Людмила Петкова, министър на финансите
Десетки милиони левове, финансиране от ЕС за закупуване на скенери по границите на България се оказват поставени на карта. Причината са спорни действия на Агенция „Митници“, която първоначално обявява открита обществена поръчка за закупуването на оборудването, но търгът катастрофира при обжалване пред антимонополната комисия и ВАС. Изненадващо вместо нова поръчка, както изисква и съдебното решение, агенцията засекретява новия търг и с пряко договаряне избира таен нов изпълнител.
Депутати и експерти, до които се допита Mediapool, съзират поне две патови ситуации от спорните и хаотични действия, предприети от Агенция „Митници“, за която отговаря финансовият министър Людмила Петкова. Единият е, че е елиминирана конкуренцията и вместо състезание по ценови оферти и качествени параметри, изпълнението е директно връчено на една фирма и всичко това се случва под своеобразен гриф „секретно“. И вторият – заради целият този хаос и спорни действия България може да се загуби еврофинансиране от 32 210 389.60 евро, т.е. над 60 млн. лв.!
Кой, как забърка патовите ситуации
Цялата сага стартира през 2021 година, когато Агенция „Митници“ кандидатства по създадения тогава Инструмент за финансова подкрепа за оборудване за митнически контрол (CCEI), финансиран от Фонда за интегрирано управление на границите на Европейския съюз. Целият проект е на стойност 40 262 987,00 евро без ДДС. От портала на ЕК става ясно, че еврофинансирането по него са споменатите 32 210 389.60 евро.
На 22-ри август 2023 г. „Агенция Митници“ обявява открита обществената поръчка за усвояване на средствата. Поръчката е с осем обособени позиции за доставка на стационарни, мобилни и преместваеми рентгенови системи, такива за проверка на автомобили, на товари, пощенски пратки, багажи и скенер за лица.
Апаратурата трябва да се достави във Видин, Русе, Варна, Кюстендил, Благоевград, на пристанищата Бургас, Варна-запад и Русе, летище Варна, митническия пункт на ферибота във Варна и пункта Брегово. Също така в София, Пловдив, Хасково, Бургас и пунктовете Капитан Андреево, Калотина, Лесово, Интермодален Терминал Пловдив, става ясно от обявлението за възлагането на обществената поръчка в Европейския официален вестник.
Всъщност, поръчката е и доста закъсняла, защото по-голямата част от нашето рентгеново оборудване е с изтекъл жизнен цикъл и е на повече от 10 години, а има и места, на които се ползват рентгени, придобити преди 2000-та година. Факт, който сам по себе си създава предпоставка за риск какво реално влиза в страната и от там за целия Европейски съюз.
В поръчката участват три компании. Задълбочен поглед показва, че има много пропуски и грешки в тръжната документация по ЗОП, като Агенция “Митници” отказва да даде разяснение по тях или да ги отстрани.
Заради странните несъответствия, двама от тримата кандидати подават жалби в Комисията за защита на конкуренцията, която излиза с решение в тяхна подкрепа, като задължава Агенция “Митници” да отстрани всички грешки по обществената поръчка. Решението на КЗК е потвърдено и от Върховния административен съд, който със свое решение от 16 януари 2024 г. дава стриктни указания на Агенцията как да процедира и да обяви нова обществена поръчка. Нещо, което реално Агенция „Митници“ излиза, че не е изпълнила.
Кой се оплака от процедурата на Агенция „Митници“?
Проверка на Mediapool установи, че КЗК образува производство по жалби на двама от участниците „Българска автомобилна индустрия“ и „Данлекс“. Първата е собственост на Андон Димитров и се занимава с търговия с автомобили. Втората е на Надя Божилова, която до 2023 г. е била съдружник с „Еърпорт Секюрити Кларианс“. Фирмата се занимава с доставка и техническа поддръжка на системи за сигурност, предназначени за инспекция, детекция и мониторинг; летищно и терминално оборудване.
Третият кандидат за шест от осемте позиции е хърватската Shot Choice of Professionals D.O.O, която не е играла само за доставката на скенери за пощенски пратки и лица. Тя очевидно не е имала нищо против изискванията.
Възраженията на другите две фирми обаче са, че в документацията за участие в процедурата са заложени незаконосъобразни изисквания, препятстващи достъпа до участие в процедурата на доказали се субекти в областта на производството на оборудването, предмет на поръчката.
Оспорват се изискванията, свързани с осигуряването на задължително минимално ниво на сигурност относно защитата на личните данни, касаещи както производителите на оборудването, така и техните мажоритарни собственици. Намира за необосновано цитираните изисквания да бъдат прилагани към лицата производители, а още по-малко към техните собственици
КЗК решава, че всички нередности трябва да бъдат отстранени и да се обяви нова процедура. да върне. Същото решава и Върховният административен съд и агенция „Митница“ прекратява спорната поръчка.
