БНТ направи експеримент, при който активен шофьор, страдащ от мигрена, приема редовно хапче за главоболие и едновременно с това шофира. За целта са закупени полеви тестове от официалния вносител за България, от които МВР купува тестовете, с които тества съмнителните шофьори на пътя.
Каква е разликата между полевите тестове от поколение 3000 и тези, които са 5000?
„Разликата е, че при „Drugtest“ 5000, които се използват в националната полиция, там тези проби се записват, има съхранение на данните, там са вече до 8 групи наркотични вещества“, поясни Радко Колев от „Дрегер“ – България.
В самия химически състав на самите тестове има ли някаква разлика?
„Не. Не“.
Може ли да се каже, че полевият тест 3000 може да бъде съотнесен като резултат към това, което би ни показало, ако ни тестват полицаи с тестовете, които са 5000?
„Да. Но основното нещо, което трябва да се знае, е двата вида тестове – това са едни контролни, предварителни тестове. Доказателственият тест е кръвната проба“.
От БНТ са помолили ВМА и МВР да направят кръвен тест за целта на този експеримент. От Военна болница им казали да си намерят друга лаборатория, а от МВР категорично отказали. На въпроса – с какъв аргумент? Отговърът на вътрешното министерство бил, че имали „своите съображения“. Какви обаче са те, не е ясно.
Екипът тества обекта на експеримента преди приемането на медикамента с полеви тест за наркотици и урина, която дава в лаборатория за тест за наркотици.
„Има изследвания в Канада, че методът на слюнката и нашият тест се доближава над 97% до точността на кръвната проба, но спазвайки инструкциите на производителя“.
Резултатът е негативен. Абсолютно всички чертички са си на мястото.
„Сега да видим като си изпия хапчетата за глава какво ще стане“.
30 минути след приема лекарството шофьорът отново дава в лаборатория урина за изследване за наркотици. Лекарството за болка се отпуска свободно без рецепта. От него могат да се вземат до 8 таблетки на ден. В листовката пише, че то не е проблем за шофирането, освен, ако не се появи виене на свят.
„Да видим какво ще отчете“.
„От това, което виждаме тук този тест е категорично позитивен, за това, че съм употребила опиат“.
Интересно е да се види каква е статистиката за това какъв процент реално от положителните проби за наркотици наистина са такива и каква част от тях след кръвен тест показват, че причината за резултата е медикамент за болка, например.
„Защото ми се случва доста често да си пия хапчетата и да се качвам зад волана“.
Любопитен е и друг факт – синдикатът на полицаите преди време се вдигна срещу това полицаите да бъдат тествани, защото… Изненада! Имало много фалшиво положителни тестове. И още – изпълняват ли се условията за съхранение на тестовете?
„Постоянно правим обучения с тях. Постоянно. И се набляга на това нещо. Това е основно нещо при вземане и работа с тези тестове – да се спазват тези инструкции за съхранение на тестовете преди да се използват“, заяви Радко Колев от „Дрегер“-България.
„Не искам да оставам без кола. Хубав експеримент се получи“.
Източник: https://novini.bg/