Новата тема за политическия ни живот е изборът на български еврокомисар.
Това става ясно от зачестилите коментари по темата в публичното пространство, след като напрежението около излъчването на служебно правителство спадна.
Преди време Димитър Главчев логично избяга от темата – все пак е служебен премиер, като заяви, че новият български еврокомисар трябва да излъчи редовно правителство. Но този „черен Петър“ пак дойде при него – редовно правителство няма, а срокът за посочването на кандидата чука на вратата – 30 август. До края на тази седмица държавите членки на Европейския съюз трябва да изпратят в Брюксел предложенията си за кандидати за европейски комисари. Досега 19 от 27-те държави членки са си написали домашното и са дали кандидат. Но нито една от тях не се е съобразила с настояването на Урсула фон дер Лайен страните членки да изпратят двама кандидати – мъж и жена, от които тя да избира. Целта на Фон дер Лайен е да има приблизително равенство на половете във финалния състав на Европейската комисия. Може би по този начин отделните държави й припомнят, че все пак не бе избрана за шеф на Еврокомисията така убедително, както се очакваше – на 18 юли я подкрепиха 401 евродепутати, 284 бяха против, а 15 се въздържаха.
Новата Еврокомисия ще следва твърда линия спрямо Русия, личи от избора на фон дер Лайен, но и на върховния представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност. Това ще бъде „желязната лейди“ от Естония Кая Калас, премиер на страната. За нея избора на този пост е направо спасителен пояс, защото в страната си Калас започва да губи популярност, отбеляза неотдавна „Дойче веле“.
Излъчването на български еврокомисар е една от задачите, която ще има служебното ни правителство, заяви вчера президентът.
Днес той започва консултации по темата с политическите партии, представени в парламента, но в публичното пространство вече се завъртяха имената на евентуалните кандидати – Екатерина Захариева, Илиана Иванова, Сергей Станишев.
Екатерина Захариева е бивш вицепремиер и бивш външен министър, депутат от ГЕРБ-СДС. Позициите й по всички главни въпроси от европейски дневен ред са ясни – от зелената сделка до войната в Украйна. Захариева, чиято партия ГЕРБ е член на ЕНП, семейството и на Урсула фон дер Лайен, следва „правилната линия“.
Илиана Иванова пък е сегашният български еврокомисар. Неизвестна в страната, тя има опит на високи позиции в Европейската сметна палата. Иванова довърши мандата на Мария Габриел, когато тя стана вицепремиер в кабинета на сглобката.
Иванова напомни за себе си, като каза пред медиите преди десетина дни: „Добре е за България да има номинация в срока, в който е поставен от ЕК, и да не губим време, защото в крайна сметка и ресорите започват да се обсъждат, така че е хубаво това да се случи в близките дни.“ И замълча. Не чухме какво мисли по поправките в закона за училищното образование, забраняващ пропаганда на сексуална ориентация, различна от нормалната, а все пак ресорът й е „иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж“. Мълчанието на Иванова е особено впечатляващо, като се има предвид, че на 20 август Европейската комисия поиска разяснения от България за приетите поправки в писмо до просветния министър Галин Цоков, подписано от еврокомисаря за равенството Хелена Дали.
Сергей Станишев е най-титулования от тримата евентуални претенденти и с най-богат опит в Брюксел – бивш президент на Партията на европейските социалисти, премиер на българия от 2005 до 2009 г., дългогодишен депутат и лидер на БСП. Освен това Станишев си позволява да има свое мнение по теми като войната в Украйна. И от самото начало на конфликта говори за мир. Тема, която с напредването на конфликта от маргинална неминуемо ще завзема все по-голямо политическо пространство.
Към днешна дата е трудно да предвидим дали България ще спази срока и ще изпрати кандидат за еврокомисар. Както експертите обръщат внимание – ресорът също е важен. Докато се бавим апетитните „парчета“ ще отидат в чужди ръце.
Но и да не излъчим еврокомисар навреме, няма да учудим никого в Брюксел. Все пак нали България държи европейския рекорд за празен стол в Европейската комисия. Факт, който в момента припомнят много от говорещите по темата. През 2016 г. Кристалина Георгиева, член на ЕК от българия, подаде оставка, устремена към друг висок пост. Шест месеца София не попълни овакантения й стол.
Източник: epicenter.bg