Успя ли ДПС да изключи Пеевски и поддръжниците му? Пеевски не признава решението на Централното оперативно бюро. Единствено сигурно е, че ще има съдебни разправии, обжалване и т. н.
Изборите са близо и оформилите се две „крила” в партията едва ли ще успеят да решат въпроса. Има двама съпредседатели, виси въпрос кой ще подаде документи за изборите и кого ще признаят ЦИК и съдът. Дори Пеевски да спечели ДПС, ще е временно, и на изборите може да разчита само на подведени от името да дадат гласа си. Не е сигурно, че ще мине бариерата, най-много да постигне половината от сегашния резултат на ДПС.
Възможно е двете крила да се явят на избори чрез други регистрирани партии мандатоносители.
Всъщност има ли две крила в ДПС? Пеевски създаде такава представа, дори, че е по-силният. Но няма съмнение, че мнозинството в електората на ДПС подкрепя Доган. Това, че Пеевски е успял да се организира с част от областните шефове в ДПС и неколцина от ръководството не му гарантира превземане на партията. Няма да успее и с нова партия. Много са се опитвали.
Лютви Местан, също напъден от Доган лидер на ДПС,
опита с нова партия и не успя да влезе в парламента, макар да спечели към 100 хил. гласа.
Колко ще спечели Пеевски? Той не е Местан, има крайно отрицателен образ в обществото, синоним на корупция, най-видният санкциониран за това от Великобритания и САЩ. Дължи позицията си в обществото и участие в политиката единствено на Доган, който го лансира от години. Досега Пеевски просто се е возил на влака ДПС – избират го предимно с етнически вот, като избран в листата от Доган. Който го направи дори съпредседател.
Този човек, който има 3% доверие според някои (благоприятни за него) социологически сондажи, а най-вероятно няма и толкова, ще прави партия и ще се явява на избори. Негативният му публичен образ е съчетан с арогантност, демагогски и грубиянски изявления, които медиите непрекъснато лансират в новините като някакви политически речи.
Дори да овладее ДПС, Пеевски може да постигне само да потопи партията. На което мнозина ще се радват. Защото и двете „крила” сами започнаха да се разобличават – Пеевски пита Доган за пари от Гайтански-Вълка и ББР, хората на Доган питат Пеевски за много повече пари от КТБ, ББР, „Булгартабак” и прочее схеми, с които се е прочул.
Банкерът Цветан Василев го напълни с кредити и превърна в едър бизнесмен и схемаджия, който съсипва и източва бизнеси. Като благодарност към Василев, Пеевски събори банката му и прилапа каквото можа от активите й.
Доган го направи политик, лансира го и му даде властови позиции, въпреки че е санкциониран по „Магнитски”. Сега за благодарност Пеевски опита да му превземе партията и най-малко ще й нанесе големи щети.
Ей тази харизматична фигура оглави партия
и ще се опита да бъде фактор в политиката. С Цонев-Ментата напред…
На последните избори ДПС има най-малко 20 хил. гласа купен (контролиран) вот. Това е само от 200 секции, в които има рязко съмнително увеличение на гласове за ДПС (виж тук). Има и други секции, където не може да се изчисли процент на купен вот. Поради ниска избирателна активност тежестта на един депутат на последните избори беше към 9 хил. гласа. Така ДПС излезе като втора политическа сила, за пръв път с 41 депутати.
Какво ще стане на тези избори, е трудно да се предвиди. ГЕРБ също има повече от друг път нужда от купени гласове, ще наддават пред брокерите по места.
Но каквото и да стане, Пеевски е пътник. Ще танцува още 1-2 сезона като Марешки. Версиите, че Пеевски има американска подкрепа, за да разбие ДПС, срещу обещание да го извадят от списъка „Магнитски” е по-скоро измислица, която сам той разпространява. Такъв политик няма шанс на полето на изборите и никой не би заложил на него.
От друга страна вътрешнопартийният конфликт ще свие влиянието и на ДПС-Доган, ще му намали „порциите, които разпределя”. В този смисъл процесите в ДПС са оздравителни за цялото общество.