Някои се питат защо свързват досегашния вътрешен министър Калин Стоянов с търговията на гласове. Самият Стоянов заяви пред телевизиите, че резултатите от изборите не зависят от МВР. Но данните от изборите ясно показват такава връзка.
Какво ще рече това? Данните от изборите, изнесени от ЦИК, позволяват да се проверят секция по секция в цялата страна и да се сравнят с предишни избори. Така се получават интересни разлики в някои секции по време, когато вътрешни министри са били Бойко Рашков, Иван Демерджиев и Калин Стоянов.
Получава се така, че когато министри са били Бойко Рашков и Иван Демерджиев, в някои секции в ромски махали няма никакви гласове за ГЕРБ. До нула. Избирателната активност е паднала докъм 10-20%. И изведнъж, когато министър става Калин Стоянов, рязко скача избирателната активност, и в същите секции
ГЕРБ и ДПС още по-рязко качват резултат
Десетки пъти нагоре. Едно от местата, където ГЕРБ изведнъж набират популярност, е в Столипиново, една от ромските махали на Пловдив. Например там в секция 162202024 ГЕРБ подобряват резултата си 20 пъти (от 7 гласа на 139). Десетки други секции в квартала показват подобни скокове (виж тук резултатите в ромските махали на София и Пловдив).
Като сравним резултатите от изборите през юни тази година с тези от април 2023 година (когато Калин Стоянов не беше министър), се виждат големи разлики. Събираме гласовете само в секциите, където ГЕРБ/ДПС качват резултатите си повече от двойно спрямо април 2023. Така само в тези секции се получават общо над 20 хил. гласа за ДПС (виж тук) и над 10 хил. гласа за ГЕРБ (виж тук). А има множество секции, където увеличението на гласовете за ГЕРБ и ДПС не е толкова рязко и не може да се изчисли.
Някой ще попита – защо пък да е съмнително ГЕРБ/ДПС да качват двойно, тройно или няколко пъти повече резултата си в някои секции?
Защото на последните избори ГЕРБ губят 140 хил. гласа на национално ниво, спад от 20%. Тоест, на повечето места ГЕРБ са надолу. Всяка секция, в която ГЕРБ рязко вдигат резултатите си, буди интерес.
Същото важи и за ДПС, които на национално ниво са около 10% нагоре на последните избори. Примерно секциите в жк Филиповци, една от ромските махали на София. В три секции там ДПС са 110 пъти нагоре, от 3 гласа през април 2023 на 339 през юни 2024 (секции 254619071, 254619072, 254619132).
Възможно ли е гласуващите в бедните махали Филиповци и Столипиново (и стотици други бедни населени места из държавата) изведнъж масово да са открили любовта си към ГЕРБ/ДПС на последните избори, когато вътрешен министър е Калин Стоянов?
И защо да подозираме,
че вътрешният министър може да има роля в тези резки скокове?
Основание за това дава поглед по-назад в миналото. При изборите през юли 2021 г. за първи път от години вътрешният министър не беше от ГЕРБ. Тогава служебен вътрешен министър беше Рашков. И тогава има “скокове”, но в отрицателен смисъл – резултатите на ГЕРБ/ДПС в бедните махали в София, Пловдив и на много други места се сриват спрямо изборите през април 2021, само три месеца по-рано, когато вътрешен министър е от ГЕРБ (виж тук).
От юли 2021 досега четири пъти избираме парламент при вътрешен министър, който не е от ГЕРБ (два пъти Рашков и два пъти Демерджиев). Така стигаме до юни 2024, когато Калин Стоянов е начело на МВР. И в някои от същите тези махали гласуващите отново масово заобичват ГЕРБ/ДПС.
Това, което се вижда във Филиповци и Столипиново, се вижда в стотици секции: срив на избирателната активност през юли 2021, ниска активност до юни 2024, когато по времето на министър Калин Стоянов активността скача отново. Резултатите в с. Микрево, Благоевградско, са един от типичните примери (още примери тук).
Резултати от избори в с. Микрево, община Струмяни, Благоевград
2017 март – 1021 гласували, ГЕРБ 307 гласа, ДПС 240
2021 апр. – 1048 гласували, ГЕРБ 607 гласа, ДПС 2
2021 юли – 489 гласували, ГЕРБ 156 гласа, ДПС 1
2021 ноем. – 413 гласували, ГЕРБ 137 гласа, ДПС 6
2022 окт. – 392 гласували, ГЕРБ 150 гласа, ДПС 8
2023 апр. – 483 гласували, ГЕРБ 139 гласа, ДПС 92
2024 юни – 881 гласували, ГЕРБ 102 гласа, ДПС 576
Микрево илюстрира и друго явление, което се наблюдава на някои места. Изчезналите през юли 2021 близо 500 гласа за ГЕРБ се завръщат през юни 2024, но вече като гласове за ДПС. Тези изчезващи и преливащи гласове идват от две секции в селото. В другите две не се наблюдават такива колебания нито в активността, нито в нагласите на гласуващите. В Микрево е една от най-големите ромски махали в Благоевградско.
Това ли е целият купен вот?
Не, това е само приблизителна оценка на ръста в купения вот през юни 2024. Не става дума само за купени гласове, а и за принуда, заплахи с глоби, събаряне на незаконни жилища, спиране на ток, вода и др. подобни. Влиянието на МВР в това отношение е голямо. Полицията може да преследва или не купувачи на гласове. На последните избори имаше сигнали, че полицаи и служби, които преследват купувачите на гласове, всъщност ги рекетират да работят за ГЕРБ и ДПС.
Критерият “резки скокове” хваща секции, където ръстът на купения (контролиран) вот, е много очевиден. Има секции, където процентът купен/контролиран вот е по-малък, и съответно не може да се засече, както представените тук примери. Тоест оценката за ръст от около 30 хил. гласа по времето на Стоянов, е само най-видимата част от купения/контролиран вот.