загубили при провеждането на избори за Народно събрание“, допълни шефът на МВР.
Във „Възраждане“ са недоволни
Лидерът на националистите Костадин Костадинов заяви, че Радев може да избира и да назначи служебен премиер от хора, които са близки или на герберския лидер Бойко Борисов, или на председателя на ДПС Делян Пеевски. Костадинов засегна и темата за заговора за смяна на председателя на НС Рая Назарян. Той цитира думи на Радев, според които държавният глава е заявил, че и „господ да бе избран за председател на парламента, аз нямаше да го одобря“. „Тоест, ако можехте да избирате между господ и човек на Пеевски, щяхте да изберете човек на Пеевски“, заяде се Костадинов.
„Знаете прекрасно отношението ми към господина, когото споменахте“, отвърна Радев. И обясни, че не може да приеме факта, че шефът на НС може да бъде подменен, за да се назначи човек, удобен за министър-председател, независимо от личността.
А хората на Пеевски са обидени
Йордан Цонев от ДПС изглеждаше видимо възмутен от споменаването на Пеевски. „Тук не е мястото да се обсъжда който и да е от лидерите, на която и да е партия, и да се говорят неистини“, каза Цонев. И допълни, че колкото по-бързо приключи този парламент, толкова по-малко опасности има за законодателната стабилност.
БСП поиска гаранции за честен вот
Председателят на парламентарната група на БСП Борислав Гуцанов поиска да се гарантират честни избори. „За три години това са седмите избори, което не е нормално“, каза той. И допълни, че другата важна задача е да се номинира кандидат за еврокомисар, тъй като срокът изтича на 30 август. Според соцпартията най-подходящата дата за избори е 20 октомври, тъй като за тогава са предвидени и частични избори.
В ИТН са раздразнени
В качеството си на най-малка парламентарно представена партия последни говориха от ИТН. „Ето го и основният виновник да сме на тези консултации. Хвърлих спасителен пояс към вас“, обърна се Радев към зам.-шефа на ИТН Тошко Йорданов.
Раздразнен, сценаристът изтъкна, че по време на консултациите за третия мандат, са получили подкрепа от половината партии. „Тази консултация няма смисъл, но нямате избор и какви решения да вземете. “Домовата книга“ е такава каквато е“, каза Йорданов. След което реши също да коментира темата за заговора за смяната на Рая Назарян, като го нарече “политическа истерия“, и заяви, че това е съвсем законна процедура.