Това, което следва, е без прецедент и силно озадачаващо: Агенция “Митници” решава, че ще игнорира решенията на КЗК и ВАС и не обявява нова публична обществена поръчка. Закача ѝ статут за разузнаването и я засекретява.
Защо има риск България да загуби европарите за скенерите?
Темата ескалира и става обект на парламентарно питане през юли от депутата от ПП-ДБ Мартин Димитров за това какво се случва с процедурата и няма ли огромен риск да бъдат блокирани и изгубени европейските средства при такова явно несъответствие с европейските правила и практики на митниците.
Mediapool се свърза с Димитров, за да установи къде са идентифицираните от него подводни камъни в ситуацията.
„Притеснява ме прекратяването на обществената поръчка и това, че Агенция “Митници” са тръгнали да сключват договор директно с конкретна компания. Това се прави след като процедурата е засекретена, а въпросната компания се избира с пряко договаряне. На практика с това решение отпада конкуренцията между фирмите, които искат да изпълнят това задание. Конкуренцията при големите поръчки е важно нещо, защото сваля цените за изпълнение. И второ притеснявам да не загубим и грантовата част от Европейската комисия при използвания подход„, каза Димитров.
Той добави, че при първото си запитване до Министерство на финансите оттам са му отговорили, че договорът се изпълнява по график и към настоящия момент не е идентифициран риск от загуба на безвъзмездното финансиране.
„Да, ама към този момент, нали?”. А какво ще последва, ако ЕК направи анализ и установи, че процедурата е спечелена без конкуренция между фирмите“, риторично попита Димитров.
Mediapool също разгледа отговора на Людмила Петкова по първото запитване по казуса, публикуван на сайта на парламента. Там се посочва, че в изпълнение на сключения с неназованото дружество договор се очаква до 30 юни 2025 г. да бъде доставено рентгеновото оборудване съгласно грантовото споразумение. Договорът се изпълнява по график и към настоящия момент не е идентифициран риск от загуба на безвъзмездното финансиране от ЕК, а за сключения договор Агенция „Митници“ е уведомила финансиращия орган, посочва Петкова.
Mediapool също зададе въпроси на Агенция “Митници” по казуса, но до редакционното приключване на броя отговори не бяха изпратени.
Щекотливият въпрос – трябвало ли е да се засекретява поръчката?
Мартин Димитров допълни, че не вижда и ясни мотиви за засекретяването на поръчката и преминаването към избор на изпълнител чрез пряко договаряне.
Източници от Министерство на финансите разказаха пред Mediapool, че преди обявяването на обществената поръчка през август 2023 година Агенция “Митници” е се е обърнала към ЕК с питане как да се проведе закупуването на скенерите, за които ще се изразходват европейски средства. От ЕК категорично са посочили, че трябва да се проведе прозрачна обществена поръчка, която да позволи на фирмите да се състезават помежду си. Самите експерти недоумяват защо под ръководството на Людмила Петкова е взето решение за засекретяване.
Министърът на финансите и подчинената ѝ Агенция “Митници” аргументират директно възложената процедура с това, че поръчката е била засекретена като класифицирана информация и представлява изключение от ЗОП. И да, законът не се прилага за поръчки в областите отбрана и сигурност, възлагани за цели на разузнавателната дейност. Но за първи път някога при такъв тип поръчки, каквито се възлагат от над 20 години, дадена такава се засекретява и поръчка за рентгенови системи за митнически контрол на границата се превръща в свързана с разузнавателната дейност. Прецедент, какъвто няма и никъде в Европейския съюз.
Това буди много сериозни въпроси относно истинската причина да се промени така рязко подходът при избор на изпълнител за доставката на рентгенови системи. Взети ли са предвид всички рискове и последствия от повдигащите въпроси действия на Агенция “Митници” останали без отговор. В този случай те вече са пряко обвързани със сигурността на националните ни и европейски граници. И както обикновено никой да не носи никаква отровност.
Първият отговор на Людмила Петкова до депутата Мартин Димитров води до второ парламентарно питане от 22 юли 2024 година, отново поставен от Димитров. Отговор на второто питане обаче липсва към днешна дата, а видно от официалния сайт на парламента, срокът е вече изтекъл – 5 август 2024 година.
Какво се съдържа в чакащото отговор питане на Мартин Димитров?
Каква е причината Агенция „Митници“ да не публикува нова открита процедура за обществена поръчка в съответствие с решението на ВАС, а вместо това да използва изключенията за неприлагане на ЗОП по реда на чл. 149, ал. 1, т. 3 от ЗОП?
На какво основание е приложен реда на чл. 149, ал. 1, т. 3 от ЗОП?
Такива са размерите на хаоса, който е успяло да забърка служебното министерство на финансите с обновяването на скенерите. Тепърва обаче предстои да стане ясно дали щетите няма да са далеч по-големи и страната ни да загуби близо 100 млн. лв. от ЕС.
Източник: https://www.mediapool.bg/